Rainbow Six Siege 4. Sezon (Yeni İnanılmaz Operatörler!) Yazısı İle Karşınızdayız.Merhaba,büyük bir FPS ve strateji oyunu olan Rainbow Six Siege’in yeni sezonuna bakacağız.

Rainbow Six Siege 4. Sezon (Yeni İnanılmaz Operatörler!)

İyi Güzel,Peki Rainbow Six Siege Nedir?

Rainbow Six Siege’den Mute

1 Aralık 2015’te Rainbow Six Siege Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayımlanan Birinci şahıs nişancı oyunudur.

Oyundaki Hedef,Amaç Nedir?

Bazı Operatörler

Oyunda birden çok amaç var ancak kısaca bahsedersek oyunun bize sunduğu operatörler var.Bir cümle ile operatörleri özetleyecek olursak oyunda farklı bölgelerden gelen özel askerler var bunlara biz operatör diyebiliriz örneğin SAS,FBİ…Bu operatörlerin her birinin özel bir yeteneği var kiminin içgüdüsel,kiminin kendi ürettiği icatlar.Amacımız bu operatörler ile karşı takımı elemek.

Nedir Bu Sezon Olayı?

Sezon 1-2-3-4

Şimdi kısaca olayından bahsedelim.Bu sezon olayı Leauge Of Legends’taki gibi genellikle her sene yenilenen final e-Sport maçlarından sonra olan KDA sıfırlama diyebiliriz.Rainbow’da ise şuan ise 4. sezondayız.

Gelelim Sezonun Başladığı Yere

Bu sezonda gerçekten Rainbow Six Siege adına büyük değişiklere yer verildi.Oyuncuların “Şu olsa iyi olur”,”Bence artık oyuna şöyle bir sistem gelmeli” dedikleri yeniliklerin içinde olduğu bir sezon.

Neymiş Bu Yeni Karakterler?

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Ubisoft herkezi bu yeni karakterlerle herkezi şaşkına uğrattı gerçektende çünkü uzun zamanda bizim isteklerimize pek yanıt gelmemişti ama bu sezon ile dengelemişler gibi görünüyor.

DOKKAEBİ

16 Kasımda Ubisoft tarafından yayınlanan bu videoda Dokkaebi’nin bir şeyleri hacklemesi gözümüzden kaçmadı.Hatta kapıdan hiç görmeden birini vurmasıda dikkatimizden kaçmadı ki buda Dokkaebi’nin herkezin beklediği özelliği bize küçük bir tüyo ile vermiş olması oyuncuların yüzünü güldürdü.

Herneyse sizi çok heycanlandırmadan Dokkaebi’nin özelliklerine ve silahlarına bir göz atalım:

Evet 0 ilâ 1.26 saniyeleri arasında Dokkaebi’yi görebiliriz.

Operatörün kısaca kendisinden bahsedecek olursak kendisi Güney Koreli bir hacker.Oyunumuzda ise attack yani saldırı tarafında.

Videodada görüldüğü gibi özel tabletinden kişilerin telefonunu arıyor bu süre içerisinde kişilerin telefon seslerini duyabiliyorsunuz.Bu sırada İQ özel yeteneği ile tam olarak yerlerini tespit edebiliyor.

2. yeteneği olarak ise ölen kişilerin cep telefonları yere düşüyor bu telefonlardan sadece defenderların yani savunucuların erişebildiği kameraya erişebiliyor!Tabi karşı takım bu süre zarfında telefonu kırarsa malum telefona ulaşamıyorsunuz elinizi çabuk tutun!

Silahlarına gelecek olursak onlarıda diğerlerinden ayırt etmeyelim yakından inceleyelim:

Mk14 EBR Marksman Rifle

Birincil Silah-1

Diğer oyuncularında bakış açısına dayanarak söylüyorum ki Dokkaebi yetenek açısından güçlü ama silah olarak biraz zayıf kalmış. Maalesef Bu silah yakın mesafeden o kadar etkili değil ancak Attacker (Saldırı) tarafında olacağınız için uzaktan rahatça adam öldürebileceğiniz bir silah.

