Battlefield 1’e Yeni Güncelleme: Uzmanlıklar (9 Eylül 2017), Resmi Battlefield sayfasında yayınlanan güncelleme notlarını bu yazı altında tekrardan sizlerle paylaşacağız, fakat kendi tarzımızla 🙂 Resmi sayfalarında yayınladıkları başlık; Battlefield 1’e Uzmanlıklar Geldi. 

Yaptıkları açıklama ise; Battlefield 1‘deki oyun tarzınızı daha ayrıntılı bir şekilde tanımlayacak yeni bir özellik ekledik. Yayınlanan bu yeni özelliğin adı Uzmanlıklar. Oyun Mekaniği Baş Tasarımcısı Alex Sulman sizi bilgilendirecek. 

Battlefield 1’e Yeni Güncelleme: Uzmanlıklar (9 Eylül 2017)

Battlefield 1 oyununu herkes çok iyi bilmektedir, çıkmadan önce ve çıktıktan sonra çok büyük bir ses getirmişti, tüm yayıncı ve youtuberler deli gibi bu oyunu oynuyordur, tabii ki havası bitene kadar 😀 Oyunun fiyatı oyuna göre normaldi ve bildiğiniz üzere Origin üzerinden pazarlanıyordu, Origin‘de iyi bir kar elde etti 🙂

Battlefield 1

Fakat her oyunda olduğu gibi sonradan gelen güncellemeler Battlefield 1 oyunun’da içine etti, ve bir çok oyuncu yeni gelen güncellemelerin, dlc’lerin oyunu mahvettiği yönünde net bir tavır takınmış durumda. Yani çok güzel ve farklı bir oyun yapılmış fakat sonradan eklenen değişiklikler oyunu olumsuz etkiliyorsa, bence ne gerekiyorsa gereksin özür dileyerek kaldırılmalı.

Fakat bugün ki güncelleme biraz farklı duruyor, umarım Battlefield 1 oyuncuları bu güncellemeden memnun kalırlar, ve Battlefield yapımcılarının yüzü kara çıkmaz 😀 İlk olarak yayınlanan güncellemeyi paylaşıyorum.

 

Yeni eklenen; Uzmanlıklar nedir?

Battlefield 1

UzmanlıklarBattlefield 1 taktiklerinizi yeni asker ekipmanı seçenekleriyle geliştirebilmeniz için tasarlandı. Aynı zamanda dört ana sınıf olan Taarruz, Sıhhiyeci, Takviye ve Gözcü sınıflarından her birinin stratejik potansiyelini geliştirerek takımınızı desteklemeniz için yeni yöntemler sunuyorlar.

Buradan da anlaşılacağı gibi Uzmanlıklar, oyuncuya yönelik karakter güçlendirmeleri getirmiş, ve oyunda çok etkili olacak yada oyunu erken bitirmenize olanak sağlayacak, asker ekipmanı seçenekleri geliştirilmiş.

Peki; Uzmanlık türleri nelerdir?

Artık tüm oyuncular, oyunun ortak alanlarını desteklemek için tasarlanan 3 varsayılan Uzmanlığa sahip. Bu varsayılan Uzmanlıklar şöyle:

 • Uçaksavar – Patlamalardan alınan hasarı %10 azaltır
 • Siper – Gelen baskıyı %25 azaltır
 • Hızlı İyileşme – Muharebe Dışı iyileşmenin başlama süresini %20 kısaltır

Uzmanlık açmak için, hizmet hedeflerini, yani oynadığınız oyunlardaki görevleri tamamlamanız gerekmektedir. Evet eklenen uzmanlıklardan anlıyoruz ki biraz gerçekçilik katılmak istenmiş, fakat bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi problemler oluşturacak. Bu Uzmanlıklar, genel ve sınıfa özel olmak üzere ikiye ayrılır;

Genel (4 ana sınıf tarafından kuşanılabilir)

 • Gözden Kaybol – Tespit edildiğin süreyi 2 saniye kısaltır
 • Süngü Eğitimi – Süngü hücumu 1 saniye daha uzun sürer ve 1 saniye daha hızlı iyileşir
 • Hızlı Çekilme – Baskı altındayken maksimum koşma hızını %10 artırır
 • Fark Edilmeyen – Sabit durduğunda ya da yavaş hareket ettiğinde Gözlem Fişeği seni göstermez

Bunlar ile’De bir nebze olsun gerçekçilik payı arttırılmak istenmiş, bu değerler ve yapılan değişiklikler ne kadar küçük gözükürse gözüksün, fark edilmeden işe yarayabiliyorlar.

