League of Legends 7.2 Yama Notları İlk Bizde

Selamlar Sihirdarlar,

Sezon Öncesi Dönem’in devamını getirdiğimiz 7.2 Yama Notları’na hoş geldiniz. Bu yamada yeni bir de kuçu kuçumuz var. Auuuuuu!

Suikastçı Güncellemesi’nin tozu dumanı kalkarken oyunun orta safhalarına biraz güç katıp gönüllerin fatihi katliam makinelerine kartopu etkisi yakalama potansiyellerini geri kazandırmak için Zırh Deşme’yi biraz çeşnilendiriyoruz. Ormancıların oyunun erken safhalarındaki baskınlığını özenle azaltmak için çalışmalarımıza devam ediyor ve bu defa ormancıların ilk baskınlarına giderken sahip oldukları can miktarını azaltıyoruz. Öte yandan Sezon Öncesi’nde heyecan yaratan Kefaret ve Heyulanın Cesareti’ni biraz elden geçirip insanların pişmanlık duymadan başka alternatiflere yönelebilmesini sağlamak istiyoruz.

Kapalı gişe yapan eşyaların yanı sıra bazı yerel akımları da gözden geçirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Darius ve Katarina koridora çıktıkları ilk anlarda yaşamla ölüm arasındaki çizgiyi belirler durumda ve bunu biraz hafifletmekten yanayız. Bir de Hayalet büyüsünün Sıçra ile birlikte “imdat çekici” şeklinde kullanılmasında bir artış var ki baş etmek isteyenlere saç baş yolduruyor. Bu yüzden iki büyü arasındaki farkı keskinleştiriyoruz. Ayrıntılar aşağıda.

Bizden bu yamada şimdilik bu kadar. Vadi’de görüşmek üzere! Tabii öncesinde Warwick sizi lime lime etmezse.

BOL ŞANS VE İYİ EĞLENCELER!

7.2 Yama Notları İçeriği ;

Şampiyonlar

Warwick

Zaun’un Kafes Kaçkını Belası, Warwick 7.2 Yaması’nın devreye girişiyle birlikte güncellenecek! Daha ayrıntılı bilgi edinmek için şu bağlantılardan faydalanabilirsiniz:

 • Şampiyon Güncellemesi: Zaun’un Kafes Kaçkını Belası, Warwick
 • Zaun’un Belası
 • Bir Kâbus Tasarlamak
 • Warwick Şampiyon Tanıtımı

Güncellenen klasik kostümü ve kostüm yükleme görsellerinin yüksek çözünürlüklü hâllerini indirmek için Şampiyon Güncellemesi: Warwick sayfasındaki “Ekstralar” bölümüne uğramanızı öneriyoruz!


Akali

R’nin oranı arttı.

Akali Suikastçı Güncellemesi’nin ardından nihayet (ortalamanın biraz altında kalsa da) istikrarlı bir noktaya geldi. Kullandığı temel eşyanın bu yama döneminde zayıfladığını (ayrıntılar, Eşyalar bölümünde!) göz önünde bulundurursak; bu değişikliği sadece Silahkılıç’ın aldığı darbenin etkisini ortadan kaldırmakla kalmayıp, Akali’yi biraz daha güçlü bir noktaya taşımak için fırsat şeklinde değerlendirdik.

Gölge Dansı, Akali’nin skor toplama düzeninin en sevdiğimiz yanlarını temsil ediyor. Etkisi açık, kullanımları arasında yeterli bekleme süresi var ve hem rakip takıma yetenekleriyle karşılık verecek kadar hem de takım arkadaşlarına hedefi yıpratmasına yardım edecek kadar zaman tanıyor. Bütün bunları düşününce, Akali’nin hızını aldığı zaman skorları peş peşe sıralamasına yardımcı olmak için bu yeteneği iyi bir başlangıç olarak görüyoruz.

R – Gölge Dansı

ORAN0,25 yetenek gücü 0,35 yetenek gücüDarius

Pasifin düşük seviyelerdeki hasarı azaldı, Q’nun balta sapıyla isabet hâlinde verdiği hasar azaldı.

Darius’un fazla yaklaşanları baltayla biçen korkunç bir şampiyon olmasını bekliyoruz zaten ama şu anki hâliyle koridordaki rakiplerine karşı aşırı baskın görünüyor. Sorunun kaynağı, Noxus Kudreti’nin erken safhalardaki değerlerinden başka bir şey değil. Sırtını yasladığı olağanüstü saldırı gücü güçlendirmesi sayesinde Darius 1. seviyede muazzam bir avantaj kazanıyor. Sonrasında da pasifi ilk seviyelerde o kadar etkili oluyor ki rakipleri kendilerini toparlamak için fırsat bile bulamıyor. Darius’un erken aldığı skorla güçlenmesinde sorun görmüyoruz ama rakip açısından bir tek katledilme, bütün koridor safhasının kaderini belirlememeli.

