For Honor İnceleme – Para Verilir mi ?

For Honor İnceleme – Para Verilir mi ? Ubisoft’un 14 Şubat 2017 tarihinde çıkardığı yeni Ortaçağ, Aksiyon oyunu For Honor’u İnceliyoruz.

For Honor İnceleme - Para Verilir mi ?         Ubisoft’un 14 Şubat 2017 tarihinde çıkardığı For Honor özellikle optimizasyon ve fragmanlarda vadettiği grafik kalitesini karşılamış gibi görünüyor. Oyun diğer kılıç kalkan oyunlarına göre çok farklı bir mekanik ve oynanış sistemine sahip oyun ayrıca moba türünede çok benziyor ancak tam anlamıyla bir moba diyemeyiz. Oyunun multiplayer ve hikaye moduna baktığımızda multiplayer’ı çok daha ön planda aslında oyuna bir anlamda Battlefield’ın ortaçağ versiyonuda diyebiliriz. Oyunun hikaye modu ilk başta size bir tutorial gibi gelebilir yani size oyunun zevkini çıkarmak yerine birazda multiplayer’a hazırlamak gibi ancak hikaye modu çok fazla ön planda olmasada. Genel anlamda tutorial tarzını hikayeye yedirmişler ve size ilk başta ne olduğunu tam olarak anlamayacağınız. Ancak bir kaç saat sonunda sizi içine çeken bir hikayeye sahip hikayede aslında Battlefield 1’e benzer yönlerinden biride bu farklı savaşcılar ile oyunu oynuyorsunuz.

For Honor İnceleme - Para Verilir mi ?

Senaryo Modu

Şövalyeler, Vikingler ve Samuraylar hikaye kısmında belirli kısımlarda 3 birliklede oynayabiliyorsunuz. Senaryo modunda 3 farklı bölüm var 3 farklı bölümüde 3 farklı birlikle oynuyorsunuz. Oyunda birçok ortaçağ silahınıda görebiliyorsunuz. Tabi ancak hepsini net bir şekilde Mount and Blade gibi istediğiniz zaman kullanamıyorsunuz. Aslında klasik hikayeye sahip bir oyun hikaye şu şekilde başlıyor. Dünya uğradığı bir felaketten sonra 3 topluluk birbirine komşu olmuş ve dünyadaki tüm topluluklar yok olmuş. Bu üç topluluğun aralarında geçen savaşları işleyen bir hikayeye sahip hikaye başlangıcı kale kuşatma, savunma tarzında ilerliyor ama dediğim gibi Mount Blade serisi gibi serbest değil oyunun belirli sinematikleri çerçevesinde devam eden bir hikaye. Bu mod içerisinde 4 farklı zorluk seviyesi mevcut. Oyunda ganimet kutuları var ve bu kutular farklı değerlere sahip. Bu kutular sayesinde multiplayer moduna daha hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Hikaye kısmını CryTek’in Xbox için özel çıkardığı Ryse: Son of Rome’a çok benziyor tutorial’ların girişi ve hikayede ne yapmanız gerektiğini bilseniz bile size bunu zorla öğretmeye çalışması biraz sinir bozabiliyor ancak dediğim gibi hikaye modu aslında biraz multiplayer müsabakalarına hazırlamak gibi ancak hikaye içine bu çok iyi gizlenmiş. Oyundaki yıkılabilir çevre ve tüm silahları hikaye modunda görme şansına sahipsiniz. Hikaye modu ortalama 7-8 saatlik bir oynanış vadediyor. Oyunda moba oyunlarda olan minyon gibi savaşcılar var her iki taraftada bulunuyor. Tek vuruşta öldürebildiğiniz bu savaşcılarda oyunun savaş ortamını daha iyi ve daha dolu hissettirmek adına güzel olmuş ama bir kılıç darbesiyle 3-4 tanesini yeri geldiğinde öldürebiliyorsunuz ve bu arkadaşlar size vurduklarında sadece gıdıklanıyorsunuz. Hikaye hakkında düşüncelerim var oyunun içeriğine çok fazla girmek istemedim aranızdan almak veya oynamak isteyen arkadaşlara spoiler vermemek için.

For Honor İnceleme - Para Verilir mi ?

Multiplayer Modları

Oyunda bir çok multiplayer modu bulunuyor. Bu modlar sırayla Düello, Dominion, Brawl, Elimination, Skirmish’dir. Modları incelediğimizde Düello modu 1’e 1 şeklinde oynanır. İsterseniz bota karşı isterseniz bir oyuncuya karşı oynayabilirsiniz. Oyuncuya karşı oynadığınızda daha fazla XP elde edersiniz. Bu modda biraz sabırlı olmalısınız. Ayrıca bu modda tuzaklar mevcut bu tuzakları kullanarakta düşmanınızı yenebilirsiniz.

Dominion modu ise bir çok oyunda gördüğümüz bölge kapma modu diyebiliriz. Haritada 3 farklı nokta bulunuyor. Bu noktaların üçüde iki takıma eşit mesafede bu noktalara iki takımda müdahale etmezse minyonlar bu noktalarda birikebilir. Minyonlarda bu noktalara ilerlemeye odaklanmış durumda. Oyunun en eğlenceli modlarından biri diyebilirim özellikle kendi adıma. Bu modda arkadaşlarınızı canlandırabilir veya arkadaşınız öldüyse düşmanın orayı ele geçirmemesi için arkadaşınızın yerini savunmalısınız.