BOSG 12.2 Shotgun

Birincil Silah-2

Evet gelelim pompalı tüfeğimiz olan BOSG 12.2 Shotgun’a. Bu silah,eğer burun buruna çarpışmayı seviyorsanız tek anlamıyla MÜKEMMEL bir silah neden diye soracak olursanız silah fişeği dağıtamadığınız halde silah 125 vuruyor ki silah o kadar çok dağılan bir silah değil.Battlefield 4 oynayan kişiler bilir silahların ucuna taktığımız slug denen bir eklenti vardır buda silahın çok dağılmamasını sağlar ama bu silah bir koridordan koridorun ucuna kadar menzili olan ve rahatlıkla yüksek hasarlar vurabilceğiniz bir silah.

C75 Auto

İkincil Silah-1

C75 silahını bana soracak olursanız çok beğenmedim çünkü uzun menzildede yakın menzildede çok iyi gibi görünmüyor zaten birazdanda bahsadeceğim olan SMG-12 C75’ten daha iyi olduğunu göreceksiniz.

SMG-12

İkincil Silah-2

Bana soracak olursanız ikincil silah olarak kesinlikle SMG-12 yi tavsiye etmelisiniz hem C75’ten daha iyi hemde BOSG 12.2 silahını tercih ederseniz uzak mesafelerde çatışmak için bu silahı seçmeniz gerekecek.Tepme oranı düşük gibi görünsede Fire Rate (Atış hızı) biraz yüksek olduğundan dolayı tepmeler yaşanıyor.

VIGIL

Karşınızda trailerı 17 Kasımda yayınlanan,gayet güçlü silahlara sahip,yürüyen jammerımız VIGIL.

Fragmanda en çok  dikkatimizi çeken kısım Vigil’ın sırtında bir jammer yani sinyal kesici taşıması ayrıca “Nobody ever sees me”yani “Beni şuana kadar kimse görmedi” repliğinde sırtında bir jammer taşıması ve bu repliği söylemesi herkesin kafasında birçok soru işareti bıraktı.

Vigil bölümüne izlemek için 1.28-3.01 dakika aralıklarını izleyebilirsiniz.

Oyunda en çok klasik silahını beğendiğim Vigil hem özelliği hemde tasarımı olsun bizi yani oyuncuları şaşırttı çok geçmeden silahlarını ve özelliğini inceleyelim:

Videoda gördüğünüz gibi Vigil drone kameralarına GÖZÜKMÜYOR! Evet gerçekten çok güçlü bir özellik ama yinede eşitlemek adına Vigil’ın o odada olduğuna dair drone kamerasında alt ve üst kısımda işaret çıkıyor.Bu işaretide 2.11-2.20’ye kadar olan kısımda rahat bir şekilde görebilirsiniz.Ayrıca bu özelliği çok broken(aşırı güçlü)düşünebilirsiniz ancak merak etmeyin çünkü özelliği sınırsız bir şekillde kullanamıyor zamana bağlı olarak harcanıyor ve yeniden doluyor.

Unutmamak lazım ki İQ’nun monitörü ile Vigil’ın arkasındaki jammerı görebiliyoruz

Fotoğrafta 3 M ile gözüken şey Vigil’ın jammerı.

Yani bu sezonda İQ’nunnda ister istemez büyük bir güçlendirme aldığını belirtelim.

Şimdi ise Vigil’ın silahlarına göz atalım:

K1A

Birincil Silah-1

K1A gerçekten pompalı tüfek kadar olmasada güçlü bir silah menzilide uzun yani uzun menzilli,yüksek fire rate ve az tepme bu üçlünün sadece 1 silahta toplanması inanılmaz farklar gerçektende inanılmaz farklar yaratıyor.Anlatılmaz yaşanır diyerekten diğer silahımıza geçelim.

BOSG 12.2 Shotgun

Birincil Silah-2

Silahı uzun bir şekilde Dokkaebi bölümünde anlattım kısaca özetlersek oyundaki en güçlü pompalı tüfek diyebiliriz.

SMG-12

İkincil Silah-2

 Bu timde zaten 2 adet ikincil silah arasından her koşulda en iyi silahın bu olduğunu söyleyebiliriz.

ZOFİA

16 Kasımda yayınlanan bu trailerda bir çok oyuncu bu operatörün anında Ash gibi bir duvar kırma mekaniğine sahip olduğunu anladılar ancak videonun sonuna doğru 2 duvarında kırık olduğunu görebiliyorduk yani Ash’in biraz daha gelişmiş hali gibi. Her neyse kafanızı çok karıştırmadan karakteri oynanış bakımından inceleyelim:

Zofia’yı izlemek için 3.03-4.28 dakikaları arasına bakabilirsiniz.

