LoL 2016 Ara Sezon İçin En İyi 5 Şampiyonu Merak Ediyorsanız Doğru Adrestesiniz!

League of Legends 2016 Ara Sezon İçin Her Roldeki En İyi Şampiyonu Eşya Setleri, Rün ve Kabiliyet Dizilimleriyle Beraber Sizler İçin Hazırladık!

Seçme kriterlerim;

 • Az banlanma
 • Kasamadan da takıma yardımcı olabilme
 • Kasınca oyunu sırtlayabilme (Snowball)
 • Oyuna etkisi her oyunda en yüksek seviyede olma
 • Dünya genelinde ve her kümede kazanma oranı

Bu kriterler destek hariç diğer rollerde seçenekleri eledi.

Destek için;

 • Takımına en çok fayda sağlayan
 • Kasamayan takım arkadaşlarının dahi oyuna etki edebilmesine yardımcı olabilen

Kriterlerini kullandım.

LoL Ara Sezon En İyi Üst Koridor Şampiyonu (Top Laner):

lol-ara-sezon-7-en-iyi-maokai-item-dizilimi

 

 • Yetenek Önceliği: R>Q>W>E (İlk 3 seviye Q-W-E vermeyi unutmayın!)
 • Sıçra-Işınlan

Alınması şart olan eşyalar Bot hariç ilk üç eşyadır. Sırası önemli değildir. Bot tercihleri Merkür’ün Adımları ve Ninja Tabi’yle sınırlı sayılabilir. Karşı takımda çok fazla yavaşlatma var ve sizi yaklaştırmıyorlar ise Atiklik Çizmesi de bir seçenek fakat tavsiye etmiyorum. Çivili ve Koruyucu yerine duruma göre istediğinizi alabilirsiniz fakat unutmayın ki siz bir Tank’sınız.

Kabiliyetler

lol-ara-sezon-7-en-iyi-maokai-kabiliyet-sayfasi

Maokai ile En yüksek verim alacağınız Kabiliyet sayfası budur arkadaşlar. Üzerinde konuşulabilecek tek bölüm Büyücülük mü Öfke mi (Hırs 1. sıra) olacaktır. Rünlerde %13.5 saldırı hızı kullandığım için burada yetenek hasarı artışını tercih ediyorum. Hasarımızın büyük oranı yeteneklerimizden geliyor ve hayatta kalmak için %13.5 saldırı hızı gayet yeterli.

Rünler

lol-ara-sezon-7-en-iyi-maokai-run-sayfasi

 • Kırmızılar: Saldırı Hızı VEYA Büyü Nüfuzu
 • Sarılar: Zırh
 • Maviler: Büyü Direnci
 • Morlar: Yetenek Gücü

Saldırı hızı ne alaka diyenleri duyar gibiyim. Biraz tercih biraz da deneyim meselesi arkadaşlar. Eğer Büyü Nüfuzu ile oynamaya alışıksanız öyle devam edin fakat saldırı hızını denemenizi tavsiye ediyorum. Pasifinizi çok daha rahat kullanıyorsunuz ve bu sayede hayata tutunabiliyorsunuz. Bir de koridorda rahat son vuruş yapmanıza olanak sağlıyor.

Seviye başına rünler hakkında düşüncem “Zaten tank kasıcaz, oyun başı kağıt olursak bize eşya falan kastırmazlar” şeklinde.


LoL Ara Sezon En İyi Ormancı Şampiyonu (Jungler):

lol-ara-sezon-7-evelynn-item-dizilimi

 • Yetenek Önceliği: R>Q>E>W  (Q-E-Q-W-Q şeklinde gidebilirsiniz. Tam orman dönmek 4. seviyeye çıkartıyor.)
 • Sıçra-Çarp (Eskiden tutuştur karşı ormancıyı güçlendirmesinde öldürmek için alınıyordu fakat artık güçlendirmeden başlandığı için bu taktik işe yaramaz.)

