2018’de Çıkacak En İyi Oyunlar – Güncel Liste – *Özel Yazı*, hakkında yazdığım yazı da sizlere 2018 senesinde Pc,Xbox ve Ps platformlarında yayınlanacak oyunları derleyeceğim.

2018’de Çıkacak En İyi Oyunlar – Güncel Liste – *Özel Yazı*

Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom

Ni No Kuni: Revenant Kingdom

Platformlar: PS4, PC
Çıkış Tarihi: Ocak 19, 2018

PlayStation 3’ün oynayan’ı tarafından çok sevilen JRPG oyunlarından birisi olan Ni No Kuni, hem alışılmadık oynanış tarzı, hem yumuşacık hikayesi, hem de Miyazaki tarzı çizim ve animasyonları ile PlayStation oyuncuların gönlüne tahtını kurmuş, yerini de kimseye vermemişti. İkinci oyun yani Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom PlayStation 4 için duyurulu. Oyunun resmi Facebook sayfasından geçen zamanda duyuru ile birlikte PlayStation 4’e ek olarak PC platformuna da geleceği açıklandı. Yanında bir sürü yeni oyun içi görsel yayınlandı. Oyunun grafiklerini ilk kez bu kadar yakın ve detaylı görüyor olabiliriz.

 

Kingdom Come: Deliverance

kingdom Come: Deliverance

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: Şubat 13, 2018

Kingdom Come: Deliverance, sizi kutsal Roma İmparatorluğu’ndaki epik bir maceraya götüren hikayeye dayalı açık dünya RPG’sidir. Bu durumda Kingdom Come: Deliverance adlı oyunu biraz sizlere tanıtacağım ve hikayesinden bahsedeceğim.

Bohemia – Avrupa’nın merkezinde yer alan bölge, kültür, gümüş ve dağınık kaleler bakımından zengindir. Sevgili hükümdarı İmparator Charles IV tarafından öldürülen krallığı karanlık zamanlara bıraktı. Savaş, yolsuzluk ve anlaşmazlık, Kutsal Roma İmparatorluğunun bu mücevheratı ayrı ayrı parçalamaya başladı. Charles’ın oğullarından Wenceslas, tacı devraldı. Babasının aksine, Wenceslas saf, kendini hoşgörüsüz, saldırgan bir hükümdardır. Onun yarı kardeşi ve Macaristan Kralı Kırmızı Telef olan Sigismund, Wenceslas’da zayıflık hissetti. İyi niyetle Feithing, Sigismund Bohemia’ya gider ve üvey kardeşini kaçırdı. Tahtta kral olmadığı için, Sigismund artık Bohemia’yı yağmalamakta ve zenginliklerini ele geçirmekte özgürdü. Bu kaosun ortasında, bir demircinin oğlu Henry’sın. Kral Sigismund’un emrettiği paralı bir baskın köyünde her yeri yağmalatır ve  huzur dolu yaşantınız paramparça edilir. Acımasız servetle, bu katliamdan kurtulanlardan birisini oynuyorsunuz.

Bir ev, aile ya da geleceğe sahip olmadan, istilaya karşı direniş gösteren Lord Radzig Kobyla’nın hizmetine son veriyorsunuz. Kader sizi bu kanlı çatışmaya itiyor ve sizi Bohemia’nın geleceği için savaşmaya yardım eden şiddetli bir iç savaşa sürüklüyor.

Böylelikle, güzel ve sürükleyici bir RPG oyun’u beklemiş oluyoruz, bu oyunun ses getireceğinden eminim, alışılmışın dışında pek birşey göremedim fakat RPG oyunlarda önemli olan tek şey hikaye.

 

Far Cry 5

Far Cry 5

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: February 27, 2018

Bu oyun Far Cry 4 veya Far Cry Primal’dan farklı olacağı söyleniyor, değişik bir kurgusu olacakmış, tabi benim gibi herkeste bu oyunu meraklı gözlerle beklemekte, şimdiden internette bu çıkacak oyun hakkında binlerce yorum yada yazı mevcut, şuan biz pek bilgi verme taraftarı değiliz bu oyun hakkında, fakat yinede az bir bilgi verip kendi görüşlerimizi sunacağız.

