Rust 128 Türkçe İnşa ve Görüntü Ayarlamaları Hakkında Playrust üzerinden 128. versiyon ile ilgili paylaşılan tüm bilgiler sizin için tamamen Oynadi.com farkıyla Türkçe’ye çevrildi!

Rust 128 Türkçe – İnşa ve Görüntü Ayarlamaları

Atmosfer Işıklandırma Hacmi – André Straubmeier

Kapalı alanlardaki ışıklandırma halen vasat. Hatta daha da beter. Bu içler acısı durum yeni tünel ve kanalizasyon sistemleri için önemli. Sanatçılarımız bunun çözülmesi gerektiğini söyleyip duruyorlar. Buna çözüm olarak “Bölgesel ışıklantırma etiketi” diyebileceğimiz bir sistem geliştirdim. Bu sayede bölgelere etiketler verilerek hangi ışıklandırmaların olup olmayacağına karar verebiliyoruz. Örneğin mahzenler için “yeraltı” diyip; güneşten gelen ışıklandırmayı kapatabiliyoruz. Şimdilik işi yaptık fakat işleme girmesi için yeni server wipe‘ını beklemeniz gerekecek. Üzgünüz.

Mağaralar için Materyal Uyum Gölgelendirmesi – Diogo Teixeirra

Vince’e mağara materyalleri konusunda yardımcı olması için bir gölgelendirme geliştirdim. Bu gölgelendirme; bir kaç kaplamayı farklı materyalmiş gibi birleştiriyor. Bu sayede dört farklı materyali bir arada kullanıp daha uyumlu görüntü sağlıyoruz. Bu sistem; mağara dışındaki alanlarda da işimize yarayacak gibi. Bekleyip göreceğiz.

Çayır Çimen Ezilmesi – André Straubmeier

Rust Legacy’de vardı. Rust Experimental’de de vardı. Sonra kapatmak zorunda kaldık çünkü çok fazla kasmaya sebep oluyordu. Çimenlerde yürüyünce ezilmesinden bahsediyorum. Farklı bir açıdan yaklaşarak eskisi gibi kastırmadan yapılabilir bir hale getirmeye çalıştım. İlk denemeyi ayarlardan açabilirsiniz. Açıldığında oyuncular çimende yürürken arkalarında 60 saniyeliğine ezilmiş çimenler bırakacak. Aynı yere tekrar basmak daha da ezilmesine sebep olacak. Tamamen deneysel olarak bir yaklaşım ve her şeyin içine etme olasılığı yüksek. Denemek isteyenler denemekte özgür tabii.

Diriltme Sıkıntıları – André Straubmeier

Diriltme can sıkıcı bir işlemdi. Özellikle ceset yerde yuvarlanıyorken. Bunun sebebi odağınızı kaybetmenizdi. Bunu biraz daha affedici hale getirerek çözme yoluna gittim. Odak artık cesedin içine bakmak yerine ekranınızda kalmaya devam ettiği sürece devam ediyor. Ama hala cesede doğru bakmak zorundasınız.

İnşa Blokesi – André Straubmeier

Bina bloke edildi uyarısı problemli. Gizli yerleşimleri afişe ediyor ve çatışmanın ortasında “bu ne şimdi” dedirtiyor. Artık bu uyarı sadece inşa modunda veya elinizde çekiç varken gözüküyor. Reddit buna bayıldı.

İmar İzni – André Straubmeier

İnşa izni oyuncuların inşa menzili içinde olup olmadığına bakarak inşaya izin veriyor veya vermiyordu. Bazı oyuncular kendi aralarında başkalarının inşa menzili içine bişeyler inşa ettikleri bir oyun türetmişler bundan. Artık buna izin yok. Reddit bundan nefret etti.

Server Taraflı Oyuncu Bilgi Kaybı – André Straubmeier

Nasıl açıklasam… Bir yamaçtaki uyku tulumunda doğduğunuzda serverın sizi görüş açısı değişiyor çünkü sizi tulumun durduğu pozisyonda görmeye başlıyor. Bu; inşa izin problemleri, görme-görmeme kontrolü, cisimlerle etkileşim problemleri gibi problemlere yol açıyordu. Artık bunu da düzelttik. Alistair’e bu problemin peşine düştüğü için sonsuz teşekkürler.

Rust 128 Türkçe – Mağaralar ve Radyasyon (Yazının İlk Kısmı)

Rust 128 Türkçe – Kasma Sorunu (Yazının İkinci Kısmı)

Rust 128 Türkçe – Yenilikler ve Müzik (Son Kısım)

Rust 128 Türkçe

Rust 128 Yaması