Rust 128 Türkçe Yamasını Sizler İçin Çevirdik ve Rust Kasma Sorunu İle İlgili Merak Ettiklerinizi Tek Başlıkta Toplamaya Karar Verdik !

Rust 128 Türkçe – Rust Kasma Sorunu

Yavaşlıklarla Savaş – Maurino Berry

Bazı yavaşlatıcı sorunların peşine düştüm. Toplamda kare başına yaklaşık 5ms yavaşlığa sebep olan sorunları gerekli mercilere gösterdim. Açıklama işini onlara bırakıyorum.

Su İşleme Performansı – Diogo Teixeire

Dere veya göl bulunmayan haritalarda “Su Motoru” tarafından sıkıntı yaratan bölümleri düzenledim. Barren, Savas gibi haritalarda bu etkiyi hissedeceksinizdir.

Yüzey Çarpışma Performansı – André Straubmeier

Mağara ve tünellerimiz normal yüzey motorundan destek alıyordu. Zamanında 3-5 tane mağara bulunduğu için sıkıntı olmuyordu bu. Fakat artık işler derinleştikçe durum da değişti. Unity motorunun el verdiği kadar kullanıyoruz zaten fakat yetmiyor. Yerlere çarpan parçacıklardan kaynaklı kasma sorunları yaşıyoruz. Şimdilik bunun için ufak bir ayar yaptım. Biraz düzelme sağladı fakat haftaya daha büyük kapsamlı bir ayar çekeceğim.

Model – Atmosfer Uyumu Görselliği – Diogo Teixeirra

Elimizde tuttuğumuz aletlerle ilgili gerekli gölgelendirmeler yoktu. Aslında sistemde bulunuyordu fakat özel olarak gerekli ayarlar yapılması gerekiyormuş. Bunları yaptım ve artık kameramız yakın uzak farketmeden küresel değerler tarafından gölgelendirme işlemini yapıyor.
Rust 128 Türkçe Rust Kasma Sorunu

Server Değişim Çakılması Düzeltildi – Diogo Teixeira

Bu uzun zamandır sıkıntı çıkarıyordu. Sorunun “terrain.basetexcomp” dan kaynaklandığını farkettik. Bu grafik kartınızı rahatlatmak adına yaptığımız bir optimizasyondu. Düzeltmesi uğraştırdı ama artık server değiştirme sırasında oyun çakılmıyor gibi görünüyor.

Yüzey Kalite Kontrolü – Diogo Teixeirra

Yüzey ve cisim kalite ayarlarının farklı olması bazı sorunlara yol açıyor. Örneğin sahilde parlak ve alengirli bir cisim mat ve çirkin bir yüzey üzerinde size bakıyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu ikisinin de kalite ayarlarını birleşik hale getirmekti.
Bu güncellemeden itibaren performans/yüzey kalite kontrolü gölgelendirme kalitesini etkilemiyor. Bu ayar artık Grafik/gölgelendirme düzeyi tarafından değiştirilebiliyor.

Rust 128 Türkçe – Mağaralar ve Radyasyon (Yazının İlk Kısmı)

Rust 128 Türkçe – İnşa ve Görüntü (Üçüncü Kısım)

Rust 128 Türkçe – Yenilikler ve Müzik (Son Kısım)