CSGO Güncelleme Notları – İkinci Kurşun

AK-47, M4A1-S ve M4A4 için nişan düzenlemeleri yapıldı!

Tepme Sıfırlanma Oranı

Tepme Sıfırlanma Oranı; silahınızın ateşlendikten sonra ne kadar hızlı şekilde başlangıçtaki gibi nişan aldığınızı vurabilir hale geldiğini belirten bir istatistik değeridir. Bu tepme sıfırlanma oranı csgo güncelleme öncesi sabit değerdeydi. Güncelleme ile beraber bu değer sabit değil, ateşlenen kurşun sayısıyla orantılı olarak değişim gösteriyor.

Artık daha kısa ateşlemelerden sonra nişanımız normal haline; CSGO Güncelleme Notları içerisinde okuduğumuz kadarıyla daha hızlı dönüyor. Ateşleme süresi uzadıkça bu değer azalıyor ve nişanımız normal haline daha yavaş dönüyor. Bu yavaşlığı bizim ayarlayabileceğimiz de yazıyor CSGO Güncelleme Notları içerisinde.

Amaç

Bu yamanın amacı oyuncular arasındaki yetenek farklarını daha belirgin hale getirmek. Uzaktan tek kurşun atarak kafa avcılığı yapan AK-47 kullanıcıları olduğu kadar yanağınıza buse kondurabilicek mesafeden taramayı sevenler de var. Tapping ve Bursting diye geçen ve bizim Türkçe’de teker teker ve üçer beşer diye isimlendirdiğimiz ateşleme şekillerinin parmağı tetikten çekmeden yapılan ateşlemelere oranla daha düzgün çalışacağı yazıyor CSGO güncelleme notlarının içerisinde.

Bundan önceki güncellemede gelen küçük yamanın da amacı bu yöndeymiş fakat sistemin yetersizliğinden kaynaklı olarak öncekinden daha kötü hale getirmiş sevgili Valve. Yamada böyle olunca yamayı geri çekip tekrar masa başına dönen çalışanlar böyle bir çözüm üretmişler.

AK-47, M4A1-S ve M4A4

Başlangıç olarak bu yeni ateşlemeye göre nişan sıfırlanması sistemi AK-47, M4A1-S ve M4A4 için geliyor. Bu silahlar tek ve üçlü atışlar diyebiliceğimiz “hepsi gövdeye gelirse öldürür” şeklinde yapılan atışlarda öncekinden daha az tepiyor ve hiç ateş edilmemiş haline dönmesi daha kısa sürüyor. Taramak hala bazı durumlarda yapılması gereken bir şey fakat taradıkça kurşunlar daha rasgele gitmeye başlıyor ve nişanınız eski haline daha geç dönüyor. (Üzgünüz makrocular)

Örnek olarak 0.25saniye aralıklarla teker ateşlenen bir AK-47’nin görsel olarak öncekiyle sonraki arasındaki farkı oranlanmış. Sarı yeni, gri eski hali.
CSGO Güncelleme Notları AK47 250ms Tapping

Bunun Yanında Tam otomatik atış sırasındaki değişim de önceki tabloyla aynı şekilde verilmiş;

CSGO Güncelleme Notları AK47 Full Auto

Bunun daha bir başlangıç olduğunu ve oyun içindeki kullanımları takip etmeye devam edeceklerini söyleyen Valve, en nihayetinde bu konuyu tamamen çözüme kavuşturup rahat etmeyi planlıyor.