Dahası, Biçen Balta’ya karşı dikkatli oyunlar yaparak Darius’a kafa tutabilen rakiplerin de hak ettikleri ödüle kavuşmalarını istiyoruz. Devasa baltasını kürdana çevirmediğimizi unutmayın ama Noxus’un Eli’yle çatışmayı gerçekten istiyorsanız artık şansınız biraz daha arttı diyebiliriz.

Pasif – Kanama

1 – 14. seviyelerdeki ilave saldırı gücü 10 azaldı.

NOXUS KUDRETİ İLAVESİ (1-6. SEVİYE)40/40/45/45/45/45 saldırı gücü 30/30/35/35/35/35 saldırı gücü
NOXUS KUDRETİ İLAVESİ (7-13. SEVİYE)50/60/70/80/90/100/110 saldırı gücü 40/50/60/70/80/90/100 saldırı gücü
NOXUS KUDRETİ İLAVESİ (14-18. SEVİYE)120/140/160/180/200 ilave saldırı gücü (değişmedi)

Q – Biçen Balta

SAP HASARIBıçak hasarının %50’si Bıçak hasarının %35’iGragas

Zırhı arttı. Pasifin iyileştirmesi arttı.

Gragas, Sezon Öncesi Dönem’le değişen ormanda ilk orman temizlemesinden sağ çıkmakta zorlanıyordu ve özellikle (tereyağından kıl çeker gibi temizlemesi gereken) çok canavarlı kamplarda sıkıntı yaşıyordu. Erken safhalarda ona biraz şefkat gösterdiğimizde Kavgacı Ayyaş ilk temizlemeleri daha az sendeleyerek geçecek ve oyunun devamına yönelik daha sağlam adımlar atacaktır.

Genel

ZIRH26 29

Pasif – İçelim Güzelleşelim

KULLANIMDA İYİLEŞTİRMEAzami canın %4’ü Azami canın %6’sıGraves

Gerçek Hırs her tür hasarda yenileniyor.

6.23 Yaması’nda Gerçek Hırs’ın kullandığı kodu düzeltmek için sessiz sedasız bir düzenleme yapmıştık. Bu sayede Gerçek Hırs’ın sadece normal saldırılar (açıklamasında belirtildiği gibi) yerine Graves’in verdiği her tür hasarla yenilenmesine neden olan bir hatayı gidermiştik. Ne var ki doğru bir şey yapmak her zaman haklı çıkmak anlamına gelmiyor. Hata öyle uzun zamandır vardı ki bütün dengelemeler bu hataya göre yapılmıştı ve Graves oyuncuları bu fazladan yenilenmelere alışmıştı. Bu yüzden eski davranışı yeniden devreye sokuyor ve yetenek açıklamasını güncelliyoruz.

E – Hızlı Tetik

GİDERİLEN HATA GİDERMESİGerçek Hırs süresi, Graves’in minyonlar dışındaki birimlere yönelik normal saldırılarıyla minyonlar dışındaki birimlere yönelik normal saldırıları ve yetenekleriyle yenilenirKatarina

E’nin oranı azaldı.

Katarina’nın geçirdiği göz alıcı güncelleme, üst düzey rekabet basamaklarında (ve Jin Air Green Wings takımında) dehşet rüzgârları estiriyor desek abartmış sayılmayız. ‘nın baskınlığı, büyük oranda ilk safhalardaki genel gücünden kaynaklanıyor ve rakipleri daha ihtiyaç duydukları araçlara erişemeden Sinsi Bıçak çok sayıda yetenekle tepelerine binebiliyor. Şartları eşitlemek için bir fırsat ararken sadece hasarı için kullanıldığında oynanışa en az etkisi olan Shunpo’nun en uygun seçenek olduğunu keşfettik. Katarina’nın aldığı skorlar öngörü, uygulama ve hançer kullanımını ödüllendirmeli ve oyunun erken safhalarında rakibinizin üstüne tıklamak, artık bu amaca yönelik ağırlığa sahip değil.

E – Shunpo

ORAN0,65 toplam saldırı gücü 0,5 toplam saldırı gücüLulu

Pasifin hasarı arttı, Q’nun mana bedeli azaldı.

Lulu’nun tek başına koridor tutmadaki başarısının altında, çok az ödünle elde ettiği güçler yatıyordu ve koridorda ona karşı mücadele etmeyi sinir bozucu bir uğraşa dönüştürüyordu. Bu sorunu çözmek için koridor temizleme gücünün bir kısmını takım işlevselliğine kaydırmış ve bu arada şampiyonları dürtme becerisini de aşağı çekmiştik. Artık Peri Sihirbaz’ın daha sağlıklı bir minyon dalgası temizleme düzeni olduğuna göre ona hem destek hem de solo oyun tarzlarını besleyen bir miktar saldırganlık sağlamakta sorun görmüyoruz.

