Rust Devblog 135 Geliştirici Notları

Rust Devblog 135 Geliştirici Notları ile birlikte yeni Hazmat Kıyafeti ve gıda sandıkları oyuna eklendi. Yeni limana bir bakış, istenmeyen itemleri yeni itemlere dönüştürme ve fazlası.

Güncelleme Videosu [Shadowfrax]

Steam Envanter İşleme [Garry Newman]

Uzun zamandır, istemediğiniz Steam itemlerini yeni itemler satın alabileceğiniz bir tür puana dönüştürme sistemi eklemeyi düşünüyordum. Bunun ilk adımı bu hafta gerçekleşti. İşte şöyle çalışıyor:

Yeni envanter ekranı ne kadar odun, metal ve kumaşa sahip olduğunu sol üstte belirtiyor.626eb038

Kıyafetleri seçip kumaşa dönüştüre tıklayarak itemden vazgeçip bir miktar kumaş elde edersiniz.fe31b896

Eğer çok fazla sayıda iteminiz varsa (benim gibi marketi yağmalayıp yüzlerce item aldıysanız) birden faca5f2aefzla itemi aynı anda seçip tek seferde materyale dönüştürebilirsiniz.

Kıyafetler kumaşa, yerleştirilebilir itemler (sandıklar, uyku tulumları vs.) oduna, silahlar ise metale dönüştürülebiliyor.ae36c570

Sol alttaki bir iteme tıklayarak elinizdeki materyalleri farklı itemler yaratmak için kullanabilirsiniz.cf3f9340

Yeni yaratacağınız itemi envanterinizden seçerek açabileceksiniz. Böylece para vermeden yeni itemlere sahip olabileceksiniz.0eae93fb

 

 

 

 

 

 

 

Bu da bu sistemin doğuşu oldu. Umuyorum ki en değersiz item bile bu sistem ile artık bir işe yarayacak ve marketteki itemlerin fiyatlarının 1 kuruşa düşmesini engellemeye yardımcı olacak.

 

Yeni Skinler [Garry Newman]

Kimse herhangi bir skini onaylamaya zahmet etmedi bu yüzden kendim birkaç tane ekledim. Bu da kimsenin bana “yanlış skinleri seçmişsin” diye ağlayamayacağı anlamına geliyor.

6221feceYeni itemlerin yaratıcılarını tebrik ederim! İşinizin kalitesi ve hızı bizleri utandırıyor.

Alev Makinesi Dengelemesi [Maurino Berry]

chrome_2016-11-10_14-14-04Vay anasını bu alet bayağı dengesizdi. İşte bu hafta yaptığım bazı değişiklikler:

  • Tek tıklamak artık bir kare yerine yarım saniye boyunca yakıt harcayacak.
  • Bir yeri tutuşturması için bir süre basılı tutmalısınız.
  • Tutuşan yerler artık 8 dakika yerine (!) en fazla 30 saniye boyunca yanacak.
  • Artık alet iki katı hızla yakıt tüketecek.
  • Yakıt kapasitesi iki katına çıkarıldı.
  • Oyunculara verdiği hasar büyük derecede artırıldı.
  • Yakıt akışı grafikleri güzelleştirildi.

Hala güçlü bir raid cihazı fakat artık kapıları ve evleri yakarak raidlemek istiyorsanız bayağı bir yakıt harcamanız gerekecek. Sanırım bu değişiklikleri herkes mantıklı bulacaktır. Her zamanki gibi istenirse yeniden bir düzenleme yapabilirim.

 

Gıda Sandıkları [Maurino Berry]

İnsanlar açlıktan ölüyordu ve gıda bulmak fazla şans işiydi. Biz başka bir hayatta kalma mekaniği değişikliği yapana kadar hurda yığınlarına gıda sandıkları ekledim. İçlerinde gıda, su ve anti radyasyon hapları bulacaksınız. Hurda yığınlarında spawnlanmaları için %15-20 bir olasılık var.

20161110200505_1

Radyasyon Düzeltmeleri [Maurino Berry]

Bir radtownun çevresinde koşup dururken farkında olmadan 50 radyasyona maruz kalmak beni seni onu hepimizi sinir ediyordu. Bu sebeple radyasyon bölgelerindeki radyasyon artış oranını azalttım. Artık bölgenin içine girdikçe radyasyon artış hızı birkaç metrede bir artacak. Böylece bölgeye girdiğinizde radyasyon güm diye birden bir taraflarınıza girmeyecek. Bundan sonra bölgeleri biraz daha kolay gezinebileceksiniz. Unutmayın ki insanlar sisteme alıştığında bir hafta içinde falan büyük bir radyasyon ayarlaması yapacağım. Ayrıca anti radyasyon haplarının bulunma ihtimalini azalttım zira kendileri birazcık OP idiler.