Şu anki meta’da Tank olmayı üst koridora ve/veya desteğe yıkıyoruz arkadaşlar. Ormancılar sağda solda terör estirmekle yükümlü. Bu konuda da en başarılı ve kazanma oranı en yüksek olan şampiyon Evelynn. Eşya diziliminin sırası değiştirilebilir.

Neden kırmızı çarp? Çünkü tek yemek istemiyoruz. 

Neden roketkemer? Havai fişeklerle tek atmak için! Sürprizimin daha etkili olmasını sağlıyor ayrıca bütün hasarımızı yakından veriyoruz ve koşmak dışında tek yapabildiğimiz şey Sıçra atmak. 5 dakika bekleyip durmak da istemeyiz tabii ki. (Roketkemer yerine Silahkılıç da güzel oluyor hasar ve hayatta kalma açısından fakat yaklaşamadığımız zaman ölüyoruz.)

Kabiliyetler

lol-ara-sezon-7-evelynn-kabiliyet-sayfasi
Klasik bir suikastçı kabiliyet sayfası. Oyun başını aktif geçirmeniz lazım. Erken baskınları iyi kullanın ve oyunu uzatmadan, tadında bitirin.

Rünler

lol-ara-sezon-7-evelynn-run-sayfasi

 • Kırmızılar: Saldırı Gücü
 • Sarılar: Zırh
 • Maviler: Büyü Direnci VEYA Yetenek Gücü
 • Morlar: Yetenek Gücü

“Kırmızılarda büyü nüfuzu ile ne alıp veremediğin var?” > Orman kamplarının büyü direnci yok ve hasar yetenekleriniz hem Saldırı Gücü’nden hem de Yetenek Gücü’nden etkileniyor. Karar vermek çok zor olmadı doğrusu.

Mavilerde Yetenek Gücü Riskli ama Etkili bir tercih. Karşınızdaki takımda Büyü Hasarı az ise (Derecelilerde karşınızdaki takımı görebiliyorsunuz) alın. Eğer az değil ise veya Kapalı Seçim oynuyorsanız Büyü Direnci alın.

Seviye başına Büyü Direnci seviye 8 gibi normali ile eşit hale geliyor. Bu sebeple tavsiye etmiyorum. fazladan 15 büyü direnci için en çok çarpışdığınız zamanlarda 5 büyü direnci kaybetmeyin.

 


LoL Ara Sezon En İyi Orta Koridor Şampiyonu (Mid Laner):

lol-ara-sezon-7-ahri-item-dizilimi

 • Yetenek Önceliği: R>Q>E>W (İlk 3 seviye Q-W-E vermenin yanı sıra ben Q-E-Q-W-Q olarak gitmeyi tercih ediyorum.)
 • Sıçra-Tutuştur/Bitkinlik (Karşınızda yasuo varsa bitkinlik alın. Karşısında oynamakta zorlandığınız anlık hasar veren şampiyonlara karşı da bitkinlik tercih edebilirsiniz.)
 • Eşya sıralamasında cehennem ile morello yeri değişebilir, cehennem setten komple çıkartılabilir. Eşyaların hepsi bir araya gelince çok güzel sonuçlar çıkıyor.

Çok fazla duruma çok uygun şekillerde adapte olabilen bu güzel şampiyonumuz 6 seviyeye kadar biraz geride kalıp, 6dan sonra istediği kadar agresif oynayabilmektedir.

Diğer suikastçılara kan kusturabilen ve kendisi de suikastçı nadir bir şampiyon Ahri. Eğer önemli hedeflere ulaşamıyorsanız Büyücü olarak yetenek atışlarınızı yapabilir veya karşı takımda suikastçı var ise onun sizi veya takımınızın nişancısını öldürmesini rahatlıkla önleyebilirsiniz.

 

Kabiliyetler

lol-ara-sezon-7-ahri-kabiliyet-sayfasi

 • Suikastçı sayfası? Suikastçı sayfası.

Kelle Avcısı sırasındaki diğer yeteneklerden daha etkili fakat oyunun erken safhalarında biriktirmeniz gerekiyor. Karşınızdaki oyuncuyu katledin, Üst veya alt koridora merhaba deyin.