Pasif – Peri Yoldaş, Pix

HASAR1-18. seviyelerde 9-105 1-18. seviyelerde 15-117
TUTARLI PIXPix’in hasarı artık iki seviyede bir değil, her seviyede artıyor

Q – Işıltılı Ok

BEDEL60/65/70/75/80 mana 50/55/60/65/70 manaMaster Yi

İlk isabeti bir birimi katlettiğinde Çift Saldırı artık boşa gitmiyor. Meditasyon E ve R sürelerini duraklatıyor ve Çift Saldırı yükü biriktiriyor.

Master Yi’nin Meditasyon yeteneği kendisini “Olduğun yerde dur, dayanıklı ol ve kendini iyileştir,” sloganıyla pazarlıyor. Çatışma hâlindeki en bariz kullanımıysa bekleme sürelerini veya takım arkadaşlarını beklerken bu yeteneğe başvurma şeklinde ortaya çıkıyor ama Master Yi’de ustalaşan oyuncular, sadece tuşa dokunmayı bile avantaja dönüştürebiliyor. Fiora’nın Karşı Hamle yeteneğini düşünün: Yi, Meditasyon yeteneğini bir anlığına etkinleştirip gelen hasara karşı koyabiliyor ve ardından hemen iptal edip saldırmaya devam edebiliyor. Meditasyon’un diğer kullanımı da yine reflekslere son derece bağlı ama hayli etkili (diğer normal saldırıya dayalı şampiyonlara göre) bir saldırı sıfırlama aracı şeklinde ortaya çıkıyor.

Özetlemek gerekirse bu değişikliklerle Meditasyon’un anında iptal kullanımlarını kaldırmıyoruz! Onun yerine odaklanmayı daha cazip ve kullanma kararını tek taraflı olmaktan çıkarmak için daha az dezavantajlı hâle getiriyoruz.

Pasif – Çift Saldırı

YENİLUCIAN GİBİÇift Saldırı’nın ilk vuruşu bir birimi katlederse ikinci vuruş 300 birimlik menzil içinde yeni bir hedef arar (katletme vuruşlarına öncelik verir)

W – Meditasyon

YENİGÜRÜLTÜ YAPMA!Meditasyon’a odaklanmak E – Wuju Stili ve R – Gözükara yeteneklerinin sürelerini duraklatır
YENİMEDİTASYONUN FAYDALARIArtık odaklanma sırasında Master Yi’ye saniye başına 1 Çift Saldırı yükü kazandırıyorNidalee

Taban can ve İnsan E’nin iyileştirme miktarı arttı. İnsan W artık totemler gibi iş görüyor.

Nidalee’nin 2017’de eski günlerini mumla aradığını duymayan kalmadı. Yine de atlamamamız gereken bir ayrıntı var: Yabani Avcı oynayanların çoğu iki yakalarını bir araya getirmekte zorlansa da, deneyimli Nidalee oyuncuları böyle bir sıkıntı yaşamıyor. Nidalee’yi yeniden ormanın kraliçesi ilan etmek için acele etmiyoruz ama bu, ona sevgi gösteremeyeceğiz demek de değil. Bu değişiklik dalgasında Nidalee’nin orman dışındaki işlevselliğine odaklanıyoruz. Vahşi Pusu’yu özellikle koridorda daha tutarlı bir Av tetikleyicisi hâline getiriyor ve bu sayede Nidalee’yi yeniden zirveye taşımadan da ödüllendirebilmeyi amaçlıyoruz.

Genel

TABAN CAN511 540

W – Vahşi Pusu

YENİVAHŞİ TOTEMKapanlar artık görünmez, 3 cana sahip ve Kontrol Totemleri tarafından devre dışı bırakılabiliyor
AZAMİ TOTEM SAYISISınırsız 1/6/11/16. seviyelerde 4/6/8/10

E – İlkel Güdü

ASGARİ TABAN İYİLEŞTİRME25/45/65/85/105 35/55/75/95/115
AZAMİ TABAN İYİLEŞTİRME50/90/130/170/210 70/110/150/190/230Yasuo

E’nin hasarı azaldı, artık SG oranı var.

Bir şeylerden sıyrılıp acayip hızlı olmak istediği zamanlarda Yasuo’nun Atılgan Kılıç’ı en üst yetenek seviyesine çekmesine itirazımız yok ama bu kadar hareketliliğin yanı sıra kazandığı hasar miktarına var. Bununla birlikte Yasuo’nun oyunun son safhalarında taşıyıcı olması gerektiğinin de farkındayız ve bu yüzden E’ye bir oran ekleyerek oyun ilerledikçe söz konusu hasarın bir kısmını geri kazanmasını sağlıyoruz. Güç istiyorsan hak edeceksin, birader.

