Rust Oyuncu Komutları Listesi Türkçe 

Rust Oyun İçi Yardımcı Komutlar

Rust Oyuncu Komutları Listesi Türkçe

Rust Oyuncu Komutları Listesi Türkçe “deneysel” gelişiminin ilk birkaç ayı için, çıplaklık sansürü ve fare hassasiyeti gibi çoğu oyuncu değişkeni yalnızca konsol komutlarıyla (başka bir deyişle “cvars”) ile kontrol ediliyordu. Neyse ki, bu kontrollerin çoğu, şu an oyun menüsünden değişiklik yapmak için uygun. “ESC” tuşuna basarak seçenekler sekmesini açın!

Birçok şeyi düzenlemeye artık daha kolayken, konsol komutları hala kullanışlı oluyor. Aşağıda, hem oyuncuların hem de yöneticilerin kullandığı Rust konsolu komutlarının listesi alt kısımda verilmektedir.

Not: 1 = doğru ve 0 = yanlış. Bunlar, “açık veya kapalı” durumdaki konsol komutlarını girerken birbirinin yerine kullanılabilir.

Rust Oyuncu Komutları Listesi Türkçe (F1 CONSOLE)

Perf

Rust Oyun İçi Yardımcı Komutlar

Rust Oyuncu Komutları Türkçe

Fps.graph’ın uzun süredir yerini tutan, perf, Newman’ın bilgisayarlarının ne kadar işlem yaptığını bulmak için kullandığı bir araçtır. Bu araçta iki (uygulanabilir) seçenek “perf 1” ve “perf 2” bulunur. Perf 1, yalnızca Perf 2 size FPS + RAM kullanımı gösterecektir.

 

fps.limit -1

Saniye başı kare limiti kaldırma. Her ne kadar şu anda Rust’ta herkesin buna ihtiyaç duyması çok nadir olsa da, gelecek için orada olduğunu bilmek güzel. -1 varsayılan değerdir ve FPS’ye sınır koymaz ancak istediğiniz gibi yüksek veya düşük olarak ayarlayabilirsiniz.

 

Rust Oyun İçi Yardımcı Komutlar

Rust Oyuncu Komutları Türkçe

Censornudity (Sansür)

sansür kolayca bu gün seçenekler menüsünden açılıp kapatılabilir. Söyleniyor ki, bir arkadaşına konsola “censornudity false” yazması ile sansür ortadan kalkmaktadır isterseniz bu ayarı seçenekler   menüsünden de kolayca açıp kapatabilirsiniz.

 

Öldürme (Kill)
Bazen en iyi hareket tarzınız sadece  fresh başlamak demektir.Konsoldaki “kill” yazarak anında bu işlemi yapabilirsiniz. Bu komutu kullanırken 60 saniyelik bir bekleme süresi var. Her 60 saniyede bir “kill” komutunu kullanabilirsiniz.

 

Atama Tuşları

Saldırı, çömelme ve standart hareket eylemleri gibi çeşitli eylemleri tek bir tuş bağına atama amacına hizmet eden çok kullanışlı bir işlev. Bu, Rust’un vesilesiyle taşıdığı zorluk hissini azaltmak için özellikle yararlı olabilir. Bazı yararlı atamalar şunlardır:

“bind m attack;duck”  [Auto Vuruş]

Otomatik vuruş komutu kullanırken  taş odun vb. kastığınız süre zarfında etrafınıza bakmak için daha fazla avantaj sağlayacaktır. Ayrıca sürekli basmanızı gerektirmeyecek sadece 1 defa bastığınızda farklı bir tuşa basana kadar oto bir şekilde vuruş devam edicektir.

bind q forward;sprint   [Auto Koşma] 

Sadece eşzamanlı bir şekilde w basar. Yani auto run komutudur . Sağ sol vb farklı tuşlara basmadığınız sürece koşmaya devam edicektir.

 

client.connect ip: port

master sunucu listesinde oynamak istediğiniz sunucuyu görmüyor musunuz? Endişelenmeyin, bu kullanışlı komut sizin kolayca ıp adresi ile bağlanmanızı sağlar (sunucu, istemcinizle uyumlu bir sürümde ise).

İsterseniz client.disconnect’i de çalıştırabilirsiniz, ki bu aynı şey kaçış ve ‘bağlantıyı kes’ işlemine neden olur.

server.seed

Bu komut çıkışı Şu an buradasınız sunucunun haritası tohum olacak. İşlemsel haritalama sistemi, haritayı oluşturmak için bu numarayı kullanır. En son yapılan değişikliklerle bu bilgileri F1 menüsündeki “sistem bilgisi” altında da alabilirsiniz.

streamermode 0/1

Bu şık anahtar, streamer moduna girmek için izin verir. Bu etkin olsa da, çoğu tanımlayıcı ad (siz, sunucu ve oyuncular) rastgele bir şey haline gelecek veya tamamen gizlenecektir. Bu Ghost yapan kullanıcılar için kesin çözüm değildir fakat çoğu streamer için faydası olcaktır . 

rust4

 

KONUMUZDA YER ALMAYAN EKSİK KOMUTLARI YORUM OLARAK BİLDİREBİLİRSİNİZ YENİLERİ GELDİKÇE KONU GÜNCELLENECEKTİR.