Rust Türkçe Devblog 113

Rust Türkçe Devblog 113 güncellemesi wipe ile beraber geliyor. Serverlar için güncellenmiş loot alanları, silah aparatları, performans iyileştirmeleri ve daha fazlasını getiren yeni bir gün. Bunların dışında gelecek olan XP sistemi üzerine gelişmelerimiz de bulunmakta.

XP SİSTEMİ [Maurino Berry]

devblog113

Hala üstünde çalışıyorum. Bu Rust Türkçe Devblog 113 güncellemeyle beraber gelmedi fakat Steam’ de “pre-release” seçeneğinden oynayabilirsiniz. Orada teknoloji ağacını üstünden geçerek dengeledim ve oynanış açısından şu ana kadar memnun kaldım gibi. Ayrıca açıldıkları levele göre ve o levelde açılan item sayısına göre itemlerin maliyetini belirleyen bazı kodlar yazdım.Basitçe konuşmak gerekirse, açılmaya hazır hale geldiklerinde o leveldeki bp lerin %66 sını açmayı karşılayabileceğiniz şekilde ayarladım.Bu olay oyunculara bazı seçenekler sunacak. O anda yardımı dokunacak olan bp yi mi açacaksın, yoksa ileride daha iyi birşeyi açabilmek için xp leri biriktirecek misin?

Gelecek hafta, sistemi daha sezgisel hale getirmek ve düzgün “oyun” hissiyatı eklemek üzerinde çalışacağım ki ne zaman level atlayacağını ve hangi bp lerin açılacağını bilin.Ayrıca birkaç yeni xp kazanma yöntemleri ekleyeceğim. (craftladığın itemleri oyuncular kullandığında, oyuncular topladığın hammaddeleri kullandığında, item craftlarken vs.)ve sadece ağaçlara ve kayalara vurarak topladığınız xp lerin miktarını azaltacağım ya da tamamen kaldıracağım.

Ortada belli bir gözetim olacak ve teknoloji ağacını günde birkaç kere güncelliyorum ve ilerledikçe ayarlıyorum.Pre-release’ ten gelen yorumlar şimdiye kadar süper ve serverda devamlı geri bildirim istiyorum, bu yüzden lütfen serverı bir deneyin ve önerilerinizi bana iletin.Bunu ne kadar çabuk dengelersek o kadar çabuk ana oyuna ekleyebiliriz.

Namlu Aparatları Eklendi [Maurino Berry]

rust-turkce-server-devblog-113

Birkaç aparat bugunun düzeltilmesi sayesinde silahlar için iki yeni namlu aparatını duyurmaktan keyif duyuyoruz.Önceki devblog’ da belirtildiği gibi, namlu hızlandırıcı silahın ateş hızını artırırken,namlu freni isabetsiz atışlar yapmakla beraber ateş ederkenki sekmeyi oldukça azaltıyor. (daha çok Call of Duty sprayi gibi düşün)Bunların haftaya yeniden dengelenmesi gerekeceğini biliyorum bu yüzden önerileri dinliyor olacağım.

Aparat Maliyetleri [Maurino Berry]

rust-turkce-server-devblog

4x Dürbün haricindeki bütün aparatların maliyetlerini yaklaşık yarı yarıya azalttım. Gerçekten yeterince kullanılmıyorlardı, ve kullanıldıklarında da yüksek kaliteli metali aşırı bol olan insanlar tarafından kullanılıyorlardı.
Bu güncelleme genel olarak yaygınlıklarını artırmakla beraber daha fakir oyuncular tarafından kullanılmalarını da mümkün kılmalı.

Aparat Bugları (lol) [Maurino Berry] [André Straubmeier]

Vay canına bu utanç verici.

Uzun zamandır aparatlar için modifiye etkileri etkin olarak ayarlanmamalarına rağmen aktiflermiş. Bu demek oluyor ki Dürbün mermi hızını %30 düşürmek gibi şeyler yapıyormuş ve susturucu da ateş hızını artırıyormuş.

Haha. Şimdi herşey doğru düzgün çalıştığına göre oyunun ne kadar dengesiz (ya da dengeli?) olduğunu göreceğiz.