E – Atılgan Kılıç

HASAR70/90/110/130/150 60/70/80/90/100
YENİORANArtık 0,2 ilave hasar oranı var (Atılgan Kılıç yükleriyle birlikte artmaz)Eşyalar

Zırh Deşme

Zırh deşmenin taban etkisi arttı.

Zırh deşmenin gelişiyle birlikte fiziksel hasar veren şampiyonların 2016 Sezonu’nun sonlarında tadını çıkardığı oyun ortasındaki hasar artışı sıkıntısına çözüm getirdik getirmesine ama şimdi de aksi yönde aşırıya kaçmışız gibi görünüyor. Zırh deşme eşyaları, seçilen eşyalar arasında boy gösterdikleri zaman genellikle üçüncü veya dördüncü tercih oluyor. Bu da bir ikilem ortaya çıkarıyor: Zırh deşme eşyalarının çoğu, oyunun erken ve orta safhalarında haritada gezinmeyi ve baskınları kolaylaştırmak amacıyla çatışma dışı hareket hızı da sağlıyor ama kağıt kalemi elimize alıp yaptığımız hesaplar, daha sağlam eşyalara (Caulfield’ın Savaş Çekici gibi) karşı avantajlı bir yatırım olmadıklarını gösteriyor. Bu yüzden ne zaman alırsanız alın zırh deşmenin sağladığı hasarı arttırıyoruz ama bu değişikliğin en çok erken alımlarda faydalı olacağının da altını çiziyoruz. Öne geçmeye başladığınızda Dişli Kama (hatta Gece Kılıcı) aldığınız zaman, suikastçıların kartopu etkisi yakalamak için gerek duydukları hasar eşiklerini daha istikrarlı aştığına tanık olacaksınız.

TABAN ETKİZırh deşme, anında değerinin %40’ını %60’ını yalın zırh delme olarak sağlar. Geri kalanı rakip şampiyonun seviyesine bağlı artacak şekilde etki gösterir.
ÖRNEK10 zırh deşme, artık anında 6 artı rakibin seviyesi başına 0,22 yalın zırh delme sağlıyor ve bu miktar, rakip 18. seviyeye ulaştığında azami değeri olan 10’a ulaşıyorDraktharr’ın Gece Kılıcı

Görülmedikten sonraki hasar miktarı arttı.

Zırh deşmeyi düzenledikten sonra zırh deşme eşyalarının yıldızına ilgi göstermemek olmazdı. Tıpkı Ebedi Kılıç veya Rabadon’un Şapkası gibi, Gece Kılıcı da tank olmayan herkesi katletmeye dayalı zırh deşme oyununun en önemli eşyası. Ne var ki bu eşyayla boy göstermesini beklediğimiz çoğu şampiyon (Kha’Zix veya Talon gibi) hasar düzeylerine seviye atlatmak için Vahşi Hydra veya Ebedi Kılıç gibi şatafatlı SG eşyalarını tercih ediyor. Dolayısıyla başarılı olmasını beklediğiniz durumlarda daha da ışıldaması adına, Gece Kılıcı’nın etkisini biraz keskinleştiriyoruz.

GÖRÜNMEZ AVCI HASARI50 75Gecenin Kıyısı

Aktifin bekleme süresi azaldı.

Gecenin Kıyısı, zırh deşme üçlememizin vazgeçilmez bir parçası. Gece Kılıcı gibi Gecenin Kıyısı da başka seçeneklerin (Malmortius’un Ağzı) gölgesinde kalan bir oyun tarzına özel eşyalardan. Gecenin Kıyısı’yla Malmortius arasındaki seçimden memnunuz ama Gecenin Kıyısı’nın aktifini doğru düzgün kullanmanın zorluğu, insanların bu eşyadan uzak durmasına neden oluyor. Bekleme süresini hedef almamız sayesinde daha esnek olma imkânı ve büyü kalkanını kullanırken daha fazla hata payı ortaya çıkıyor ve takım çalışmalarını doğru öngöremediğinizde daha az zararla çıkmanızın önü açılıyor. Buna bir de çatışma başına birden fazla büyü kalkanı kazanma potansiyeli eklendiğinde, bu eşya sayesinde rakiplerinizin “gecelerine” karabasan gibi çökebilirsiniz.

BEKLEME SÜRESİ45 saniye 30 saniye
NİNJA KALKANGecenin Kıyısı’nın aktif yeteneği Görünmez / Kamuflajlı hâldeyken kullanıldığında gizlenme ortadan kalkmıyor.Hextech Silahkılıç

Aktifin düşük seviyelerdeki hasarı azaldı.

Güçlü bir eşya olarak öne çıkan Silahkılıç, kendini geçen sezon Donmuş Balyoz’un düştüğü durumda buluyor. Özel niteliklerinden iyi faydalanmayı bir avuç şampiyon başarıyor ve bunu başaranlar (Akali, Katarina, Corki) Silahkılıç’ın baskın potansiyelini de keşfediyor. İlk eşya olarak tercih edildiğinde Silahkılıç’ın aktifi birçok şampiyon için beşinci bir yetenek işlevi görüyor ve anında sağladığı yüksek hasarla rakibi kolayca gölgede bırakıyor. Silahkılıç kullanan oyuncuların saldırıya yönelik bir eşyadan beklediklerini almalarını istiyoruz ama eşyanın etkisi biraz fazla kaçıyordu.

