Bu hafta gelecek olan rust güncellemesi yazımız biraz geçikti bu yüzden bahsedeceğim yenilikler çoktan oyunda olmuş olacak. Tabi biz sizlere bu güncelleme ile rusta gelen  yenilikleri daha detaylı şekilde anlatacağız. Her haftalık rust güncellemesi gibi bu güncellemede küçük ama etkisi büyük olan yenilikler ve rust hata çözümleri oyunculara sunulacak. Yeni gelen rust itemleri ve bazı rust sistemlerindeki düzenlemelerin detaylarını sizlere paylaşacağım. Özellikle geçen hafta gelen rust güncellemesi ile bir çok hata ve bug meydana gelmişti. Rust ekibinin yayınlayacağı bu güncelleme ile bir çok rust hata çözümlerinin bulunduğunu bildirmek isterim. Eğer hala farklı sorunlar yaşıyorsanız Foruma konu açıp yardım alabilirsiniz.

 

21.04.16 Rust Güncellemesi Başlıkları

 • Sıvı Tüketimi
 • Su Kabı
 • Ok Uçları
 • Kanama Evresi

 

20.04.16 Rust Hata Çözümleri

 • Donma Sorunu
 • Uçan Kapı Kilitleri
 • Kadın Karakter Modellemeleri

 

İşin Sırrı Su Tüketimi

     Rust ekibinin metabolizma sisteminde yaptığı değişiklik sayesinde artık oyuncular yaktıkları kalorilere ve su ihtiyaçlarına dikkat etmek zorunda kalacaklar. Artık Rust oyununda sınırsız bir şekilde dağ bayır dakikalarca hiç bir şeye ihtiyaç duymadan koşma devri son buluyor. Yeni rust sistemi ile artık rust oyunu daha fazla gerçekçilik kazanmış oluyor. Kısacası rust karakterleri artık koşarken daha fazla kalori yakıyor ve eğer susuzluk hissi varsa depar atamıyor veya koşamıyor. Tabi ki su bulmak o kadar zor değil o yüzden ilk başlarda bu değişiklik rust oyuncularını zorlayacağını sanmıyorum.

 

Dünyanın Suyunu İçebilirsin

rust dere göller ve nehirlerden su içebilme

rust dere göller ve nehirlerden su içebilme

     Artık istediğiniz su kaynağından özgürce su içebilirsin. Tek yapman gereken “E” tuşuna basmak ve suyu içmek. Dikkatli olman gereken bir durum var elbette. Su içtiğin yere dikkat etmelisin çünkü eğer içtiğin su tuzlu ise kusmaya ve hızlı şekilde kalori yakmaya sebep olur. Vahşi doğada gezerken genelde orman içindeki nehirler veya kapalı göllerden içme suyu bulabilirsiniz. 

 

Yeni Rust itemi Su Kabı

     Su depolamanın bir yeni yolu daha eklendi. Su Kabı. Aynı su şişesi gibi loot bölgelerinden çıkarılabilir ve üretilemez. En büyük özelliği ise en fazla su tutan rust itemi olması. Tam dolu halde 750 ml su kapasitesi sayesinde Su kabı diğer su depolama sistemlerinden; Bota Bag(Deri su kabı) -300 ml ve Water Bottle (Su Şişesi) -100 ml den kat ve kat daha fazla su haznesine sahiptir. Kapasiteden bahsetmişken geçen hafta gelen su bidonları artık 2 katı su depolayabilir yani 20.000 ml su depolama haznelerine sahiptiler.

 

Rust İtemi: Deri Su Kabı

     Artık Deri Su kapları BP bulmaya gerek kalmadan her rust oyuncusu tarafından üretilebilir. Üretimi için gereken malzeme: 15 Deri. Üretim Süresi: 20 saniye. Göl ve nehirlerde farenin sol tuşuna basarak doldurulabilir.

 

Karakter Kanama Evresi

     Rust karakteri aldığı hasarlar sonucunda yaralandığında ölümüne yakın kanama evresine geçer. Yani Can çekişir. Bu evrenin süresi uzatıldı. Bu evre boyunca rust karakterinin aldığı hasar da azaltıldı. 

 

Yeni Ok Uçları

     Daha öncede bahsettiğimiz gibi bir çok farklı ok uçları rust oyununda yavaş yavaş yerini alıyor. Geçen haftaki güncelleme ile gelen ok uçları için bu hafta bir kaç düzenleme yapılmış. El yayı crossbow’a konulan okların hizalanmasında ki bu düzenleme sayesinde artık oklar El yayına tam bir şekilde oturuyor. Rust hata çözümlerinden bir tanesi de ok sistemi üzerinde ilerleyen zamanlarda yapılacağını bildirdiler.

NOT: Ok uçları Şimdilik oyundan kaldırılmıştır.

 

Rust Hata Çözümleri

 • C4’ler artık üst üste yapışmıyor
 • Hayvanların saldırı animasyonu geliştirildi
 • Ateş Püskürtücü yakıtı ön çantadan alabiliyor
 • Uçan Kapı kilitleri düzeltildi

 

Rust Donma Sorunu

     Geçen hafta fark edilen bu sorunun sebebi bazı oyuncuların isimlerindeki ASCII karakterlerinden dolayı olduğu anlaşıldı. Bu sorun yüzünden oyuncuların rust oyunu donuyor veya çöküyordu. Yayınlanan bu rust güncellemesi ile bu rust hatasının da çözüldüğünü bildirmekten mutluluk duyarım. Aynı sorunu bende yaşıyordum 🙂