League Of Legends: Yeni Rün Arayüzü! (25 Eylül 2017), Biliyorsunuz ki, rün sistemi değişecek, ve yerine getirilecek bir takım şeyler olacak, bugün ki yazımızda siz değerli oynadi.com okuyucuları ile kasım ayında yani sezon bittikten sonra yayınlanacak olan rünlerin oyunun içerisinde destekleyecek arayüz hakkında konuşacağız.

Rünler ve arayüzleri şu anda etkin geliştirme sürecinde. Bu da isimlerin, sayıların, simgelerin, oyun kurallarının ve burada göreceğiniz diğer her şeyin yayınlanmadan önce değişebileceği anlamına geliyor. Tabii ki bu yazıda gerçekten hoşunuza giden bir şey görürseniz bunu bize söylemekten çekinmeyin. Ayrıca yine geliştirme süreci nedeniyle paylaştığımız görsellerin birçoğu, geliştirme dili olan İngilizce halindedir.

League Of Legends: Yeni Rün Arayüzü! (25 Eylül 2017)

lol

Rün Paneli

Rün Paneli oyuna hangi rünlerle girdiğinizi hatırlamanıza ve bu rünlerle birlikte sahip olduğunuz performansı takip etmenize olanak sağlayan yeni bir arayüz. Gelişmiş istatistiklerle aynı alanı paylaşsa da usta oyuncular halihazırda oyunda bulunan “C” tuşunu kullanarak aynı anda her iki paneli de görüntüleyebilecekler.

lol

Panel’de ki Bilgiler Rün’ün Yalnız 1 Niteliğini Yazacak

Panelin boyutu küçük olduğundan burada rün başına ne kadar yazı olabileceğine dair kesin kurallar bulunuyor. Panelde rün başına yalnızca bir nitelik göstermeyi seçmişler; ancak bazı rünlerin birden fazla önemli niteliğe sahip olabileceğinin de farkındalar (örn. Perxie hem kalkanları hem de hasarı etkiliyor).

lol

Fare imlecinizi paneldeki rünlerin üzerine getirdiğinizde, Sihirli Yıldız (eski adıyla Meteor) gibi rünlerin sizin için neler yaptığını görebileceksiniz. Yukarıda rünün şampiyonlara “290” hasar verdiğini görüyorsunuz; ancak belli bir rünle olan performansınıza dair ve gelecekte farklı bir seçime yönelmenizi sağlayabilecek farklı bilgilere de ulaşabileceksiniz.

Bu kişisel değerlendirme özelliği, riot’un kendi içinde  “geribildirim döngüsü” adı verdiği bir konsept için çok önemli. Bunu kısaca açıklamak gerekirse: Oyuncuların rünleri öğrenebilmek ve bir dahaki sefere rünlerini değiştirmek isteyip istemediklerine karar verebilmek için yeterli miktarda bilgiye ulaşabilmeleri gerekmektedir.

 

Oyun Sonu Ekranın’da Rünler Bölümü Olacak

Oyun içerisindeki panel bu tür bilgilere ulaşabileceğiniz yerlerden biri olacak; ancak bu tür kişisel değerlendirmelerin asıl yeri oyun sonu ekranı. Biraz açmak gerekirse, şu anda oyun sonu ekranının rünler bölümü üzerinde çalıştıklarından henüz oyundaki rün paneli kadar gelişmiş bir halde değil. Oyun sonu istatistikleri büyük ihtimalle Sezon Öncesi Dönem’in başlangıcında hazır olmayacak ama bundan kısa bir süre sonra muhtemelen kasım ayından yani yeni sezonda yayınlanacak.

lol

Bu tasarım da tıpkı oyun içerisindeki panel gibi rün başına yalnızca bir nitelik gösterse de zaman içerisinde tıpkı rün paneli gibi birden fazla nitelik gösterebilmesi bekleniyor (yukarıdaki resimdeki minik genişletme oku tam olarak bunun için). Peki biraz genel bakalım olaya ve genel olarak bu rün sistemi nasıl olacak neler değişecek?

 

Genel Olarak Değişen Rün Sistemi

lol

Geri Gelen Rünler Var

Riot ekibi Anahtar Rünlerin ne kadar güçlü veya zayıf olabileceğine dair kesin sınırlar bulmalarının yanı sıra, dikkat edilmesi gereken beklemedikleri bazı noktalar da keşfettiler Yaptıkları önemli keşiflerin bir diğeri de eğer oyun öncesinde karar vermeyi desteklemek istiyorsalar, dokuzdan daha fazla Anahtar Rün yerine ihtiyacımız olacaklarıydı. Gücü belli noktalarda toplasalarda Anahtar Rünler haricinde yaratıcı seçimler yapma şansı da sunuyordu.

 

Bir kabiliyetin rün olarak yeniden işlenmesine örnek vermek gerekirse:

— Kan Hırsı —

Kan Hırsı

Katletmeler eksik canın %15’ini yeniler.

Bu aslında birçok iyi yöne sahip bir kabiliyet olan Tehlikeli Oyun’un biraz daha güçlendirilmiş hali. Sizi fark edilir şekilde güçlendirme amacı taşıyor ve vermek istediğiniz diğer kararları da kuvvetlendiriyor. Daha da önemlisi, sunduğu strateji herkes için uygun değil ve bu da iyi bir şey.

Ayrıca, Kan Hırsı’nın Tehlikeli Oyun’a kıyasla daha fazla iyileştirme sağladığını göreceksiniz. Rünlerin bireysel etkileri, kendilerinden önce gelen kabiliyetlerin aksine çok daha güçlü.

 

Anahtar Rün Denemeleri

Yeni sisteme bir şekilde aktarılan az sayıda Anahtar Rün de bazı değişiklikler geçiriyor:

— Mahvolmuş Kralın Haracı —

Mahvolmuş Kralın Haracı

Çatışma halindeyken her 4 saniyede bir, sonraki saldırın yakındaki rakip şampiyon ve canavarlara senin azami canının %3’üne eşdeğer hasar verir ve sana seviyeye bağlı olarak bu miktarın %[20-75] kadarı iyileşme sağlar. Menzilli Şampiyonlar: Hasar ve iyileştirme miktarları yarıya iner.

— Titiz —

Titiz

%80 canın üzerindeyken değişken olarak en fazla +14 Saldırı Gücü veya +20 Yetenek Gücü kazandırır (seviyeye bağlı)

Değişken olarak etiketlenmiş her şey, şampiyonunuzun oyun içerisindeki eşya diziliminden etkileniyor. Eğer bir rün, değişken saldırı gücü ya da yetenek gücü sunuyorsa bu, eşyalarınızın hangi niteliği daha fazla sağladığına göre (ilk sıradaki niteliği seçerek) rünün de şekilleneceği anlamına geliyor.

— Sihirli Ayakkabılar —

Sihirli Ayakkabılar

10. dakikada bedava çizme kazanırsın ama bunun öncesinde çizme alamazsın. Bu çizmeler diğer çizme etkilerine ek olarak +10 Hareket Hızı sağlar.

Makalemize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz ve bu konudaki fikir ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

 

League Of Legends: Yeni Rün Arayüzü! (25 Eylül 2017), hakkında yazdığım yazı için ne düşünüyorsunuz?

  • Sizce yeni rün sistemi nasıl olacak?
  • Yeni rün sisteminin arayüzü hoşunuza gitti mi?
  • Bu gibi başka konuları da sizler için araştırayım mı ?

Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı aşağıya yorum olarak yazarsanız hemen yorumunuzu okur ve sizin yorumunuza geri cevap yazarım.