Sınıfa özel (Yalnızca belirtilen Sınıf tarafından kuşanılabilir)

Taarruz

 • Ezici Güç – Gaz Masken de patlama hasarını %20 azaltır
 • Kontrollü Yıkım – Dinamitlerin sırayla patlar

Sıhhiyeci

 • Gizli Kurtarma – 20 m’lik alanda ölen mangadaşlar, dirilmeleri görülmesin diye duman salar
 • Uyarıcı Şırınga – Müttefik iyileştirdiğinde hem senin hem onun koşma hızı 8 saniyeliğine %20 artar

Takviye

 • Yenilmez – Ayak kullandığında gelen baskı %75 azalır
 • Tespit Et – Düşmanın tespit edilmiş olduğu süre, baskı yaparsan uzar

Gözcü

 • Günah Keçisi – Uzak bir düşmandan hasar alıp sağlığın 45’in altına düştüğünde otomatik olarak yem konuşlanır
 • Sınır Alarmı – Tetiklenen tuzaklı mayının 15 metre çevresindeki düşmanlar mini haritada işaretlenir

 

En çok beğendiğim, özellik Gizli Kurtarma  olmuş, çünkü dar alanlarda veya düşmanın baskın yaptığı alanlarda dirilttiğiniz oyuncu fark edilip tekrardan hemen öldürüyordu, ve bu çok sinir bozucu bir hale gelebiliyordu. Bir diğer beğendiğim şey ise genel olarak gerçekçilik katılmak istenmesi, ve bir FPS oyunundan beklenin üzerinde bir hissiyat verdirilmek istenmesi.

Battlefield 1

Peki; Uzmanlık nasıl seçilir?

Silahlarınızı ve cihazlarınızı seçtiğiniz Özelleştir ekranına giderek Uzmanlıklara ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

Alex Sulman, Oyun Mekaniği Baş Tasarımcısı Notu; Uzmanlıkları deneyerek, yenilerini açarak ve favorinizi bularak eğleneceğinizi umuyoruz. Savaş meydanında görüşmek üzere. Bu yeni eklenti hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

Bu Güncelleme Hakkında ki Düşüncelerimiz;

Oyunda ki hikaye tamamen 1. Dünya Savaşı’nda geçiyor, bu atmosfere göre bence gayet iyi ve başarılı bir oyun olan Battlefield 1, ne değişiklik ve güncelleme yaptıysa haklı bir şekilde yapmıştır.

Bu güncelleme ile birlikte, oyuncuların refahı için çalışmaktadır. Aksini düşünen varsa yorumlarda sebebiyle birlikte belirtebilir, fakat bana kalırsa Battlefield oyunlarını diğer FPS oyunlarından en önemli özelliği, isminden aldığı savaş atmosferini oyuna çok iyi empoze etmeleridir. Oyun içinde gerek silah tasarımları, gerek kamuflaj ve karakter tiplemeleri, gerekse karakter sınıfları, özenle yapılmış ve düşünülmüş.

Benim aralarında en çok beğeniğim oyun BF3 olmasına rağmen BF1’i hiç bir şeye değişmem, ve her zaman Battlefield yapımcılarının arkasında durur, yazılarımı ona göre hazırlarım 😀 Genel olarak güncellemeden çok bahsettim, fakat bunun oyunculara ne gibi bir dönüşü olacağı hakkında fikrim yok yada en azından iyi olacağını düşüneyim ki ilerleyen zamanlarda bu dediklerimi gördüğünüz vakit; “aaa oynadi.com’da okumuştum orada bir adam yazmıştı valla haklı çıktı” diyebilesiniz 😀 Dediklerimi özetlemem gerekirse; Battlefieldyapımcıları oyuncuların refahını düşünüp ona göre davranıyorlar, fakat nankörlük eden oyuncuların sayesinde Battlefield yapımcıları zor durumda kalıyor ve yanlış kararlar verebiliyor, bu güncelleme oyuncular için iyi bir güncelleme olacaktır.

 

Kaynak; https://www.battlefield.com/tr-tr/news/article/introducing-specializations-in-battlefield-1

 

 

Battlefield 1’e Yeni Güncelleme: Uzmanlıklar (9 Eylül 2017), hakkında yazdığım yazı için ne düşünüyorsunuz?

 • Sizce bu güncelleme oyuna renk katacak mı?
 • Sizce oyuna ne eklenmeli yada ne gibi değişiklikler olmalı?
 • Peki güncelleme içeriğini beğendiniz mi?
 • Bu gibi başka konuları da sizler için araştırayım mı ?

Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı aşağıya yorum olarak yazarsanız hemen yorumunuzu okur ve sizin yorumunuza geri cevap yazarım.