Rünler

lol-ara-sezon-7-ahri-run-sayfasi

 • Kırmızılar: Büyü Nüfuzu (Sonunda)
 • Sarılar: Zırh VEYA Seviye Başına Can VEYA Can
 • Maviler: Büyü Direnci VEYA Seviye Başına Yetenek Gücü VEYA Yetenek Gücü
 • Morlar: Yetenek Gücü

Bir Orta Koridor olarak takımın en yüksek seviyesi sizde olacaktır. Seviye Başına sayfasını Şampiyona hakim olduktan sonra deneyin fakat şu an metada orta koridorda genellikle suikastçı olacaktır. Bu sebeple şu an tavsiye etmem. Avantajı; daha fazla hasar verip dayanıklılığınızı “üfürsem ölücek” yapmaması.

Seviyenizi yükseltmenin en iyi yolu diğer koridorlara gitmeniz. Ormancınızın peşine takılın ve baskına gidin. Koridorunuzu ittikten sonra tabii.

Düz can ve Mavilerde yetenek gücü kullanmanız karşınızdaki oyuncuya üstünlük kurup baskın yapma pencerenizi genişletir. Fakat dikkatli olmazsanız karşınızdaki oyuncuya ekmek olursunuz. Şampiyona hakim olduktan sonra kullanın.


LoL Ara Sezon En İyi Destek Şampiyonu (Support):

lol-ara-sezon-7-janna-item-dizilimi

 • Yetenek Önceliği: R>E>W>Q (Q’nun bekleme süresi seviye başına 1 azalıyor. W daha fazla hasar vuruyor ve etkisi daha fazla. E Kalkanı seviye başına daha fazla saldırı gücü veriyor.)
 • Sıçra-Bitkinlik

Nişancı korumanın kraliçesi Janna. Ama dikkatli olun; kendisi biraz kırılgan olduğu için önceliği size verip, sizi kesip ardından da nişancınızı doğrayabilirler. Oyun bilgisi önemli olan bir şampiyon.

Eğer karşınızdaki Kitle Kontrol etkileri tehlikeli ise (Malzahar, Warwick gibi) ve nişancınız civalı kasmıyor/kasamıyor (Setinde 3 eşya gerekebilir, 4. eşya olarak çıkarsa da çok geçe kalabilir) mikael almanız şart. Eğer mikael’e çok gerek yoksa buhardanlık tercih edin (Nişancınız Jhin ve takımınızda düz vuruşu hızlı olan birileri yoksa mikaele sadık kalın – elbet bir işe yarar)

Kabiliyetler

lol-ara-sezon-7-janna-kabiliyet-sayfasi

 

 • İşlevsel destek kabiliyet sayfası. Lulu, karma gibi kalkan veya iyileştirmeye odaklı şampiyonlarda bu sayfayı tercih edin.

Rünler


lol-ara-sezon-7-janna-run-sayfasi

 • Kırmızılar: Zırh
 • Sarılar: Can
 • Maviler: Yetenek Gücü VEYA Büyü Direnci
 • Morlar: Yetenek Gücü

Nüfuza ihtiyacınız yok. Sizin göreviniz hasar vermek değil hasar verdirmek ve yedirmemek. Kırmızılardan nüfuzu çıkarınca zırh koymak gayet mantıklı çünkü sarılardan toplamda 0.8 zırh eksik veriyor ve sarılara Can rünü koyabiliyorsunuz. 72 fazladan can ile başlıyorsunuz oyuna.

Mavileri yetenek atışlarından kaçabiliyorsanız yetenek gücü, kaçamıyor veya kaçılmayacak yetenekler ise büyü direnci alın. (Corki var ise 6.7 büyü direnci yapacak kadar büyü direnci kullanmanızı tavsiye ederim)


LoL Ara Sezon En İyi Nişancı (Marksman – ADC):

lol-ara-sezon-7-jhin-item-dizilimi

 • Yetenek Önceliği: R>Q>W>E (Q-W-Q-E-Q-R…)
 • Sıçra-Şifa

Vadi’nin en çok ses getiren ve rolünün hakkını veren bir nişancı. Geleneksel “adc”lerin aksine Jhin biraz daha farklı, düz vuruşlarını hedeflenebilen yetenek atışı olarak düşünürseniz tam potansiyelinde kullanmaya başlayacağınızdan eminim.