AKTİF HASARBütün seviyelerde 250 1- 18. seviyelerde 175-250Kefaret

Can değeri azaldı. Düşük seviyelerdeki iyileştirme değeri azaldı. Mana yenilenmesi arttı.

Kefaret destek şampiyonlarına (özellikle de efsunculara) takım savaşlarına daha doğrudan katkıda bulunma imkânı sunuyor. Ne var ki oyunun orta safhalarındaki çatışmaların gidişatını değiştirme potansiyeli nedeniyle hemen hemen bütün desteklerin ilk tercihi olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Kefaret alan kim olursa olsun topyekûn çatışmalarda hatırı sayılır bir avantaj kazanıyor ve bu da başka eşya tercihlerine yer bırakmıyor. Bu yüzden Kefaret’in erken safhalardaki gücünü biraz kırpıyor ama takım savaşlarındaki etkisini koruyoruz.

CAN400 300
MANA YENİLENMESİ+%75 taban mana yenilenmesi +%125 taban mana yenilenmesi
İYİLEŞTİRME130 + hedef seviyesi başına 20(150 – 490) 40 + hedef seviyesi başına 25(65 – 490)Şövalyenin Adağı

Bedeli azaldı.

Braum gibi muhafızlık niteliği öne çıkan şampiyonlarda bile Şövalyenin Adağı’nın fazla rağbet görmediğine tanık oluyoruz. Belki de herkes Kefaret aldığı için böyledir (yukarıda anlattığımız gibi); bu yüzden Şövalyenin Adağı’nda dikkate değer değişiklikler yapmadan önce destek eşyalarına yönelik bu yama döneminde yaptığımız düzenlemelerin etkilerini görmek istiyoruz. Bununla birlikte bedelini biraz aşağı çekersek destek oyuncuları Kefaret yerine Şövalyenin Adağı’nı daha fazla tercih edebilir.

BİRLEŞTİRME BEDELİ800 700
TOPLAM BEDEL2400 2300Ekinoksun Gözü

Bedeli arttı. Bekleme süresinde azalma değeri azaldı.

Tank destekler popülerliklerini yitirdiği ve Yakut Keşiftaşı çok daha fazla rağbet gördüğü için Ekinoksun Gözü iki yara birden almıştı. Bir taşla iki kuş vurmak adına Ekinoksun Gözü’nü tanklar için daha cazip hâle getiriyoruz.

BİRLEŞTİRME BEDELİ550 650
TOPLAM BEDEL2200 2300
BEKLEME SÜRESİNDE AZALMA%0 %10Kızgın Buhurdanlık

Saldırı hızı ve can emme güçlendirmeleri artık hedefin seviyesine bağlı olarak artıyor.

Kızgın Buhurdanlık, saldırı gücüne dayalı taşıyıcıları oyunun ileri safhalarındaki çatışmalarda güçlendirme vaadini yerine getiremiyor. Bu yüzden gücünün dış etkenlere bağlı olarak artmasını sağlayarak Efsunculara oyun ilerledikçe altınlarının karşılığını daha iyi alma fırsatı sunuyoruz.

SALDIRI HIZI GÜÇLENDİRMESİ%20 Hedefin seviyesine bağlı olarak %20 – %35
CAN EMME GÜÇLENDİRMESİ20 Hedefin seviyesine bağlı olarak 20 – 35Ahenk Kadehi

Büyü direnci arttı.

Ahenk Kadehi’nin büyücü benzeri desteklere (ve destek benzeri büyücülere) yeteneklerini kullanmaya devam etmek için ihtiyaç duydukları can ve manayı sağlaması bekleniyor. Ne var ki iki saniyede son nefesinizi verince bu kaynak yönetiminin pek de anlamı olmuyor. Şu anda alt koridorda karşılaştığımız büyü hasarını düşünecek olursak (evet, size söylüyoruz Ziggs ve Malzahar); Ahenk Kadehi, destekleri yetenek kullanırken hayatta tutmak için yeterli değildi. Biraz daha büyü direnci sayesinde hizaya geleceğine inanıyoruz.

BÜYÜ DİRENCİ25 30

Athene’nin Lanetli Kadehi

Bir üst maddeye akıp bakabilirsiniz.

BÜYÜ DİRENCİ25 30

Mikael’in Kazanı

İki üst madde desek?

BÜYÜ DİRENCİ35 40

Sihirdar Vadisi

Orman Ayarlamaları

Orman canavarları üç saniye daha geç doğuyor.