Kısacası bu oyun ilk kez Orta Amerika’daki Montana eyaletinde geçecek hikayede, faşizm dolu ve yobaz dindarlığın hüküm sürdüğü bu dönemde, özgürlüğü elde etmek için hayatta kalmaya çalışacağız.  Orada bizi yani Hope County’de, yeni şerif yardımcısı olarak başladığımız oyunda, kasabanın şiddet yoluyla ele geçirilmesini isteyen ve o yönde çalışmalar yapan Eden’s Gate Projesi tarafından yıllardır sessiz olan planı devreye soktuğunu ve süreci hızlandırdığını öğrenecekler. Tüm Hope County sakinleri bu direnişe katılacak ve Kült’ü çökertmek için tüm ateşli ve ateşsiz silahları kullanacaklar, en ilgi çekici yanıda bu olması gerek çünkü Far Cry’ın en eksik yönlerinden biri olan yakın dövüş aletlerini kullanmayan karakter bu oyunda bolca kullanacağına benziyor, bununla birlikte beyzbol sopası ve balyoz gibi yakın dövüş silahlarında bulunacağını belirtelim. Far Cry 5 için başka yazılara göz atıp, youtube’den tanıtım videolarını seyredebilirsiniz.

 

Dragon Ball FighterZ

dragon Ball FighterZ

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 başında

Önceki Dragon Ball Z oyunları kesinlikle taraftarlarını buldu ancak Arc System Works’ten 2.5D, 3v3 takım savaşçısı (efsanevi Guilty Gear serisi yapımcıları) nihayet ana akımın güçlü DBZ nostaljisine gidecek gibi görünüyor.Dragon Ball FighterZ’ın cesur, parlak 3D modelleri, Guilty Gear Xrd ile aynı dahiyane, muhteşem sanat stilini kullanarak, akıllı aydınlatma teknikleriyle anime’den sıyrılmış gibi görünüyor, ve daha da iyisi, neredeyse her saldırı animasyonu Manga ve anime’den esinlenmiş, yani birebir aynı olacak gibi görünüyor. Goku, Vegeta ve Cell’u tek bir takımda bir araya getirebilmek, gösterişli süperleri bir araya getirip bir dövüştürmek , Marvel vs Capcom 2’den bu yana yaşadığımız gizli hayallerimizi süsleyecek gibi görünüyor.

Bildiğiniz üzere Dragon Ball isimli manga, Akira Toriyama tarafından yazılmış ve çizilmiş bir manga serisidir. Toriyama, Dragon Ball’u yaratırken bir çin romanından esinlenmiş, Dragon Ball, Son Goku’nun maceralarını konu alır. Hikâyedeki olaylar, Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine hayatı boyunca çalışıp dövüş sanatlarında kendini geliştirerek güçlenmesini ve dileğini gerçekleştirecek olan Ejder Topları’nı ararken dünyayı keşfetmesiyle bilinir.

 

Monster Hunter: World

Monster Hunter: World

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 Başında

İsminden’de anlaşılacağı gibi Monster Hunter yani Canavar avcısı. Bana biraz ARK oyunun anımsattı, bunun sebebi ise canlandırdığınız karakterin dinazor vs. avlamasından dolayı galiba, zaten oyun 2017 E3’de tanıtılmış bende pek bilgi sahibi olmadığımdan atıp tutmayayım diye oynanış videosuna göz attım. Oynayacağınız karakter yani canlandıracağınız karakter iri yarı, güçlü bir  canavar avcısı diyelim çünkü oyun’un ismi bile Monster Hunter olduğundan, dinazorları bize canavar diye göstermeye çalışıyorlar, ee bizde dinazorcuklara canavar diyelim. Canlandırdığınız karakterin sırtında o kadar güzel bir kılıç mevcut ki, sanki tüm oyunu bitirmişsiniz’de son bölüm patronunu haklamışsınız ve size açık dünya oyunu için oyunun en iyi ve en görkemli kılıcını vermiş. Yani oyunu oynadığınız vakit farklı kılıçlar edinebilecekmisiniz bilmiyorum fakat, ondan daha iyi bir kılıç tasarlayabilmişler mi emin değilim.