Koridor safhasında kurşunlarınıza dikkat edin. Karşı takım eder ve siz etmezseniz başınıza çok iş gelir.

Q yeteneğiniz son vuruş atarak sekerse hasarı artıyor. Bunu 3 son vuruş yaptırıp düşman şampiyona sektirterek kullanırsanız vuracağınız hasara siz de şaşıracaksınız.

Geriye düşerseniz arkada bekleyip W ve R ile takımınıza destek olmaya, savaşlardan önce E’lerinizi özenle yerleştirmeye dikkat edin.

E yeteneği ilerleyen safhalarda AŞIRI fazla hasar veriyor. Bunu kullanmaya özen gösterin. (Savaşlarda gidip aralarına atmaya çalışmayın; düşmanınızı tuzaklarınıza doğru güdün.)

Tanklara karşı 4. vuruşunuza ve yeteneklerinize güveniyorsunuz. Son fısıltı çıkmadığımız için biraz sıkıntı yaratabiliyorlar fakat takımınızın desteğiyle rahatça üstesinden gelebilirsiniz. Tank olmayan hedeflere vuracağınız hasarlar herkesi şaşkına çevirecek.

Kabiliyetler

lol-ara-sezon-7-jhin-kabiliyet-sayfasi

 • Ölümateşi W yeteneğiniz ve R vuruşlarınızda Tam sürede etki gösteriyor (4 saniye). Jhin’in Saldırı gücü inanılmaz rakamlara ulaşıyor (500-600 saldırı gücü yapmak hiç de zor değil) ve Ölümateşi ilave saldırı gücünüzün %60’ını hasarına ekliyor (500’ün %60’ı 300)
 • Ölümateşi yerine Kan Hırsı alabilirsiniz ama hasarınız düşecektir. Şarjör doldurma sırasında da vuramadığınız için bu kabiliyet etkisini daha da yitirecektir.
 • Ölümateşi ve Hırpalayan Darbeler yerine İsabet ve Yıldırım alabilirsiniz. Bu şekilde koridorda daha rahat üstünlük kurabilir, tek kişiye karşı hasarınızı arttırabilirsiniz. Fakat oyunun tamamını hesaba katarsanız genel hasarınız düşecektir.

Rünler

lol-ara-sezon-7-jhin-run-sayfasi

 • Kırmızılar: Zırh Deşme VEYA Saldırı Gücü
 • Sarılar: Zırh
 • Maviler: Büyü Direnci
 • Morlar: Saldırı Gücü VEYA Zırh Deşme

Zırh deşme oyun geneli için daha etkili oluyor, saldırı gücü koridorda daha etkili oluyor.

Kırmızılar veya morlardan birini saldırı gücü öbürünü zırh deşme yapacaksanız kırmızıları deşme yapın. (8.5 SG + 9.6 ZD <> 6.7 SG + 14.4 ZD)

Eşyalardan alacağınız zırh deşme 35 olacaktır. Kırmızı Rünler toplamda 14.4, Morlar ise 9.6 zırh deşme veriyor. Birlikte 24 zırh deşme yapıyor. eşyalarla birleşince 59 zırh deşmeye sahip oluyorsunuz. Bir şampiyonun zırhı 18. seviyede eşyasız ve rünlerle ortalama 90 oluyor.

Kısacası zırh deşme OP!


Sezon 7 ile Dereceliye gelecek yeniliklerden haberdar mısınız? Değilseniz başlığımızı okuyun  ve hazırlıksız yakalanmayın: League of Legends Sezon 7 Dereceli Sıralar

Listemiz hakkında düşüncelerinizi, listede olması veya gerektiğini düşündüğünüz şampiyonları yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Vadi’de görüşmek üzere!