Son günlerde uzun uzadıya bahsettiğimiz üzere, ormancılar oyunun erken safhalarında çok fazla kontrole sahip. Geçen yama döneminde kamp temizlemenin getirilerini elden geçirmiştik; bu yama döneminde de Sezon Öncesi Dönem’den bu yana çarpıcı bir düşüş sergileyen baskın riskine el atıyoruz.

Önce orman canavarlarının ilk doğum zamanına bakalım. Canavarların erken doğması sayesinde koridor oyuncuları, Çarp kullanmamaları için ormancıların elinden tuttuklarında neredeyse hiç bedel ödemiyor. Bu sayede ormancılar ilk kamptan çok az hasar alıyor ve Çarp’ın patlayıcı hasarı ve kaynaklarına yönelik desteğini sonraya saklayabiliyor. Bu düzenlemeden sonra da koridor oyuncuları ormancılara yardım etmeyi sürdürebilecek ama bunun için bir iki minyonu kaçırmayı göze almaları gerekecek.

Genel

ORMANDA İLK DOĞUŞ1:37 1:40
GROMP VE KAYACIL DOĞUŞU1:49 1:52

Şimdi de kamp hasarına göz atalım. Keskingagalar sadece sayılarıyla tehdit oluşturmayı başarıyor ve ormancılar büyük olanı kısa sürede haklasalar bile ufaklıklara karşı soğuk terler döküyor. Oysa bu kadar kalabalık olmayan kamplarda böyle bir durum ortaya çıkmıyor ve büyük canavarı kısa sürede biçen ormancılar, kampın genelinden neredeyse hiç hasar almıyor. Gromp’un özelinde, baştan yığınla hasar verme olgusunu iki katına çıkarırken Antik Kayacıl’a sadece daha fazla hasar sağlıyoruz.

Gromp

SALDIRI GÜCÜ45 70
YENİDALAĞIM ŞİŞTİSaldırı gücü, beş saldırı boyunca 50’ye düşer (Gromp’un ilk beş saldırı boyunca azalan saldırı hızına uyacak şekilde)
YENİGÜM GÜMGromp’un ilk iki saldırısı artık kritik vuruş şeklinde gösteriliyor

Antik Kayacıl

TABAN SALDIRI GÜCÜ60 80

Son olarak Can Eriklerinin ilk ortaya çıkış aralığına geliyoruz. Erken baskınlar genellikle koridor oyuncuları henüz görüşe yatırım yapamadan önce meydana geliyor ve buna bir de Can Eriği’nin sağladığı can eklenince ormancılar koridora ilk ziyaretlerinde neredeyse hiç riske girmiyor. Bu yüzden koridor oyuncularına nefes alabilecekleri süreyi tanımak adına Can Eriklerinin ortaya çıkış zamanını geciktiriyoruz.

Can Eriği

İLK ORTAYA ÇIKIŞ ZAMANI5:00 ile 5:30 arasında 6:00 ile 6:30 arasında

Yampiri Yengeç

Açgözlü yampiriler.

OTOBURYampiri Yengeçler artık yakınlarındaki Can Eriklerini yiyor. Yemek yerken Cassiopeia bile dokunmazmış ama siz dokunursanız o da sizin kalpsizliğiniz.

Kabiliyetler

Heyulanın Cesareti

Süresi azaldı. Taban kalkan miktarı artık yakındaki rakiplerin sayısına bağlı olarak artıyor.

Heyulanın Cesareti, rakip takımın ortasına dalıp hemen can vermek istemeyen dayanıklı şampiyonların vazgeçilmezi olması için tasarlandı. Öte yandan bire bir kalınan durumlarda çok fazla güç sağlayarak Hortlağın Pençesi’nin rolünü gasp ettiğine de tanık oluyoruz. Heyulanın Cesareti’nin takım savaşlarına odaklanmasını ama aynı zamanda uzayan takaslarda Hortlağın Pençesi’ne fırsat sunmasını istiyoruz.

KALKAN SÜRESİ4 saniye 3 saniye
TABAN KALKAN1-18. seviyelerde 10-180 rakip şampiyon başına 1-18. seviyelerde 3-54 (en fazla 15-270)

Sihirdar Büyüleri

Hayalet

Hayalet’in azami hareket hızına ulaşması zaman alıyor.

Şu anda oyuncular Hayalet’i, Sıçra’yla neredeyse aynı şekilde, zor durumlardan anında kurtulmaya yarayan bir araç olarak kullanıyor. Hayalet’in baskın girişimlerinden kaçınmak için yerli yerinde olduğunu düşünüyoruz ama bizce çoktan başlamış baskınlardan kurtulmakta o kadar da etkili olmamalı. Bu sorunun temelinde Hayalet’in bütün hız avantajını bir anda verip geç tepki vermeye karşı bir tampon olarak kullanılabilmesi yatıyor.