Zofia

Zofia’nın yeteneği özel silahı.Peki bu silah ne işe yarar?Bu silahın iki modu var.Birincisi impact granade yani duvarları kırmak için diğeri ise sersemletici bomba.Bu bomba Ela’nın tuzağı ile aynı etkiye sahip

Ayrıca Zofia’yı diğer tüm operatörlerden farklı kılan bir özellik var.Nedir bu özellik?

Biliyorsunuz ki Rainbow Six Siege’de ölmeniz için iki aşama var.Biri normal bir şekilde 100 hasar almak diğeri ise injure yani yaralı kısmı yaralı kısımda biri sizi kaldırmalı yoksa belirli bir süre içinde öleceksiniz. Zofia burda oyunda ilk ve tek özellik olan kendi kendine injuredan kalkabiliyor ki bu çok büyük bir özellik.

Zofia kendi kendine injuredan kalkıyor…

Örneğin oyunda 1 v 1 kaldığınızda karşı takım sizi injureladığı zaman dalga geçerler dans ederlerdi ama artık direk vurmak zorunda kalacaklar gerçekten büyük bir yenilik!

Hadi şimdi silahlarına göz atalım:

LMG-E

Birincil Silah-1

Bu silah gerçekten rainbow tarihindeki en kötü silah olabilir hem benim açımdan hemde çevremde gözlemlediğim bir çok oyuncunun fikirlerini aldığım zaman bu sonuca vardım.Neden diye soracak olursanız silahın tepmesi fazla,kontrol edilmesi çok zor,uzak mesafeden çok kötü,hasarı hiç ama hiç yeterli değil kısacası bu silahı almayın ama hangi silahı alacaksanız alın diyerekten diğer silaha geçelim.

M762

Birincil Silah-2

Yani diğer silahımuz olan LMG-E’yi elediğimiz zaman elimze bu silah kalıyor.Bu silah ise fena değil uzak mesafeden bir çok silaha göre iyi şarjör kapasiteside fazla.Kısacası bu silahı kullanmak diğer su tabancasına göre daha fazla tatmin edeceğimden eminim

RG15

    İkincil Silah

Diğer tabancalardan kesinlikle çok çok daha iyi olan bu silah hem hasar hemde tepme bakımından gerçekten derli toplu bir silah çok dağılmadan seri atışlar yapabilirsiniz.RG15 Ela’nın tabancasında olduğu gibi bir dürbün bulunmakta ama bu dürbün zoom yapmayıp hedef alımını kolaylaştırıyor.

The KS79

Zofia’nın Silahının Aim Sistemi

Bu silahı yakından incelemek istedim çünkü iyi kullanım sonucunda zor anlarınızın dostu olabilir çok uzatmadan silahımıza bakalım:

Zofia’nın Özel Silahı

Öncelikle yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi silahın iki namlusu bulunuyor.Birinden imapact granade yani duvar yıkmak için kullandığımız bomba diğeri ise concussion granades yani sersemletici bomba.

Sersemletici Bombanın Etkisi

Bu anlattıklatım size normal gelebilir ancak şöyle söyleyeyim Zofia bu bombaları reload etmeden yani seri bir şekilde atabiliyor.Bombalar arası geçiş yapmak ise sadece yarım saniye!

Yeni Harita “Tower”!

Tower Haritasının Dıştan Görünüşü

Bu harita üzerine çok durmayacağım çünkü kimimiz için avantajlı kimimiz için dezavantaj olabilir.Haritadan bahsedece olursak,ya da durun bir video ile daha görsel bir şekilde anlatalım:

Bu videoda yabancı arkadaşımız biraz boş konuşmuş özet geçecek olursak harita gayet büyük olmakla birlikte bir çok saklanma yeri bulunuyor.Harita iki takım içinde gayet avantajlı ve eşit.

Kaynak:www.rainbowsixgame.com

 

Rainbow Six Siege 4. Sezon(Yeni İnananılmaz Operatörler!),yazım hakkında ne düşünüyorsunuz.

  • Yeni sezon hakkındaki düşünceleriniz neler?
  • Siz hangi karakterleri oynardınız?
  • Rainbow Six Siege’deki silahların eklenisi hakkında bir makale yazalım mı?

Cevaplarınızı bekliyorum unutmayın yorumlarınıza değer veriyor ve cevaplamaya çalışıyoruz sağlıcakla kalın.