Loot Bölgesi Geliştirmeleri [Vincent Mayeur]

rust-turk-server-turkce-devblog

Bu Rust Türkçe Devblog 113 için bu sefer birkaç ilginç binayı tamamlama şansım oldu.Bunlardan biri kanyonda ve su kulesinde bulabileceğiniz güvercin yuvası. Kuş bokunu bilirmisiniz ?
Çünkü o kulede tonla kuş boku var ve atlayabileceğiniz yerleri işaretleyerek size yardımcı olacak. Bazı zıplayışları ayarlayarak kuleye çıkmayı kolaylaştırdım.
Ve artık nereden atlayacağınızı ve nereye ineceğinizi hesaplamak daha kolay.

Su kulesinde bulunan lağım depolarının daha çok görünüşleri üzerine çalıştım. Etraflarında hala kötü duran şeyler olabilir fakat zamanla onları da halledeceğiz.

Ayrıca bu haftaki güncelleme wipe ile birlikte geldiğinden bu ay yaptığımız bütün loot alanı geliştirmelerinden de faydalanabileceksiniz.

SİLAH ATIŞ HIZI [André Straubmeier] [Maurino Berry]

Namlu hızlandırıcının neden düzgün çalışmadığını anlayamadık. Görünüşe göre yapması gereken hızlandırmayı her zaman yapmıyordu. Uzun saatler sonunda
serverın silah atış hızı hesaplamasında atış hızı yüksek olan silahlar için tutarsızlık oluşturabilen (özellikle silah aparatları işin içine girdiğinde) bir sorun olduğunu keşfettik.
Çoğunuz muhtemelen bunu farketmediniz bile fakat söz konusu silahlar için atış hızı dengelemesini zorlaştırmakla beraber hasar seviyelerini tutarsızlaştırıyordu.
Bu sorun çözülüdü ve artık daha pürüssüz bir otomatik atış olduğunu farkedebilirsiniz.

Performans [André Straubmeier]

Bağlantı ve oyun performansını olumsuz yönde etkileyebilecek bir silah aparatı sızıntısını daha düzelttim.Ayrıca server başlatma süresi ve ağ grubu yayını konusunda yardımcı olan giriş bağlayıcısını hızlandırdım.

OBJE KALİTESİ [André Straubmeier]

Son loot alanı güncellemelerinden sonra obje kalitesi ayarı düşük olan kişiler bazı objelerin (özellikle loot binalarının içindekilerin) yakın mesafede aşırı basit bir geometri kullandığını farkettiler.
Obje kalitesini minimum LOD1 olacak şekilde ayarladım, böylece obje kalitesi grafik ayarından artık herhangi bir avantaj ya da dezavantaj sağlanmayacak.

SANDIKLARI ÜST ÜSTE KOYMA [André Straubmeier]

Birkaç hafta önce oyuncular sandıkları kısmen duvarların içinde olacak şekilde yerleştirerek üst üste koyabileceklerini keşfettiler. Bu artık düzeltildi ve üst üste koymak için yeniden raflara ihtiyacınız var.

Server Geliştirmeleri [André Straubmeier]

Bu Rust Türkçe Devblog 113 de server adminleri için bazı geliştirmeler üzerinde çalıştım.Anti-hack konusunda; adminler artık hızlı hareket ederken uçma modunu aktive ettiklerinde hile bildirimi almayacaklar.
flyhack_protection convarını 2 ye ayarlayarak aktive edilebilen yeni bir uçma ve zıplama hile koruması eklenmiş bulunmakta.Ve geçen hafta tanıttığım mermi LOS doğrulaması artık oyuncudan oyuncuya verilen hasarı test ederken daha dikkatli.Ayrıca bir no-clipping açığını ve istemci tarafındaki tabaka işleme aletlerine erişim sağlayan bir açığı düzelttim.

Stats komutu artık intiharları ölüm sütunundan ayrı bir sütunda göstermek üzere ayarlandı. Böylece server sahipleri şüpheli davranışları daha kolay ayırt edebilecek.
Ayrıca F1 menüsüne girmeye gerek kalmadan haritanın belli bölgelerini göstermek ya da gizlemek için bir tuşa atanabilen birkaç layer konsol komutu ekledim.
Restart konsol komutu artık restarttan önceki birkaç saniyeyi değişken olarak alıyor. Ayrıca default restart geri sayımı 5 dakikaya çıkarıldı. Restart-1 komutuyla da restart sayacını iptal edebilirsin.
Bunların dışında server tarafındaki performansı iyileştirdim. Son olarak yavaş veya zayıf bağlantıları olan oyuncular için tabela güncelleme sorunlarını çözdüm.