YENİ0’DAN 100’E 2 SANİYEHayalet’in sağladığı hareket hızı artık anında devreye girmek yerine ilk iki saniye boyunca artarak azami değerine ulaşıyor

“Açığa çıkma” Göstergesi

Keşif Çiçeği artık “açığa çıkma” parçacık efekti kullanıyor. “Açığa çıkma” parçacık efekti basitleştirildi.

Keşif Çiçeği’ne “açığa çıkma” parçacıklarını eklediğimizde eski parçacık efektinin epey parazitli olduğunu fark ettik. Bu yüzden söz konusu parçacığı daha net ve daha az rahatsız edici olacak şekilde düzenledik.

KEŞİF GÖZÜKeşif Çiçeği’nin gözler önüne serdiği birimler artık “açığa çıkma” parçacıkları görüntülüyor
GÖZ DAMLASI“Açığa çıkma” gösterge parçacıkları daha az dikkat dağıtacak şekilde sadeleştirildi

LoL İstemci Güncellemesi

7.2 Yama Notları ile birlikte güncellenen istemcinin çalışma sağlığını daha da ileri taşıyor ve hayatı kolaylaştıran bazı eklemeler yapıyoruz. Ayrıntılar aşağıda!

Oyundan keyif almanıza engel olan teknik sorunlarla karşılaşıyorsanız hâlâ eski istemciye dönüş yapabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Oturum açmadan önce “Eski istemciyi başlat” seçeneğine tıklamanız yeterli.


Yeni Özellikler

7.2 Yama Notları döneminde LoL istemci güncellemesine eklenen başlıca özellikleri aşağıda bulabilirsiniz.

YENİ HAREKETLİ SOHBET Oyuncular artık sohbet penceresini sabitlendiği yerden ayırabiliyor, taşıyıp pencerenin boyutunu değiştirebiliyor.
YENİ SON DAKİKA Bu yama döneminin ilerleyen günlerinde güncellenen istemciye “HABERLER” bölümü ekleyeceğiz. Bu bölüm, oyuncuların League of Legends ve topluluğa dair haberleri istemci içinden takip etmesini sağlayacak.

Açık betaya henüz geçmeyen oyuncular için bu yama döneminin ilerleyen günlerinde yaklaşık 500 MB boyutunda büyük bir dosya paketi daha çıkaracağız. Bu paket (ve bundan böyle normal yamalarımıza eşlik edecek benzer indirme paketleri), güncellenen istemcinin daha küçük paketlere ayrılmış hâli ve eski istemciyi değiştirme zamanımız geldiğinde daha az veri indirmenizi sağlamayı amaçlıyor. Açık betaya katıldıysanız bu dosyaları zaten indirdiğiniz için pek etkilenmeyeceksiniz.


Dikkate Değer Düzeltmeler

 • Anlaşılırlığı arttırmak adına rün sayfalarındaki istatistik simgelerinin yerine metinler getirildi
 • Bu yama döneminin ilerleyen günlerinde okuduğunuz kulüp mesajlarının okunmamış olarak işaretlenmesine neden olan bir hatayı gidermeyi amaçlıyoruz
 • Rün Sayfası oluştururken hızlıca rün doldurmaya yönelik (Shift+tıklama) açıklamalar eklendi
 • Yayıncıların pencere modunda da popüler yayın yazılımlarını kullanarak kayıt yapabilmelerini sağlayan geliştirmeler yapıldı

Önemli Anlar Görüntü Kayıt Ayarları

Oyun Tekrarı özelliğinde kayıtların kalitesini elle değiştirme imkânı ekledik. Video kaydetmeye başlamadan önce Seçenekler menüsündeki Görüntü sekmesi üzerinden görüntü ve ses kalitelerini, dikey çözünürlüğü ve kare hızını düzenleyebilirsiniz.

Bir oyun tekrarını izlerken Önemli An kaydetmek için zaman göstergesindeki Kaydet tuşunu veya Windows’da Ctrl + V, OSX’te Cmd + V kısayollarını kullanabilirsiniz.

 

Dönüşümlü Oyun Modları

Saldır. Savun. Sonra bir daha. Merkez Kuşatması 27 Ocak – 30 Ocak ve 3 Şubat – 6 Şubat tarihlerinde yeniden Dönüşümlü Oyun Modlarında!

 • Eşsiz ve acayip güçlü kuşatma silahlarıyla rakibin merkezini kuşat ya da takımının merkezine göz diken rakibe haddini bildir.
 • Saldırı modunda rakip üssü en kısa sürede yok edip takımınla zafere ulaş.
 • Ortalama oyun süresi: 25 dakika.

Yeterince basit mi? O zaman şenlik başlasın!

