Rust Dev Blog 110 Geliştirici Güncelleme haberinin detayları : Su arıtma, ekilebilir kenevir, ne kıyafet, bozulma onarımları ve daha fazlası

Rust Dev Blog 110 Türkçe Geliştirici Güncelleme Bloğu

 

-Su arıtıcı | “Maurino Berry”

Susuzluğa yeni çözüm geldi! Bu alet size tuzlu sudan temiz ve taze su üretecek. Sadece kamp ateşinin üstüne koyup depoyu tuzlu su ile doldurun ve biraz da zaman verin. Kısa sürede içmek için temiz suyunuz olacak. Bana göre akarsulardan uzakta yaşayanlar için bu önemli bir gelişme olacak.

rust turk server dev blog 110

rust turk server dev blog 110

-Susuzluk Güncellemeleri | “Maurino Berry”

Yakın zamanda su kaybını daha da arttırmayı düşünüyorum, fakat şimdilik vücudunuzda depolayabileceğiniz su miktarını 500 den 250 ye düşürüyorum. Bunun sayesinde artık daha sık su içeceksiniz ve nehirden biraz su içip saatlerce dolaşamayacaksınız.

-Susturucu Güncellemeleri

İlk defa oyuncuların haykırışlarına kulak verip susturucuyu düzenlemeye karar verdim. Şimdilik 2,5 kat daha çok dayanıklı ve hasarı artık %30 değil %25 azaltıyor. İleri ki zamanlarda tekrar ezik kalırsa yeniden düzenleyip muhtemelen yapılması için gerekli olan ham madde miktarını azaltacağım.

rust dev blog guncelleme notu 110

rust dev blog guncelleme notu 110

-Yol Haritası Güncellemesi | “Maurino Berry”

Metabolizma ve susuzluk güncellemeleri ile o kadar yoğundum ki sürüm öncesine hiç sevgi gösteremedim. Garry nin işten elini ayağını çekmesiyle sorumluluk bana kaldı ve sanırsam biraz sorumluluklarımı ihmal ettim. Bu yüzden şuan yol haritasında acayip geri kaldık, fakat pazartesi günü her şeyi sürüm öncesinde araya kaynatacağım ve topu tekrar xp sistemine atacağım. Bu ezik kaynaşmayı ana mesele haline getirmeliyiz ve bununla birlikte Rust’da süregelen birçok erken oyun problemlerini çözmüş olacağız.

– Boyunluk/Etek | “Taylor Reynolds”

Kadın kıyafetleri geldi. Diğer çuval bezi kıyafetlerinin yapamadığı hiç bir şeyi yapamıyor fakat kendinizi biraz daha kadınsı giydirmek istiyorsanız, artık yapabilirsiniz

rust dev blog 110 kadın kıyafeti

rust dev blog 110 kadın kıyafeti

-Çürüme Sıfırlaması | “Andrê Straubmeier”

Çürüme artık kendi işini yapamıyor. Bunun asıl sebebi çürüme sayacı sunucuya reset atıldığında sıfırlanıyor, ki çoğu topluluk sunucuları günlük reset atıyor, bundan dolayı hiç bir şey çürüyemiyor. Hatta resmi sunucular bile wipe dönemine kadar çürümede azalma gösteriyor. Bu artık düzeltildi. Bunlarla uğraşırken biraz da çürüme sisteminin hafıza kullanımına el attım. Böylece ihtiyaç durumunda birçok eklenti ekleme fırsatı oldu. Umuyorum ki bu değişim uzun süreli sunucuların oyuncu ve sunucu performansını arttıracak ve yüksek popülasyonlara wipe süresini genişletecek. Eminim ki çürüme oranlarına biraz el atılmalı, fakat bu güne kadar olan işleyişle şimdiye kadar uğraşmak istememiştim. Sunucuları bir müddet daha izledikten sonra sonuca varacağız.

-Görüntü Modeli Kasılmaları | “Andrê Straubmeier”

Bu sıkıntı nerdeyse ebediyen varmış gibi hissettirdi. Ne zaman silah değişilse görüntü modeli bir kare yanlış poz alıyor, bu da oyunu sanki bir liseli velet programlamış gibi gösteriyor. Sonunda bu düzeltildi.

-Onarım Düzeltmeleri | “Andrê Straubmeier”

Mevcut onarım sistemi sayesinde her bina parçasını sadece odun ile tamir etmenizi sağlıyordu ki bu çok dengesizdi ve farkında olmayan insanların yüksek kaliteli metal harcayarak tamir etmesine neden olup insanları sinir etti. Artık bu düzeltildi ve şimdi yapılırken kullanılan maddeye göre tamir ediliyor.

-Bitki Düzeltmeleri | “Andrê Straubmeier”

Hasat sisteminde bir kaç hata ile karşılaştım. En büyük sorun bitkilerin mutluluğu sıfır iken tohum durumunda sonsuza kadar görünmez kalmasıydı. Bu, sunucudaki tüm bitki sistemini ele almıştı ki bu da hiç iyi bir şey değil. Bitki kaplamaları daha iyi performans için artık prefabrike havuz sistemi kullanıyor ve toplama parçacık efektleri düzgünce yönlendirildi.