İNŞAAT ID [André Straubmeier]

İnşaat bloğu birimleri artık aynı binaya ait olan bütün inşa bloklarını tanımlayan inşa tanımlayıcıya sahipler.Bu aynı binaya ait olmayan inşa blokları arasında 2 birim uzaklık olmasını zorunlu hale getiriyor.Aynı şey çeşitli aynı bina içinde üçgen zemin bloğu kombinasyonlarıyla yapılabildiğinden bunun dip dibe duvar koyularak yapılan bina dizaynlarını düzeltmeyeceğini biliyoruz.
Fakat bu gelecek iyileştirmeler için önemli bir adım. Sistemin ana hatlarını bu wipe ile bitirmek istedim ki bu ayın devamında üstünde çalışmaya karar verirsem işim kolay olsun.

HARİTA YAPILANDIRMASI [André Straubmeier]

Bu hafta Rust Türkçe Devblog 113 de sadece birkaç saatimi ayırabildiğim için bayağı küçük bir güncelleme fakat bazı önemli düzeltmeler ve ayarlamalar içeriyor.İlk olarak, artık dağlarda rastgele ölüm delikleri yok. Ayrıca dağların, karanın ve suyun dağılışını düzenledim ki loot bölgeleri ve yollar daha sık rastlanabilir olsun.
Buna artı olarak artık haritada çok daha fazla mağara var ve iki mağara arasındaki minımum uzaklık azaltıldı.Son olarak, yol materyalleri artık kıyı ıslaklığıyla düzgün şekilde etkileşime giriyor ve böylece su altında kalmış olan yollar daha doğal gözüküyor.

CESETLER [Taylor Reynolds].

Geçen hafta gösterdiğim çürümüş vücut iskeletini bitirdim.

Fırlatılabilir Silahlar [Alex Webster]

Geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şimdi Rust Türkçe Devblog 113 için yeni nişan alma sistemiyle çalışmaları için diğer fırlatılabilir silahlar üzerinden gidiyorum.
Bazı kod değişiklikleri olduğundan dolayı bütün silahlar güncellenene kadar bunlar ana oyuna eklenmeyecek. Bu hafta taş, kemik sopası ve kemik bıçağını hallettim.

Büyük Çaplı Perdeleme (deneysel) [Diogo Teixeira]

Bu efektin ilk çalışan versiyonunu ekledim. Bu teknik için geniş çapta bir kaynak yok bu yüzden kendi versiyonumuzu yapıyoruz.
Ortada ilgilenilmesi gereken bazı bug ve optimizasyon sorunları var.

Efekt default olarak kapalı ve konsola “graphics.lso 1” yazılarak aktive edilebilir. Lütfen ayarın henüz deneysel seviyede olduğunu aklınızdan çıkarmayın bu sebeple performans üzerindeki etkisi orta-düşük seviyeli bilgisayarlar için hala yüksek olabilir.

Yakın zamanda farkettim ki bu efekt şu anda ton haritalamasındaki bazı tutarsızlıkları daha da kötü hale getiriyor. Bu da belli ki geliştirilmesi gereken bir şey.
Bu öncelikli işlerle paralel olarak süren bir geliştirme olduğundan önümüzdeki bitkaç hafta boyunca iyileştirmeler bekleyebilirsiniz.

Ağır Zırh [Taylor Reynolds]

rust-turk-turkce-devblog

Paul’ un birkaç hafta önce konseptini yaptığı ağır zırh üzerine deneme amaçlı çalışmaya başladım. Hala çok erken bir seviyede ve dizayn seçenekleri çok hassas.
Kesinlikle duruma göre yapılan bir tercih gibi hissettirmeli ve direk olarak diğer zırh seçeneklerinden daha iyi olmamalı.

