PUBG FPS Arttırma Ayarları – 2018 Güncel Yazı , Binlerce kişinin akın akın oynadığı ve bilgisayar başında bolca zamanını tükettiği PlayerUnkown’s Battlegrounds oyunda en önemli sorunlardan birisi ise FPS daha doğrusu oyunun optimize edilmemesinden kaynaklı FPS sorunu. Sizlere PUBG de daha yüksek ve en iyi FPS’i alabilmeniz için grafik ayarlarınızı nasıl değiştirmeniz gerektiğini göstereceğiz ve en yüksek FPS’i almanız için size taktikler vereceğiz. Fakat ilk önce FPS’in ne olduğuna bir göz atalım…

FPS Dedikleri Nedir ?

FPS terim olarak Frame Per Second (saniyedeki kara hızı) olarak tanımlanır. İnternette sürekli olarak konuşulan konulardan birisi ise, FPS’nin anlamını bilmeyen arkadaşlarımızın “FPS düşük mü daha iyi, yüksek mi daha iyi ?” aramaları ile karşılaşabiliyoruz. FPS‘niz bir oyunda ne kadar yüksek olursa, o kadar çok iyi oynayabilirsiniz. FPS düştüğünde oyun kasmaya veya donmaya başlar. Sisteminizin kaldırmadığı durumlarda ise oyunu açamazsınız. Yani yapmanız gereken en yüksek FPS’i alıp onun gerektirdiği görüntü kalitesinde oynamanız. Aslına bakarsanız FPS tamamı ile paraya bakıyor. Ne kadar çok iyi bir sisteminiz olursa, o kadar çok iyi FPS alabiliyorsunuz.

 

PUBG FPS Arttırma Ayarları

 

İlk olarak MSConfig İle Başlangıç ve Arkaplan Uygulamalarını Kapatın

Msconfig

Bilgisayarınızı açmaya karar verdiğinizde, power tuşuna bastığınız anda Windows açılış ekranına kadar arka planda bir dünya program çalışmaya başlıyor. Bu programların çoğu siz bilgisayarı kapatana kadar sürekli arkada boş boş çalışmaya devam ettiği gibi, güç emmekte üstlerine yoktur. O yüzden bu uygulamaları da mutlaka değiştirerek veya gereksizleri kapatarak FPS artışı yakalayabilirsiniz.

 

İlk olarak;

Başlat ❱ çalıştır ❱ msconfig yazın ve enter tuşuna basın. Karşınıza gelecek olan ekrandan “başlangıç” sekmesine gelin. Burada tiki olan uygulama ve programlar, siz her bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak çalışıyor ve sürekli enerji tüketiyor demektir. Buradan bilmediklerinizi ve “başlangıçta çalışmasına gerek yok bu programın” diyebileceğiniz uygulamaların tikini kaldırarak bilgisayarınıza reset atın. Ardından oyuna giriş yaparak FPS artışının farkına varabilirsiniz.

NOT: Bu durum bilgisayarınızdan ne kadar çok uygulama kapattığınıza bağlı olarak değişmektedir.

 

Şimdi gelelim Steam üzerinden oyunu yapılandırmaya

başlatma seçeneklerine bakalım. Bunları yapmak için STEAM kütüphanenize girin ve oyuna sağ tıklayıp özellikler diyin. Başlatma seçeneklerini ayarla yerinden aşağıdaki istediğiniz yerlere göre ayarlayın.

Playerunknown’s Battlegrounds Steam başlatma seçenekleri’ne bu kodu yapıştırın.

-malloc=system -USEALLAVAILABLECORES -maxMem=(kendi bellek miktarınızı 1024 ile çarpın) -high

(*4GB raminiz varsa 4×1024 yani 4096 yazın)

Peki Nedir Bunlar?

-malloc=system: Oyunun mimarı yazılımı ile ilgili bir metodu oyunun verdiği bir dll ile değilde Windows’un daha iyi performans veren bir dll ile açmasını sağlayan kod.

-USEALLAVAILABLECORES : Hali hazırda bulunan işlemcinin tüm çekirdeklerini kullanmasını sağlayan kod.

-maxMem= : Bilgisayarınızda bulunan belleğin tamamını kullanmasını sağlayan kod.