 

Yarı Otomatik Gövdesi [Maurino Berry]

Rust Devblog 135 Geliştirici Notları ile oyuna Yarı Otomatik Gövdesi adlı bir parça ekledim. Bu parça hem Yarı Otomatik Tüfek hem Yarı Otomatik Tabanca yaratmak için gerekecek. Yarı Otomatik Tabanca nın tam bir canavar olması ve hiçbir parçaya ihtiyaç duymamasından dolayı oyuncular ilk aşama itemleri bırakıp direk Tabanca yaratmaya uğraşıyorlardı. Silah güçlü olduğundan yapımı bu kadar kolay olmamalıydı. Yeni parçayı Radtownlardaki ve hurda yığınlarındaki kare kutularda ve nadir olarak ta varillerde bulabileceksiniz.

 

 

Yarı Otomatik Tüfek Dengelemesi [Maurino Berry]

Yarı Otomatik Tüfek berbattı. Üstüne şimdi bir de üretmek için parçaya ihtiyaç duyunca kimsenin onu üretmeyeceğinin farkındaydım. Bu yüzden birkaç değişiklik ile malum silahımızı kullanılması mantıklı bir seviyeye getirdim. Silahın ilk Call of Duty oyunundaki M1A1 tüfeği gibi hissettirmesini istiyordum. Dikey geri tepme büyük oranda azaltıldı ve tepmenin hissedildiği süre artırıldı. Artık ardı ardına isabetli atışlar gerçekleştirmek mümkün olduğundan silahın verdiği hasarı biraz azaltmam gerekti. Bir deneyin ve yorumlarınızı bana bildirin.

 

Kemik Zırhı Ucuzladı [Maurino Berry]

Kemik Zırhı her türlü çok pahalıydı ve yeterince kullanışlı değildi.  Bu sebeple üretmek için gereken kemik miktarını büyük oranda azalttım. Ayrıca Kurt Başlığına koruma özelliği ekleyerek onun da maliyetini azalttım. Umarım artık kendilerini daha sık göreceğiz.

 

Liman Tasarımı Gelişmeleri [Vincent Mayeur] [Damian Lazarski]

Rust Devblog 135 Geliştirici Notları ile birlikte gelişme perde arkasında durmadan devam ediyor. Şu sıralar ikimizde bölgenin önemli taraflarıyla uğraşıyoruz bu yüzden ilerleme normalden daha yavaş görünebilir. Bu hafta römorkör gemisiyle işimiz bitti ve  önümüzdeki günlerde diğer yüzen şeylerle ilgileneceğiz.

harbor_003

 

 

 

 

 

 

 

harbor_005

 

 

 

 

 

 

Ek olarak liman vinci tasarımı üzerinde de çalıştık. Kaplama şu an neredeyse bitmiş bulunmakta. Sadece birkaç son dokunuş ile detay seviyesi gerekli.

crane_a

crane_b

crane_c

Bağlantı Düzeltmeleri [Anré Straubmeier]

Bu hafta bir grup bağlantı düzeltmeleri yaptım. (Belki normalde çok daha ayrıntılı anlatmışımdır da kimsenin umurunda olmadığından ve çevirmen de biraz üşengeç olduğundan böyle çevirivermiştir ?)

Performans [André Straubmeier]

Geçen haftaki devasa güncelleme maalesef birkaç performans düşüşüne sebep oldu. Bunların en büyüğü muhtemelen az sayıda insanın DX11 de karşılaştığı belli objelere bakarkenki kasma sorunuydu. Bu sorun Dx 9 a geçince düzeliyordu. Buna sebep olan değişiklikleri eledim fakat maalesef buna bizim sebep olmuş olmamız pek mantıklı gelmiyor zira geçen haftalardaki 2 güncellemede de herhangi bir grafik değişimi olmamıştı. İşin peşini bırakmadım ve Unity den elemanlarla konuşup bunun kaynağını bulmalarını ya da en azından sorunun kaynağı olan Gfx.PresentFrame den nasıl daha detaylı bilgi alınır onu söylemelerini istedim.