-Ekilebilir Kenevir | “Andrê Straubmeier”

Tarlacılık sisteminin uygunluğu için bu ilginç bir değişim oldu. Kenevir Lifleri artık 10 kumaş ve 1 kenevir lifi tohumu veriyor. Tohumu kenevir ekmek için kullanabilirsiniz ve hasat ettiğinizde 10 kumaş daha verecek. Bu değişim sadece ek bir oynayış şekli eklemeyecek, aynı zamanda insanların bu tohumları ekip ekmeyeceğini öğrenmek ve dünyadaki kenevirin az ya da çok olduğunu anlamamızı sağlayacak. Bu tarlacılık sistemine gelecek bir kaç eklentiden biri, bakalım nasıl olmuş. Rustafield güzel bir resim çekmiş:

rust dev blog 110 kenevir yetiştirme

rust dev blog 110 kenevir yetiştirme

-Mağara Düzeltmeleri | “Andrê Straubmeier”

Mağaralarda birçok şey kırıldı: dünya modelleri, çuval bezleri, çöküntüler, roketler, konuşlandırılanlar ve otomatik taretler. Bütün bunlar şimdi düzeltildi ve düzgünce çalışıyor, hadi gidip karanlık mağaralarınızın tadını çıkarın.

-Anti Hile | “Maurino Berry” | “Andrê Straubmeier”

Oyun kodlamasında var olan açıklardan yararlanan hilecilerin sebep olduğu hasardaki artışı gördük. Geçen hafta baştan çıkan uzaktan lootlama hilesi(“noclip”)ni düzeltmek için bir haftamızı verdik.
Ayrıca sunucu tarafından uçma hilesi bulmayı geliştirdik. Bu yükseltme insanların sur duvarlarının ve binaların üstüne çıkma yollarının bir kaçını düzeltti. Ve ayrıca otomatik anti-hile atımını biraz daha saldırgan yaptık
Son olarak mermi hilelerini incelemek için biraz zaman harcadık, mermi uçuşunu ihmal edip hedefi anında vurduran en bilindik hile. Artık sunucunun bu hileyi tanıyıp önleyebilmesi için bir yol bulduk ve bu otomatik olarak bütün sunucularda aktif olacak.

-Karışım Düzeltmeleri | “Alex Rehberg”

Yanıma not defteri alıp vahşi doğada ses karışımlarını dinlemek için Perşembe ve cuma günü biraz oyun oynadım. Ambiyansın çok gürültülü ve ayak seslerinin çok ağır olduğunun anlaşılması çok uzun sürmedi, bu yüzden bunun gibi benim mutlu olmadığım diğer bir kaç ayarı yeniden düzelttim.

-Balık Tuzağı Sesleri | “Alex Rehberg”

Balık yakaladığında çıkarması için tuzağa yeni bi ses ekledim. Aradığım ıslak şıplama sesini bulmak biraz uğraştırıcıydı, fakat sonunda aradığım sesi muz kabuğundan buldum(ve etraf hep muz oldu). Son haine ulaşması için bu seslere biraz su sıçrama sesi ekledim. Ayrıca et doğrarken ve keserken sesimi kaydedip gelecek hafta balık yeme sesi olarak kullanılması için ekledim.

-Fiziklerin Sesleri | “Alex Rehberg”

Bu hafta dünyadaki fiziksel objelerin etkileşim sesleri üzerinde çalışmaya başladım. Şuana kadar bu esas için uygulamalı olarak çalışıyorum.

-Music | “Alex Rehberg”

Bu hafta müzik ile de uğraşacağım. Yeni materyaller yazmak için biraz zaman harcadım ve biraz da kısa klipler arasında hızlı değişimler yapmak yerine farklı müzikleri birleştirmekle uğraştım.

-Oyuncu Önizleme Durumları | “Alex Webster”

Bu hafta için biraz daha durum animasyonu fikirleri:

-Oyuncu Animasyon Optimizasyonları | “Minh Le”

Bu hafta tüm 3. şahıs oyuncu animasyonlarının yürürken/koşarken daha gelişmiş ve gerçekçi gözükmesi için yeniden üzerinden geçtim. Ayrıca oyuncu animasyon sisteminin çalışma şeklinin optimizasyonunu da bitirdim.

-Odun Zırhı Yeniden İşleme | “Paul Bradley”

Bu hafta varolan zırhlar için değişik yaklaşımlar denedim. Yelek gibi odun zırhı eklem hareketlerini kısıtlamıyor. Bu sayede diğer kıyafet itemleri çılgınca dalgalanmayacak ve iç içe girmeyecek. T-shirt gibi üstten giymek mantıklı gözüküyor, fakat kalın kış ceketi gibi şeylerin üstüne giyemezsiniz.

rust dev blog 110 türkçe zırhlar

rust dev blog 110 türkçe zırhlar

-Yıkanmış Yiyecek Erzakları | “Paul Bradley”

Bu hafta üzerinde çalıştığım diğer bir fikir de yıkanmış olarak yada denizin üstünde yüzerken bulunabilen loot: insanlara erken oyunda yardımcı olabilmesi için bir yiyecek/erzak kutusu. Suda yüzerken uzaktan görebilmeniz için bunun tekrar üstünden geçeceğim, fakat şimdilik bu tasarımlar çok yakın.

rust dev blog

rust dev blog rust geliştirici blogu 110 yiyecekler

Çevirmen : cibuliminati