7.2 Yama Notları ile Giderilen Hatalar

 • Kontrol Totemlerinin totemleri açığa çıkarma ve devre dışı bırakma biçimindeki bazı tutarsızlıklar giderildi
 • Lucian’ın Pasif – Işık Silahşoru artık ilk saldırısında bir şampiyon katlettiği zaman gerektiği gibi ikinci bir atış yapıyor
 • Lucian’ın W – İntikam Ateşi yeteneği artık çalıda veya Savaş Sisi içindeki rakiplere gerektiği gibi isabet ediyor
 • Zyra’nın hem W – Aşırı Büyüme hem de Pasif – Diken Bahçesi yetenekleri ile ortaya çıkan tohumların ortaya çıkış sınırına uymamalarına neden olan bir hata giderildi
 • LeBlanc’ın Q – Kristal Küre yeteneği artık LeBlanc çok uzaktayken de Pasif – Şer Mührütaşıyan rakiplere gerektiği gibi sekiyor
 • Riven’ın E – Yiğitlik yeteneğinin, bazen yer değiştirme yeteneklerinin ortaya çıkardığı kitle kontrol etkilerini iptal etmesine neden olan bir hata giderildi
 • Ahri artık ayartma etkisi geçtikten sonra E – Ayartan Öpücük yeteneğinden isabet alan bazı hedeflerin ilk normal saldırılarının menzilini arttırmıyor. İşe bakın!
 • Shaco’nun Pasif – Arkadan Vuruş saldırıları artık Kanasusamış’ın haddinden fazla iyileşme sonucu ortaya çıkan kalkanını gerektiği gibi üretebiliyor
 • Camille artık 16. ve üzeri seviyelerde Q – İmha Protokolü yeteneğini ikinci kez kullandığında totemlere gerektiği gibi hasar veriyor
 • Anivia’nın güçlendirilmiş R – Buzul Fırtınası göstergesinin Savaş Sisi’nin içinden görülebilmesine neden olan bir hata giderildi
 • Saçartohumlar artık Syndra’nın Karanlık Kürelerinin yerini değiştiremiyor. Minyonlar falan filan…
 • Zyra’nın katledilen bedeninin ARAM’daki kar topunu engelleyebilmesine neden olan bir hata giderildi. Hay aksi.
 • Artık Kha’Zix yakınlarında bir yeteneğini geliştirdiğinde rakiplerin büyü kalkanları tüketilmiyor
 • Gangplank E – Barut Fıçısı patlamasını birden fazla hedef üzerinde tetiklediği anda Quinn E – Pike yeteneğiyle Okyanus Şeytanı’nın üzerine atladığı zaman, Gangplank için bir patlama ortaya çıkmasına neden olan bir hata giderildi
 • Rengar’ın Pasif – Görünmez Yırtıcı yeteneğinin menzil göstergesi, bütün kostümlerinde tutarlı hâle getirildi
 • Artık Trundle R – Dize Getir yeteneğini kullandığı sırada zaten konuşuyorsa kendi sözünün üstüne söz söylemiyor
 • İzleyici modunda ileri veya geri sarıldığında Atmosferik DJ Sona’nın bazı malzemelerini haritada sahipsiz bırakmasına neden olan bir hata giderildi
 • Kumların Muhafızı Skarner artık bazı eylemlerinde akıl almaz bir gürültüye sebep olmuyor
 • Mac’te imleç birimlerin üstüne geldiğinde görüntülenen çerçevelerle ilgili birkaç görüntü hatası giderildi
 • Azir, farklı kostüme sahip başka bir Azir’i katlettiğinde, katledilen Azir’in kendisini katleden Azir’e ait kostümün katledilme animasyon parçacıklarını çalmasına neden olan bir hata giderildi
 • Emomu’nun R – Hüzünlü Mumya’nın Laneti yeteneğindeki sargı parçacıkları yeniden gerektiği gibi emo
 • Popstar Ahri’nin R – Ruh Saldırısı yeteneği artık Tilki Ateşi Ahri’nin isabet parçacıklarını kullanmıyor
 • Lulu ve kostümleri hızlandırıldıkları zaman çok hızlı yürümek yerine yeniden gerektiği gibi koşmaya başladı
 • Hüzünlü Robot Amumu’nun W – Gözyaşı Seli birikintisi artık Amumu’un baktığı yön değiştikçe dönmüyor
 • Hextech Totemi totem görünümünün boştaki ışıltı efekti artık bazı görüntü kalitesi seçeneklerinde kesik görünmüyor
 • Omega Timi Teemo’nun gece görüş dürbününün sadece Görünmez hâldeyken parlaması gerekirken sürekli parlamasına neden olan bir hata giderildi
 • Irmak Ruhu Nami’nin değneğine ait yansıma yerden alınıp yeniden değneğe eklendi
 • Banshee’nin Duvağı gibi çeşitli güçlendirme görsellerinin Dönüş animasyonu sırasında Riot Blitzcrank’ı takip etmemesine neden olan bir hata giderildi

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

7.2 Yaması’nın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak kostümleri aşağıda bulabilirsiniz: