PUBG’de ki Araç Sesleri Değişiyor! Yeni Araç Geliyor! (Bakın Yeni Araç Sesleri Nasıl Yapılıyor) Merhaba arkadaşlar bugün sizler için PUBG’deki araç seslerinin nasıl yapıldığı hakkında bir röportaj yazısını çevirdim, olabildiğince okunaklı tutmak istediğim bu yazıda oyunun Aksiyon ve Silah Programcısı Marek Krasowski ile yapılan röportaj mevcut, iyi okumalar…

PUBG’de ki Araç Sesleri Değişiyor! Yeni Araç Geliyor! (Bakın Yeni Araç Sesleri Nasıl Yapılıyor)

PUBG Yeni Araç

Araç seslerinde yapılan bu değişikliklerle ana hedefleriniz nelerdir?

Temel hedeflerimiz, ses efektlerinin (ve ses örneklerinin) kalitesini artırmak ve araç seslerini optimize etmekti. Araç sesini değiştirmeye karar verdik çünkü ses kalitesi geri kalan oy seslerine kıyasla daha düşüktü. Özellikle oyunda sahip olduğumuz doğru araç sesleriyle bir ses kütüphanemiz olmadığından sorunluydu. Granüler sentez eklentisini (REV) araştırdık ve araç başına kanal ve CPU kullanımımızı azalttı.

Her araç modelinden tam motor devri değerini alarak ses kalitesini önemli ölçüde geliştirdi.

Ayrıca araçlarımızı gerçek dünyadaki araçlara benzemek için değiştirmeliydik. Şimdi ivme ve dişli kutusu oranını, motor parametrelerini gerçek dünya modellerine benzeyen modeller. Bu, diğer Triple A yarış oyunları tarafından yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Daha önce, en fazla rpm’e kadar her 1000 rpm’e karşılık gelen araç ses efektleri vardı. Onları belirli rpm’ye uydurmak için harmanlıyorduk ve teknik bir sınır nedeniyle gerçekçi hızlanma seslerini bu şekilde oluşturmak çok zordu.

Ses efektleri aralığı artık çok daha uzatılmış ancak bu hala devam eden bir çalışmadır ve devam ettikçe daha fazla efekt ekleyeceğiz.

 

PUBG Yeni Araç Sesleri

Araç türünün iyileştirilmesine nasıl bir iş çıkardığını kısaca açıklayabilir misin?

Birebir aynı araçlar’ın seslerini kullandık ve kaydettik yaklaşık 2,3 hafta sürdü.

Almanya’da kayıt şirketlerine oyun içi kullanılan araçların bir listesini gönderdik, motor sesi, sürüş sesi, fren sesi vb. Sorduk. Bu şirketlerin tam araçları bulmaları ve sesleri kaydetmeleri yaklaşık iki üç hafta sürdü. Ardından, doğru sürüş deneyimini uygun ivme eğrisi ve parametrelerle çimdiklemek ve uydurmak için REV programını kullandık.

PUBG Yeni Araç Sesleri

Vault sistemi, 40’tan fazla farklı animasyonu içerir. Her araç için kaç tane ses kaynağı bulunur?

Motor sesi, dişli kutusu kayma sesi, debriyaj, zemin süpürme sesi, döndürme / sürme / fren tekerlekleri üzerinde çalıştık ve hala daha ayrıntılı sesler geliyor.

PUBG Yeni Araç Sesleri

Gelecekte başka neyi iyileştirmeyi planlıyorsunuz?

Farklı yüzeylerde araç sesleri açısından hala çok fazla çalışma kaldı. Gelecekte filme stüdyolarıyla kendi ses örneklerimizi yapmayı planlıyoruz. Bir karakterin daha gerçekçi olması için FPP ve TPP arasında geçiş yaparken iç ses ile bir aracın dış sesi arasında geçiş yapmak istiyoruz. Zaten aracın sesini kullanıcı bakış açısına göre değiştiren bir sistem yaptık, ancak henüz mükemmel değil. Her aracın yapısal karakterini göz önüne alarak geliştirmeyi planlıyoruz.

 

Oyuncularımız için son sözleriniz nedir?

Lütfen bunun hala çalışma aşamasında olmasına dikkat edin. Geri bildiriminiz için minnettarız ve oyunu daha da geliştirmemize yardımcı oluyoruz. Görüşlerinizi okuyoruz ve ondan çok fazla fikir sahibi oluyoruz.

Ayrıca bazı araç seslerinin nasıl kaydedildiğini gösteren kısa bir video hazırladık. Aşağıda bulabilirsiniz. Beğeneceğinizi umuyoruz!

 

Kaynak: https://forums.playbattlegrounds.com/topic/117495-vehicle-sounds-improvement/

 

PUBG’de ki Araç Sesleri Değişiyor! Yeni Araç Geliyor! (Bakın Yeni Araç Sesleri Nasıl Yapılıyor), hakkında yazdığım yazı için ne düşünüyorsunuz?

  • Yeni gelecek olan araç sesleri sizce nasıl?
  • Yeni gelecek olan araba hakkında neler düşünüyorsunuz?
  • Bu gibi başka konuları da sizler için araştırayım mı ?

Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı aşağıya yorum olarak yazarsanız hemen yorumunuzu okur ve sizin yorumunuza geri cevap yazarım.