Rust DevBlog da Bu hafta daha fazla oyun içi düzenleme ve yenilikler oyunda : İnşaat dolabı,Çantalar ve tuzaklar artık zaman geçtikçe eskiyecekler.
Bitkilerin yetişme süreleri tekrardan ayarlandı. Ayrıca fırlatılan silahların aim (Hedef) sisteminede göz atacağız tabi yeni gelecek xp sistemide bu haftanın geliştirici bloğunda sizlerle

 

MüzikAlex Rehberg

     Sizlere paylaştığım bu müziği yapmaya geçen hafta başladım ve bu hafta biraz üzerine son rutüşları ekledim.By çalişma için özellikle kayıt yaprım ve gerçekten eğlenceli bir çalişma oldu.
Bazı echo ve ses patlamaları sökülmüş kapı kolunu etrafında çevirerek oluşturuldu.Arka plandaki metalik sesler yarsı su dolu metal kase ve kaplar ile oynayarak çello yayı ile oluşturdum.
Bazı değiştirmek istediğim şeyler var parçada ama şimidlik şuanki halinden memnunum. Rust DevBlog da yeni değişiklikleri tekrardan yazacağım.

Prerelease BranchMaurino Berry

     Geçen ayın değişikliklerini Prerelease ile birleştirdim ve tekrardan aktif ve çalışır duruma getirdim. Ayrıca yeni xp sistemindeki itemlerin fiyatlarını ve hangi level seviyesinde açılacağını ayarladım.
Önümüzdeki hafta oyun içersinde ki bildirimler üzerinde çalışacağım böylece ne zaman yeni bir item açıldığında daha belirgin bir bildirim olacak. İlerleyen zamanlarda her leveli tekrar gözden geçirip bir anda birden fazla itemin açılıp açılmadığını kontrol edeceğim.(Bazı levele geçildiğinde 8 item birden açılıyor !) Standart itemlerin fiyat şeması tekrardan inceleyeceğim. (Genen Araçlar = 5 XP , Çok nadir silahlar = 50 XP) Rust DevBlog da yeni xp level sistemi hakkında daha detaylı yazıları bulabilirsiniz.

 

İtem Eskimesi (Deployable Decay) | André Straubmeier

     Bu hafta Rust DevBlog daha öncede yazdıgım bir çok rust itemine eskime olayını ekledim. Tüm yataklar,inşaat dolapları,barikatlar ve tuzaklar aktif olmadıklarında yavaş yavaş eskiyecekler. Binaların yakınındaki kapıların açılıp kapanması eskime süresini sıfırlayacak böylece binaların eskimesi duracaktır. Eğer binalar veya itemler terk edilmiş ise hızlı bir şekilde eskiyip yol olacak.

     Bu tür değişiklikleri yapma amacım oyuncuların harita çevresine yatak ,tuzak ve bir çok diğer itemin rastgele koyularak oluşturulan kirliliği önlemek.Diğar bir ilginç yaklaşım ise tekt edilmiş binaların içersindeki inşaat dolabının eskimesinden sonra binanın daha hızlı bir şekilde eskimesini eklemek olabilir.  Eskime sisteminde fazla çılgınlık yapmadım normal şartlarda 2-3 gün bir itemin eskimesi sürecek. Önümüzdeki hafta eskime sistemi hakkında gelen bildirimler sistemi dengelemek için bize bir çok fikir verecek.

 

Server Durumu (Server Stats) | André Straubmeier

     Artık server adminleri için server içerisindeki durumları incelemeyi sağlayan yeni komutlar ekledik. Yeni eklenen komutları konsola stats veya stats playersteamid şeklinde yazarak kullanabilir. Bunu ekleme sebebim Saldırgan ve hedef arasındaki görüş mesafesinde veya görüş mesafesinde olmadan gerçekleşen vuruşların sayısı ile ilgilenmem. Bazen görüş mesafesinde olmadan bile gerçekleşen vuruşlar olabilir mesela kurşunun sekmesi sonucu buna bir örnektir. Tabi eğer bu durum birden fazla şekilde tekrar ederse şüphe uyandırır.

     Şimdilik bu özellik sadece performans değerlendirmesi yapmak ve bazı verileri değerlendirmemize yardımcı olması adına kullanılabilir. Server adminlerinin hack durumlarını incelemesinde yaralı olacaktır. Bu yüzden erken erişim versiyonunu onlar için Rust DevBlog da şimdi yayınladım.

 

Bitki Yetiştirme Düzenlemesi (Farming Tweaks) | André Straubmeier

     Bitki yetiştirme sisteminde yapılacak bir çok iş var ama şimdilik sadece düşük meyvelerin üretimi üzerinde durum. Tam yetişmiş bitkilerin toplanma zamanını artırdım artık onları toplama zamanını kaçırma şansınız azaldı. Kenevir bitkisi tam yetişmiş halinde iken 20 deri veriyor ayrıca bitki küçükken ise onu toplama şansınızı da ekledim tabi bitkinin yetişmişlik oranına göre deri alabiliyorsunuz.