Brawl moduna baktığımızda 2’ye 2 karşılaşıyorsunuz. düello moduna çok benziyor tek fark aslında sayı farkı diyebiliriz. Ayrıca iki takımı ayrı ayrı noktalarda karşı karşıya başlatıyor takım arkadaşınızı kaldırabiliyorsunuz. Bu modda amacınız hızlıca rakibinizi yenip takım arkadaşınızın yanına gitmelisiniz. Düşmanınızın takım arkadaşını kaldırmasına engel olmalısınız.

Elimination modu’da 4’e 4 toplamda 8 kişinin karşı karşıya geldiği Brawl moduna çok benzeyen ancak sayı ve özel güçlerndirmeler kullanabildiğiniz modda oyunun eğlenceli modlarından biri. Diğer modlarla olan tek farkı sayı ve özel güçlendirmeler kullanımı diyebiliriz. Haritanın belirli yerlerinde bulunan bu güçlendirmeler senaryo moduyla aynı güçlendirmeler.

Skirmish modunda ise oyunun en düz olan mou bu modda yine 4’e 4 karşı karşıya gelen iki takımın düşmanlarını öldürerek 1000 puan toplamaya çalıştığı bir mod 1000 puana ulaşan ilk takım kazanan taraf olur.  Multiplayer modları genel anlamda oyunda çok zaman geçirilen yapımlar mod sayısı oldukça güzel. Bu modların çeşitliliğide oyunun artı taraflarından biri.

For Honor İnceleme - Para Verilir mi ?

Oynanış ve Kontroller

Oyunun kontrolleri ilk kez oynayanlar için çok karmaşık gelebilir ancak bir kaç saat içinde bunun üstesinden geleceğinizi düşünüyorum ayrıca kontrollerla oynama şansınız varsa kontrollerla oynamanızı tavsiye ederim. Çünkü klavye ile oynamak oldukça zor ve karmaşık gelebilir. Oyunun mekanikleri dediğimiz gibi biraz karışık ve ortaçağ kılıç kalkan oyunlarına göre oldukça farklı bir mekaniğe sahip. Oyunun mekaniğinde 3 taraflı saldırıya maruz kalabilir veya 3 taraftan düşmanınıza saldırabilirsiniz. Oyunda özel vuruşlar ve can artıran boostlar kullanabiliyoruz. Özel bir vuruşla düşmanızın kellesini aldığınızda bir daha canlanma şansı olmuyor. Bu olay tüm multiplayer modlarında geçerli. Oyun oynanış ve kontroller açısından büyük bir yeniliğe imza atmış ve bu konuda gayet olumlu bir yenilik olmuş diyebiliriz. Bu yenilik aslında bir anlamda sizi kısıtlıyor. Ama oyunun tarzı bu mekanikler üzerine kurulu. Oyunun oldukça optimize olduğunuda söyleyebilirim.

For Honor İnceleme - Para Verilir mi ?

Grafikler

Oyunun grafikleri oldukça hoş ve Ubisoft’un bir çok oyununda uyguladığı downgrade olayı olmadığınıda gözlemleyebiliyoruz. Hatta fragman ve oyunun şuanki görüntülerini karşılaştırdığımızda daha başarılı olduğunu bile görebiliyoruz. Oyun görselliği texture kalitesi yıkılabilir çevresi ile oldukça ön plana çıkıyor. Ubisoft’un en sağlam grafik kalitesine sahip oyunlarından biri diyebiliriz. Oyunda alev, patlama, duman ve yıkılabilir çevre çok iyi işlenmiş. Oyundaki manzaralar bile oldukça güzel görünüme sahip.  Oyunda ortalama bir sistem ile rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyun tam anlamıyla optimize diyebiliriz.

Downgrade için Karşılaştırma Videosu:

Değerlendirme

Oyunun  hikaye modu zayıf kalsada ortalamanın üzerinde bir hikayeye sahip diyebiliriz. Multiplayer anlamında yeterlimi diye sorarsanız. Özellikle multiplayer ağırlıklı bir oyun ve modlarıda oldukça iyi. Grafikleride oldukça iyi. Farklı bir mekaniğe sahip ve ilk kez gördüğümüz combat sistemine sahip. Oyuna para verilir mi ? diye sorarsanız. Oyun’un içeriği biraz zayıf diyebilirim yani 50-60 saatden sonra açıkcası biraz tekrara biniyo ve sizi bu durum sıkabilir ve bir yerden sonra oyunu bırakabilirsiniz. Zaman zaman ufak buglar ve server problemleri dışında pek sorun yaşamazsınız. Oyuna bir  puanlama yapmak gerekirse 10 puan üzerinden 8.7 puan veriyorum. Genelde de yorumlar bu şekilde Steam ve diğer platformlarda oyuna yapılan olumlu yorumlar çoğunlukta. Oyuna para verilir mi ? sorusundada çok arada kaldığımı belirtmek isterim. Sizde oyun hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Oynadi.com olarak iyi oyunlar diliyorum. Sağlıcakla Kalın.