İlk baştada benzettiğim gibi oyun ARK’a benziyor yani etrafta her türden dinazor vs. mevcut sizde bunları avlarken, pek akıl almaz bir gizlenme yöntemi seçiyorsunuz, biraz komik ama umarım ilerde geliştirirler, gizlenme yönteminiz çarşaf gibi sadece başınıza geçirdiğiniz ve omuzlarınıza sarkan yapraklar, yani bunu nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum fakat umarım ilerde başka birşey düşünürler çünkü bu böyle olmaz 😀 Oyuna o çağa ayak uydurmayacak birşey daha eklemişler, o şey ise minigun, yani saçma ama sonuçta bu bir oyun insanları eğlendirmek için mevcut, eğleniyorsanız oyunda ne olduğu önemli değil. Şunuda belirtmek isterim dinazorlara farklı yetenekler vermişler, mesala izlediğim tanıtım videosunda dinazor alev püskürtüyordu, yani biraz ejderya havası katmışlar, fakat o dinazorun sizi kovalaması muhteşem bence 🙂

 

Sea of Thieves

Sea of Thieves

Platformlar: Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 Başında

Kim korsanları sevmez ki? Peki siz sevmiyor olabilirsiniz ama bu sevemiyeceğiniz gerçeğini değiştirmez. Bu oyun da bolca çalkantılı bolca yağmurlu bir deniz ve muhteşem şapkalar bizi bekliyor olacak. Çoğumuz bir zamanlar geride kalan herşeyimizi bırakıp uçsuz bucaksız denize yelken açmak istemişizdir, yada en azından ben ve benim gibi düşünenler bu şeyi istemiştir. Bu rüyanı gerçekleştirmek için uçsuz bucaksız denizde yeni arkadaşlar edinmek için zamanınız geçmedi. Hırsız korsanların peşinden yada keşfedilmemiş hazinelerin ardından büyük mürettabatınız ile  seyahet etmeye yani korsanlık yapmaya hazır mısınız? Bolca rekabetin bulunduğu ortamda diğer gemiler ile savaşmaya hazırmısınız? Peki uçsuz bucaksız denizin tek hakimi olmaya hazır mısınız? Evet hazırsanız sizi oyuna alalım 😀 anlaşıldığı gibi denizcilik üzerine kurulmuş korsancılık yapabileceğiniz açık dünya bir 3 boyutlu oyun 2018’in başlarında sizi bekliyor. Eğer denize açılmak gibi bir hayaliniz mevcutsa kesinlikle kaçırmayın.

 

A Way Out

A Way Out

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 Başında

A Way Out, Emerel tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanacak ve  yaklaşmakta olan bir aksiyon-macera video oyunudur.  E3 2017’de açıklanan oyun, sadece tek oyuncu modu olmaksızın, iki oyuncu arasında çevrimiçi veya bölünmüş ekranda oynanabilecektir. Oyun  2018 yılının başında PlayStation 4, Xbox One ve Microsoft Windows’da yayınlanacak.

Demem o ki Electronic Arts’ın yayınlayacağı bu aksiyon ve macera dolu RPG oyun, bir dönüm noktası olabilir. Hapiniseye yeni düşmüş bir suçlusunuz, daha önünüzdeki aksiyon ve maceralardan haberiniz yok ve yeni bir arkadaş ediniyorsunuz, tabi klasik amerika hapisanesi ne olacaklar baştan belli, işkence ve ağır işler, sizide bir işe yerleşitiriyorlar fakat siz akıl almaz kaçıp planınızı çoktan yaptınız ve maceranın dibine vuracak olan planınızı gerçekleştirme aşamasındasınız. Gardiyanları birer birer güzelce harcıyorsunuz ve sizin kaçış planınıza yardım edecek yeni kişiler buluyorsunuz tabi en sonunda o hapishaneden kaçmayı başarıyorsunuz ama dışarda sizi aramaya çıkan ekiplerden de kaçmanız gerekmekte, bunun için bulduğunuz araçlara atlayıp yol almak zorundasınız. farklı kılıklara bürünüp saklanmaya çalışıyorsunuz ama hikayenin sonunu siz oluşturuyorsunuz.