 

Server Çökemleri (Server Crashes) | André Straubmeier

     Su kabı kaskının sebep olduğu ciddi bir hata yüzünden tüm serverın çökmesine sebep oluyordu. Acılı bir programlama sonucunda sonunda bu hata düzeltidi. Bu hatayı yaşayan tüm server sahiplerinden Rust DevBlog tarafından özür dilerim.

 

Obje sayısı (Entity Parenting Fixes) | André Straubmeier

     Su artırma sisteminin obje sayısı sisteminde sebep olduğu bir bug vardı. Bazı düzenlemeler ile bunun bir şekilde üstesinden gelmeyi başardım ve bugün itibari ile artık görünmez su arıtıcısı veya onunla ilişkili hiç bir şey ile oyunda karşılaşmayacaksınız. İlerleyen zamanlarda obje sayısı sistemi üzerinde bazı çalışmalar yapmam gerekecek ama şimdilik her şey olması gerektiği gibi çalışıyor.

 

Fırlatılabilen Silahlar (Throwable Weapons) | Alex Webster

     Şuan ki fırlatma sisteminde hatalı şekilde fırlatma ve hedef tutturma oranında ufak hatalar mevcut. Bu yüzden bu hafta hedef alma sistemini fırlatılan silahlar için ekledim. Farenin sağ tuşuna basılı tuttuğunuzda hedef alma moduna geçiyorsunuz silahı fırlatana kadar. Fırlatmak içinde farenin sağ tuşunu bırakmanız yeterli. Bu sistem bazı kod değişikliklerini beraberinde getiriyor. Bu kod aktif edildiğinde bazı yerlerde değişiklik yapmam gerekecek.

Holosight Ayarı (Holosight Adjustments) | Alex Webster

     Bazı holosight (Zoom) ayarları bozuktu buda tabi bir çok oyuncu için can sıkıcı. Artık bu sorunu da düzelttim. Rust DevBlog için holosight resimleri:

 

rust-dev-blog-111-turkce

 

Yüz Çeşitliliği (Face Randomisation) | Taylor Reynolds

     Kadın karakterlere yeni yüz çeşitliliği sağlamak adına yeni bir script ekledim. Şimidlik kısıtlı varyasyonları var ama ilerleyen zamanlarda yeni yüz scriptleri eklendikçe benzersiz yüz şekillerini rust oyununda göreceğiz.

 

Yeni Göz Haritası (New Eye Maps) | Taylor Reynolds

    Rust DevBlog için ilk gözleri yaptığımda fotoğraf kullanarak yapmıştım ve o zamanlar güzel gözüküyorlardı ama onları düzenlemek veya üzerinde çalışmak tam bir sıkıntı idi. İlerleyen zamanlarda sizlere farklı göz renklerini duyurmak isterim bu yüzden şimdilik bunu mümkün kılacak göz yapısının üzerindeki çalışmamı göstermekle yetiniyorum.

 

Fiziksel Sesler (Physics Sounds) | Alex Rehberg

     Bu hafta Rust DevBlog için fiziksel sesler üzerindeki çalışmamı devam ettirdim. Oyun içerisindeki itemlerin çoğunu bitirmek üzereyim. Bir kaç tane kayıt yapılacak itemler kaldı onlar da bu hafta sonu yapmayı planlıyorum böylece önümüzdeki haftaya yetişebilir. Bunları tamamladıktan sonra belirli itemlerin sesleri üzerinde çalışmak istiyorum böylece rust oyununun oynanışına farklı bir tat katacağını düşünüyorum.

 

Item Sesleri (Item UI Sounds) | Alex Rehberg

     Bu hafta bir kaç tane item sesleri üzerinde çalışma yaptım. Bu rust itemleri : kağıt,küçük plastik objeler, ve su kabı ve su kabı kaskı. Metal araç ve gereçler için gereken metal sesi içinde bir arayış içerisindeyim. Şuana kadar beni tatmin edecek bir metal sesi bulamadım bu yüzden önümüzdeki hafta bu metal sesleri için bir demirciye gitmeyi planlıyorum. Detaylar önümüzdeki haftanın Rust DevBlog unda yayınlayacağım.

 

Liman (Harbor (Concept)) | Howard Schechtman

     Oyun içerisine yeni bir radtown olarak eklenmesi için liman projesi konsepti üzerinde çalışmalar yapıyorum. Limanda doğan oyuncuların yollarını bulaması için yolların tasarımını planlıyorum. İlerleyen zamanlarda rust liman hakkındaki deyaları Rust DevBlog da yayınlayacağım.

test

Rust türk server modlu ve modsuz…

Limanı ilk olarak ekleyecek türk rust serverı OYNADI.com olacaktır :). Rust modlu ve Rust modsuz olmak üzere iki rust türk serverında limanı görebileceksiniz.

Rust DevBlog devam yazıları için bizi takip etmeyi unutmayın !