-high : Oyun açıkken işlemcinin oyuna daha çok önem vermesini sağlayan kod.

pubg oyun içi görsel

Nvidia 3D ayarlarının yönetilmesi’nden (Nvidia Denetim masası’dır genellikle masaüstüne sağ tıkladığınızda çıkan o Nvida programını açtığınızda görülür):

Program ekle kısmından PUBG’yi buraya ekleyin(Steam\steamapps\common\PUBG\TslGame\Binaries\Win64)

 

Ve bu ayarları yapın…

Nvidia 3D Aayarlarının yönetilmesi (Nvidia Denetim masası)

Bağlantılı Optimizasyon : Açık
Bilgisayar performansı için Optimize et : Kapalı (DÜZENLENDİ)
Birden çok kareli örneklenmiş kenar yumuşatma : Kapalı
Birden çok ekran/karma GPU hızlandırma : Tek ekran performans modu
CUDA – GPU’lar : Genel ayarları kullan(Tümü)
Doku süzme – Kalite : Yüksek Performans
Doku süzme – Eşyönsüz örnek optimizasyonu : Kapalı
Doku süzme – Negatif LOD tercihi :İzin ver
Doku süzme – Trilineer optimazsyon :Açık
Düşey senkronizasyon:3D Uygulama ayarlarını kullan.
Eşyönsüz süzme:Kapalı
Gölgelendirici önbelleği : Açık (DÜZENLENDİ)
Güç yönetimi modu :Max performansı tercih et
Kenar Yumuşatma – Ayarlar: Genel ayarları kullan
Kenar Yumuşatma – FXAA: Kapalı
Kenar Yumuşatma – Gama düzeltmesi : Kapalı
Kenar Yumuşatma – Mod : Kapalı
Kenar Yumuşatma – Saydamlık : Kapalı
Ortam Kapatma : (Bu uygulama için desteklenmiyor)
Önceden oluşturulan max kare sayısı:Genel ayarları kullan
Önceden oluşturulmuş Sanal gerçeklik kareleri:Genel ayarları kullan (1)
Üçlü ara bellekleme:Genel ayarları kullan (Kapalı)

Not: Steam başlatma seçenekleri dahil yazdıklarımın hiçbiri oyun içi graifklere etkisi yok. Sadece olanı daha iyi odaklı kullanmak amaçlı kodlar yazdım. İnternette yazdığım bu konuya benzerini görebilrisin fakat bazılarında kodlar dahil grafik ayarını düşüren yerler var , zaten grafik ayarlarını düşrerek kare hızı arttıracak olsaydık oyun belgelerimden ve oyun içi ayarlarından düşürürdük.(Nvidia denetim masasından yapılan Anti Alising vb. nin kapalı olması oyun içi grafiğe etkisi yok)

Peki Oyun İçi Ayarlarımız Nasıl Olmalı?

Hemen başka bir sorunumuzu’da dile getireyim Bazen sağdan soldan ateş alırız ve nerden, kimin sıktığını anlayamayız, anlasak dahi rakibimizi net bir şekilde kestirip karşılık veremeyiz. Vereceğim bu ayarlar sayesinde rakibinizi daha net bir şekilde görüp daha iyi bir şekilde karşılık verebileceksiniz.

oyun içi ayarlar

(Tabiki Ekran ölçeği/Screen Scale ayarının 120 de olması daha ayrıntılı doku filtrelenmesine sebep olur ama oyunun şu anki optimizasyonu ve için en uygun olanı budur.)

Ekstra Bir Seçeneğimiz Daha Mevcut; CPUCores

CPUCores

Ayrıca size önereceğim CPUCores adlı program’da işinizi görecektir. Muhtemelen +10 FPS artışı yaşatacak bu program CPUCores, bilgisayarınızda açmış olduğunuz oyunlar daha hızlı bir şekilde oynama imkanı sunmaktadır. Oldukça kullanışlı olan bu program oyun dışında bilgisayarınızda çalışan bütün programları bir işlemci çekirdeğinin içine yüklemekte ve geri kalan çekirdekleri de oyuna yönelterek oyununuzu hızlandırmaktadır.

 

 

Konu sahibi; Ali Rıza Büyükkaya’ya teşekkür ederim.

Steam Profili: http://steamcommunity.com/id/JacobMrFrye/

 

Evet değerli okuyucularım;

PUBG FPS Arttırma Ayarları, hakkında yazdığım yazı için ne düşünüyorsunuz?

  • Bahsettiğim ayarları uyguladınız mı?
  • Peki ayarlar işinize yaradı mı?
  • Bu gibi başka oyunları da sizler için araştırayım mı ?

Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı aşağıya yorum olarak yazarsanız hemen yorumunuzu okur ve sizin yorumunuza geri cevap yazarım.