 

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Platformlar: PS4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 2018 Baharın’da

Bu oyunun ismini daha önce duymuşsunuzdur, ilk oyunu kadar etkili olacağına inanıyorum, ve bende bu oyunu bekliyorum. Red Dead Redemption 2, 2018’in ikinci çeyreğinde PlayStation 4 ve Xbox One’da Rockstar Games tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan  bir batılı aksiyon-macera video oyunudur. Oyun 2010 başlığı Red Dead Redemption’ın devamıdır.

Red Dead Redemption 2’den beklenen çok şey var, bu yüzden Rockstar Games’in bu açık dünya oyunu için biraz daha zaman istediği makul. 2017 yılından 2018 yılının ortasına kadar olan gecikme göz önüne alındığında, RDR2 hakkındaki somut ayrıntılar nispeten azdır ve tek oyunculu hikayeyi bu sefer tamamlayacak çok oyunculu bir modun olması gerçeğinin yanısıra. Yayınladıkları RDR2 ekran görüntüleri, gür ormancılık alanlarının, tozlu çayır yollarının ve görkemli tren soygunlarının görüntüleriyle beklerken bizi heycanlandırıyor.

Rockstar Games oyunu Ekim 2016’da açıkladı. Geçtiğimiz günlerde şirket, Red Dead Redemption’un renginde ve temasında iki farklı teaser görüntüsü’nü  kendi web sitelerinin yanı sıra çeşitli sosyal medya platformların’da yayınladı. Yayınlanan teaser görüntüleri dikkat çekti ve ilgi gördü.  PlayStation 4 ve Xbox One için duyurulduğu gün bazı hayranlar, Rockstar’ı Microsoft Windows’da da oynanacak şekilde hazırlanmasını istedi. Sony Interactive Entertainment ile yapılan bir münhasırlık sözleşmesine göre, belirli çevrimiçi oyun içeriği, PlayStation 4’ün zamanına ayrılmış olacak.

 

State of Decay 2

State of Decay 2

Platformlar: Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 Baharın’da

State of Decay 2, Undead Labs tarafından geliştirilen ve Microsoft Studios tarafından yayınlanacak bir hayatta kalma video oyunudur.

The Walking Dead izleyenler bilir ve o dizinin bize bir şeyler öğrettiği doğrudur, kurtulan insanlar arasındaki bağlar kurmak ve topluluk kurmak, zombi kıyametinden ve sağda solda bir kaç mermi yada birkaç kutu konserve için insanları katleden neticesinde zombilerden daha çok tehlikeli olan insanlardan sağ kurtulmanız için gereklidir. Değerli malzemeler için birbirinize destek olmak yerine birlikte çalışmayı kabul etmeniz koşuluyla, dört oyuncuya kadar co-op desteği olan oyun. Özelleştirilebilir kampınızı kurmak, ,yemek ve araçlar bulmak için, yol boyunca sayısız ölülerin kafataslarına acımasızca vurmanız gerekebilir. Klasik toplama taktiği, öldür düşen itemi al 🙂 birileri ısırılacak kadar talihsiz ise ve ısırıldı ise , müttefikleri sınırlı  ilaç tedariki ile onları iyileştirebilir ya da zorlaşan yaşamını ve acıyan bedenini huzura kavuşturmak adına beynine bir kurşun atabilir. bu ikisini başarmak arasında zorlu bir seçeneğe sahip olacak siz değerli oyuncular, alışılmış dışında bir oyunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

 Evet değerli okuyucularım;

2018’de Çıkacak En İyi Oyunlar – Güncel Liste – *Özel Yazı* hakkında yazdığım yazı için ne düşünüyorsunuz?

  • Bahsettiğim oyunları beğendiniz mi?
  • Hangisinin çıkması için sabırsızlanıyorsunuz?
  • Bu gibi başka oyunları da sizler için araştırayım mı ?

Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı aşağıya yorum olarak yazarsanız hemen yorumunuzu okur ve sizin yorumunuza geri cevap yazarım.