Bir diğer performans sorunu oyuna eklenen stray editor-only fonksiyonundan kaynaklanmakla beraber, birkaç veriden boş güncelleme rutinleri talep ediyordu. Bu sorun artık çözüldü. Buna bağlatılı bir sorun da sunucu bellek kullanımını artırarak sunucu performasını azaltıyordu. Bu da çözüldü.

Bir de güncellenenen zindanlardaki ışıklandırma scriptlerinden kaynaklanan büyük bir sorunu fark ettim ve bu ışıklandırmaların sadece yakındaki objelere yapılmasını sağlayarak sorunu çözdüm.

Son olarak, 64 bit sistemlerde tam oyuncu modeli havuzlamasını otomatik olarak açık olacak şekilde ayarladım. Bu da önünüzde yeni bir oyuncu doğduğunda ya da uykudan uyandığında oluşan performans düşüşü ihtimalini sıfırlıyor.

 

Hazmat Kıyafeti [Taylor Reynolds]

Rust Devblog 135 Geliştirici Notları ile beraber yeniden tasarlanan Hazmat Kıyafeti tamamlandı ve artık oyunda!

unity_2016-11-10_14-31-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hazmat Kıyafeti ile birlikte başka bir şey giyemiyorsunuz fakat en azından radyasyona maruz kalmayacaksınız değil mi ? Sandıklarda nadir olarak bulabileceğiniz Hazmat Kıyafetinin kullanışlılığını belli bölgelerdeki radyasyon seviyelerini gerçekten artırdığımızda da geliştirmiş olacağız. (Hazmat kıyafetsiz o bölgelerde hayatta kalamayacaksınız)

 

Hurda Kaynakları [Paul Bradley]

Parça sistemi ile birlikte oyunculara dünyada bulacakları yeni bir kaynak sunmalıyız. Şu an itibariyle elimizde sadece Helk’ in güzel varil yığınları bulunmakta. Normalde parçaların dünyada eski araçlardan ve atılmış elektronik hurdalardan doğal yollarla bulunmasını istiyoruz. Oyuncunun eski bir araç gördüğünde içinde vida,cıvata,yay gibi şeyler bulmasını istiyoruz. Ayrıca Radtownları yağmalamak daha ödüllendirici olacak ve şu anda içi boş olan odalarda raflar, eski kasalar ve parçalar için toplayabileceğin ekipmanlar bulunacak. İşte şimdiye kadar aklıma gelen fikirler:

radtwoninteriorscrap1

 

 

 

 

 

 

 

 

riverscrap1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rustjunkpile3

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca buradan Ben’ e sesleniyorum. Adam ölümüne yalnız kurt. Eğer Nottinghamda kendisine rastlarsanız biraz sevgi gösterin.

Hurda Yığınları [Tom Butters]

Hurda yığınlarında bulacağınız itemleri yapma işimiz kaldığı yerden devam ediyor. Büyük bir miktarının kaplamasını tamamladım ve listenin kalanını da hallederek işi bitireceğim. Elimde sadece boru parçası, metal bıçak gibi birkaç item daha kaldı. Bazı itemleri bir araya koydum ki gözünüz gönlünüz bayram etsin.mdctxdu

Elbette alet kutusunda daha fazla alet bulunacak. Onları ayrı bir dosyada tutuyorum ki önümüzdeki itemler için de kullanabileyim.

 

 

Ses Düzeltme/Cilalamaları [Alex Rehberg]

Bu hafta benim için ses ile ilgili şeyleri cilalamak ile geçti.

Surround ses sistemlerinde fazla DPS kullanımına yol açan bir bugu bulup düzelttik.

Kırılan sandıklardan düşen itemlerin çıkardığı fizik seslerinin ekstra kasmaya yol açması sorununu düzelttik. Nehir sesleri artık daha doğal geliyor. Bir oyuncu tamamen öldüğünde artık çığlık sesleri duracak. Bazı dünya modeli sesleri biraz iyileştirildi. Kuşlar ve çekirgeler gibi ambians seslerinin zamanlamaları iyileştirildi.

Yerleştirme Sesleri [Alex Rehberg]

Rust Devblog 135 Geliştirici Notları ile beraber bütün yerleştirilebilir itemlerin seslerini bu hafta bitirdim. (asma merdiven, pencere parmaklıkları, panjurlar, kapılar vb.)

 

Rust Devblog 135 Geliştirici Notları