Rust Türkçe Devblog 114

Rust Türkçe Devblog 114 da bu hafta bina çürümeleri ile ilgili geliştirmeler,XP sistemi ve DUNGEON görünümleri üzerine güncellemeler ve daha fazlası.

 

Yakın Dövüş Doğrulamaları

Mermiler için görüş alanı ve uzaklık doğrulamaları sağlamlaştığı için bu hafta yakın dövüş silahları için de benzer bir sistem eklemeye karar verdim.Bu sistem mermiler için olan gecikme bedelinin aynısını kullanıyor.Görüş alanı doğrulamasının bir diğer faydası da oyundaki bir açıktan yararlanarak insanların duvarın arkasındakileri vurabilmesi olayına engel olacak olması.

Kaybolan Mermiler

Uzun zamandır süre gelen hatalardan biri de bazı sunucularda mermilerin havada kaybolması.Buna bir çözüm bulmaya çalışsak da hiçbir zaman tamamen yok edemedik.Tamamen yok edilememesinin sebebi de silah ateş hızının sunucunun gecikmesine ve silah eklentilerinden gelen etkilerle uyum sağlamamasıydı.Bu da saçma ateş hızlarına sebep oluyordu,özellikle de interneti sıkıntılı olanlar için.

Çürüme Geliştirmeleri

Daha iyi sunucu performansı için bu hafta çürüme ile ilgileniyorum.Bir sürü eşyaya çürüme ekledim,bunların arasında Büyük Ahşap Sandık da var.Artık sandıklar açıldığında çürüme süresi sıfırlanıyor.Kapılar işe her zaman olduğu gibi bağlı olduğu diğer bloklar içinde herhangi bir eşya ile temasta çürümeyi sıfırlıyor.

Sunucu Sahipleri

Hafta boyunca uçma ve yüksek zıplama hilelerinin önlenmesi için yüksek popülasyonlu sunucularda testler yaptık.En yakın güncellemede bu sorun da çözülmüş olacak.Testlerimiz sunucu performansını hiç etkilemedi,ama eğer siz bir sunucu sahibiyseniz ve bu güncellemede performans düştüyse bu komutu – flyhack_protection 1 – deneyin ve sorunu çözüp çözmediği hakkında bize bilgi verin.

Güncelleme Öncesi Bölümü

Güncelleme öncesi sunucularını ana sunucularla eşleştirirken bir takım sıkıntılar yaşadık,fakat şuan herşey yolunda.Bu süreçte yaşadığınız sıkıntılardan ötürü özür dilerim ve oynamaya devam edip XP sistemini geliştirme konusunda yardımcı olduğunuz için teşşekür ederim.Bu hafta içerisinde XP sistemine yönelik değişiklikler yaptık.Yeni XP kazanma yolları ekledik.Uzun tartışmalar ve toplantıların ardından eşyalara sahiplik eklemeye karar verdik.Sistem şöyle işliyor;Ben odunumu ve taşımı size veriyorum ve siz bana bir taş kazma yapıyorsunuz.Bu taş kazmanın malzemesi benden ve yapımı sizden olduğu için,bu taş kazmanın sahibi 50% ben ve 50% siz oluyorsunuz.Ama eğer o taş kazmanın malzemesini size vermeyip kendim yapsaydım,sahibi 100% ben olacaktım.Aynı şekilde bu taş kazmanın malzemesi benden,yapması sizden ise ama başkası kullanıyorsa,sahiplik 3 ümüz arasında eşit bir şekilde dağılır (33%).Bu yüzdeler aynı şekilde XP nin bölümünü de sembol ediyor.Yani sizin yaptığınız birşeyi ben kullanırsam,o eşyayı kullandığımda gelen XP 2 miz arasında eşit paylaştırılıyor. Bu yeniliği oyuncular arası iletişimi arttırmak için yaptık.

Son olarak taş ve odun kasarken gelen XP yi azalttım ve bunun yerine artık üretim yaparken de XP kazanıyorsunuz.

DUNGEON Görünümleri

rust-devblog-114

Bu hafta Trainyard üzerinde birkaç çalışma yaptım.Garajlara kapı ekledim.Bu kapılar oyuncu kapıları gibi çalışıyor,ve sadece çok azı yok edilebiliyor,bunun sebebi ise tüm oyuncular için ortamı eşit tutmak.Bu kapıların ileride oyuncuların kendi evlerinde kullanılmasını da sağlayabiliriz.

Ağır Zırh

Bu hafta ağır zırh üzerinde birkaç oynama yaptım.Aşağıdaki WIP de zırhı inceleyebilirsiniz.

Su Borusu Av Tüfeği Değişiklikleri

Helk benden oyuncuların sıkca uyguladığı bir taktiği değiştirmemi istedi.Bu taktik envantere birden fazla av tüfeği doldurup ateş ettikçe diğer av tüfeğine geçmek üzerine kurulmuş.Av tüfeğinin değişme hızı olması gerektiğinden daha hızlıydı,bende onu biraz daha uzun sürecek şekilde değiştirdim. Aşağıda örneğini görebilirsiniz.

Oyuncu Kıyafet Görünümleri Değişiklikleri

Bu videoda olduğu gibi bazı oyuncu kıyafetlerinin normalinden daha farklı göründüğünü fark ettim.Görünüşleri üzerinde biraz oynadım ve artık bu şekilde görünüyorlar.

LOD Optimizasyonları

Hayvanlar ve silahlar için olan LODlardan bazılarının modellerinin yüksek köşe sayıları vardı ve bunun sebebi de modellerin birden fazla basit görünüşünün olmasıydı.Bu da Unity’nin farklı modeller oluşturmasına neden oluyordu.

LOD3’te bu şekilde görünmesi gerekiyor;pürüzsüz ve yumuşak.Ama bu şekilde görünüyor.Çılgınca.Bu sorunun Maya’nın LOD eklentisinin bir yan etkisi olduğunu farkettik,bu yüzden bende bütün LODların üzerinden geçtim ve sorunu düzelttim.Şuanda Unity de daha az köşe kullanıyorlar ve bu da performans artışı sağlamalı.

Havan Görünüş Modeli


Hala Paul’un av tüfeği konseptini beklerken onun eski çalışmalarından birine el attım ve bitirmek üzereyim.Havan!

Çift Namlulu Av Tüfeği

rust-server-devblog-114

Çift Namlulu Av Tüfeği tasarımında sona yaklaştım.Bununla çok eğleniyorum,tasarımı 3D ye taşıdım ve birincil kişi olarak dizayn etmeye başladım.Havalı,tıknaz bir görünüşü var ve yakından ölümcül hasar verecek gibi duruyor.Çivi ve cıvataların görünmesi hoşuma gidiyor ve bu av tüfeğine “DIY Punk” adını verdim,isminden ve görünüşünden yola çıkarak nasıl ateş ettiğini ve nasıl durduğunu hissedebilirsiniz.

Fırtatılabilir Silahlar

Bu hafta ki Rust Türkçe Devblog 114 için hazırladığımız fırlatılabilir silahlardaki hedef alma üzerinde yaptığımız geliştirmenin videosu…