Muhtemelen haftaya uyduruk “Blackout” umu çıkarıp zırh setinin arkalanmaya müsait olduğundan ve giyen kişiyi hantallaştırdığından emin olmak için oyuna ekleyeceğim.

Eğer o uygun hissiyatı yakalayabilirsek raid gruplarında online bir raidde kapılardan dalmak için veyahut korkusuzca pompalıyla en önde saldıran belirli bir tank oyuncunun olması baya hoş olurdu.Ya da belki son zamanlarda fazla Overwatch oynuyorumdur.

Üçüncü Şahıs Oyuncu Animasyonları [Minh Le]

Bazı silahlar için birkaç kuşanma ve şarjör değiştirme animasyonlarını yeni baştan yaptım. Artık zamanlama ve hareket bakımından Birinci Şahıs görüntüsünü andırıyorlar.

Artık başka bir oyuncunun şarjörünü değiştirip değiştirmediğini anlamak daha kolay olmalı.

Yüzen Gıda Kutusu [Tom Butters]

Gıda kutusu modelini bitirdim! Kutudan çıkabilecek itemler şöyle: konserve fasulye, pişmiş tavuk , patates püresi, su ve yakıt. Rust’ta hayatta kalmanın kilit noktaları, özellikle patates püresi (hepsi ayrı olarak bulunacak). Yukarıdaki önizlemeye bir göz atın ve aşağıda da oyuna eklendiğinde nasıl gözükeceğini gösteren bir ekran görüntüsü var.

devblog

Müzik [Alex Rehberg]

Son birkaç hafta boyunca insanlar bana bestelediğim müziğine ne zaman oyuna ekleneceğini sordular. Bu hafta üzerine çalıştığım şey de bu. Bu demek oluyor ki zaten elimizde olan müzikleri küçük parçalara böldüğümüzden bu hafta yeni bir müzik demosu yok.

En son müzik düzenleme sistemi üzerine çalıştığımda onu içinde bulunduğunuz heyecan seviyesine göre müzik seçecek şekilde ayarlamıştım.
(bu da yanınızdan mermi geçmesi gibi durumlarda artıyor) Bu müzikleri arka arkaya çalarak ta şarkı haline getirmiştim. Bu sistem fena değildi ve kulağa hoş geliyordu fakat müziğin olmasını istediğim kadar hızlı işlemiyordu.

Bu hafta boyunca sistem üzerinde deneyler yapıyordum ve artık heyecan seviyesine göre açılıp kapanan bir sistemimiz var. Bu da müzikte ani değişiklikler yapmayı çok daha kolay kılıyor.
Eğer yanınızdan bir mermi geçerse hemen sonraki notada davulları çalıştırabiliyoruz. Herşey farklı bölümlere ayrılmış durumda olduğundan
bir müziğin çalacağı heyecan seviyesini ayarlamam ve o şarkıda hep aynı yerde oluşacak köprüler veya ani ritim düşüşleri koymam kolaylaşıyor.

Sistemin basit bir uygulaması şu anda çalışır durumda fakat bir parçanın sadece bir kez mi çalması gerektiğini veya bir parçanın hep aynı bir parça tarafından devam ettirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyecek bir ayar gibi ufak birkaç şey eklemem gerekiyor. (ard arda çalınca kulağa hoş gelmeyen bir parçamız olma ihtimaline karşı)
Ayrıca bütün bunlar üzerine çalışmak için daha iyi bir arayüz ayarlamak isterim zira Unity inspector pek dost canlısı bir arayüze sahip değil.

Müziğimizi belli parçalara ayırmak ayrıca parçaların rastgeleleştirilmesini mümkün kılıyor. Ki önümüzdeki hafta kesinlikle üstünde çalışacağım. Rastgelelik güzel çünkü şarkıları her çalışta biraz değiştirerek kendini tekrar etmiyor.
Belli bir bölümün A, B, ya da C melodisini seçerek bütün bölüm boyunca çalmayı sürdürmesini ayarlamak istiyorum.

Bunun için henüz bir zaman planı yok. Biliyorum bir çoğunuz heyecanlısınız ve inanın bende öyleyim fakat ortaya sürmeden önce gerçekten iyice cilalamak istiyorum. Rust Türkçe Devblog 113 den bukadar.