2018’de Çıkacak En İyi Oyunlar – Güncel Liste – (2. Bölüm), hakkında yazdığım yazı da sizlere 2018 senesinde Pc,Xbox ve Ps platformlarında yayınlanacak oyunları derleyeceğim.

2018’de Çıkacak En İyi Oyunlar – Güncel Liste – (2. Bölüm)

Anthem

Anthem

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 Sonbaharında

ANTHEM, Electronic Arts tarafından yayınlanacak Bioware Edmonton tarafından geliştirilen ve sadece çevrimiçi oynanacak çok oyunculu bir rol yapma video oyunudur. Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One’da 2018 sürümü için hazırlanmıştır. Oyuncular, medeniyetlerini yemyeşil ve tehlikeli bir manzara keşfetmek için bırakan cesur ve güçlü karakterleri canlandıracaktır.

ANTHEM, kelimenin tam anlamı olarak oyuncuların etrafta serbestçe cirit attıkları ve  tamamen serbestçe uyarlanabilen rolünü açık bir dünya ortamında oynayacak bir aksiyon rol yapma oyunudur. Bir çok zırha, çeşitli benzersiz silahlara ve süper insan yeteneklerine sahip olan oyuncular bu özelliklerini ise istedikleri zaman özelleştirilebilir. Oyun, takım başına dört kişilik kadroya sahip olabilen “paylaşılan dünyada” tek oyunculu ve kooperatif çok oyunculu özelliğe sahiptir. Takımlar, vahşi hayvanlarla ve acımasız çarpıtıcılarla, kayıp eşyaları keşfederken aynı zamanda “Shaper Fırtınaları” gibi devasa, dünyevi değişen araziler’le başa çıkmak zorundalar.

ANTHEM aslında EA’nın Kader’e cevabıdır, paylaşılan dünyada serbest oyun, oyuncuları devasa bir bilimkurgu evrene tam olarak sokmayı amaçlıyor. Bazı acayip yabancı biyomları içinde keşfetmek veya onları yok etmek için serbestçe zırhlı bir şekilde Üçüncü Kişi bakış açısından , Mass Effect tarzı çatışmalar yapan bir Serbest Çalışma Grubu (onları Guardians olarak adlandırıyoruz) olarak oynuyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi parti olarak oynamaya (dört kişilik oyuncuya kadar) ağırlık veriliyor yani gittikçe etkileyici yağmalamanın peşinde ve Anthem’in KOTOR yazarı tarafından kaleme alınacağını ve ilk iki Kütlenin vaat ettiğini umuyoruz.

 

Skull and Bones

skull and bones

Platformlar: PS4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 2018 Sonbaharında

Skull & Bones, Ubisoft Singapur tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından Microsoft Windows, PlayStation 4’te ve Xbox One’da  22018’in Sonbahar ayında yayınlanacak  bir aksiyon oyunudur. Oyun korsanlık ve bolca deniz savaşı içeriyor.

Skull & Bones, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanabilen bir taktik aksiyon oyunudur. Oyuncular, karakterlerini özelleştirilebilir, korsan bir kaptan’ın kontrol altına girebilir yada Hint Okyanusunu tek başına gezip tek kişilik bir gemide yol almayı seçebilir veya diğer oyuncuları bir araya toplayabilir ve kendine has bir mürettabat oluşturup okyanusta seyahat edebilir. Rüzgar konumlandırması, savaşta bir avantaj elde etmek için değerlendirilebilir. Oyuncuların genellikle silahları havan topu, geniş toplar ve roket içeren savaş topları, fırkateynler ve köprü gemileri gibi çeşitli ateşli silahlardır. Oyun boyunca ek gemi’den eşya toplayabilirler. Gemiler kaba kuvvetle yüklenebilir ve bindirilebilir. Verilen hasar oranı sağlık çubuğu tarafından ölçülür. Temel bir bileşen çok oyunculu mod Loot Hunt’tır; burada iki grup oyuncusu servetlerini daha da artırmak için hazine avında meydan okuyabilir.

Ufukta bulunan tek açık dünya korsan oyunu Sea of Thieves değil – Ubisoft’un Skull and Bones da 2018’de yelken açıyor ve açık denizlerde korsan savaşların da çok daha gerçekçi bir tavır alıyor. Skull and Bones, Black Flag’in ardındaki aynı ekip tarafından geliştirildiğinden, Assassins’in bulunmadığı Assassin’s Creed Black Flag’ın bir parçasıdır ve Hint Okyanusunda 18. yüzyıl sularını kontrol etmek için mücadele ederken kapsamlı bir yalnız oyun vaat etmektedir. Ancak gerçek odak, her oyuncunun takım gemisine dayalı filo savaşlarında kendi savaş gemilerini kontrol ettiği çevrimiçi oyuncu-oyuncu gemisi çatışması gibi görünüyor. Deride gizlenen korkunç bir kraken’in muazzam dokunuşları gibi, top ateşinin ortasında da doğaüstü unsurlar olacak.

 

Shenmue 3

shenmue 3

Platformlar: PS4, PC
Çıkış Tarihi: 2018’in ikinci yarısı

Shenmue III, Shenmue serisinin üçüncü serisi ve Shenmue II’nin devamıdır. PC ve PlayStation 4 için piyasaya sürülecektir. Her iki versiyon da hem fiziksel, hem de dijital olarak indirilebilir. YS Net (“Yu Suzuki Net”), Yu Suzuki’nin geliştirme stüdyosu tarafından geliştirilmekte ve Deep Silver tarafından yayınlanmaktadır.

Oyunun hikayesinden kısaca bahsederek,

1987’de kurulan Ryo Hazuki, babasının katili Lan Di’yi aramak için Çin’e doğru yola çıktı. Orada yeni bir yol arkadaşı edindi. Orada Shenhua Ling ile tanışır ve birlikte yollarının kesiştiğini öğrenirler. Hikaye, Ryo ve Shenhua, onları daha da düşman topraklarında, daha derin gizemli ve kaderlerine daha yakın olacak yeni bir yolculuğa başlarken devam ediyor. Lan Di, yeni bir düşman ile karşılaşacak. Peki babasının gizemi açığa çıkacak mı? Ryo’nun babası, bütün bunlarla nasıl bir bağlantısı olabilir? Ryo Chi You Men kartelini izleyip Lan Di ile yüzleşecek mi?

Shenmue serisi büyük bir ticari başarı elde etmedi ancak kısmen bağışçılar ve binlerce taraftarın zor kazanılan desteğinden (artı olarak Sony’den bir miktar cömert finansman sağlandı) dolayı proje tamamen sürüyor. Shenmue 3’te, Ryo Hazuki adlı dövüş sanatçısının rolünü babasının öldürülmesinden sorumlu olanın ortaya çıkarmaya çalışırken alacaksınız. Oyun, oyuncuların elele mücadelede düşmanları ele geçirmelerini, savaş yeteneklerini geliştirmelerini ve köyler, dükkanlar ve canlı bir nüfusa sahip yaşayan bir dünyayı keşfetmelerini sağlayan önceki başlıkları hatırlatan oyunlara sahip olmayı vaat ediyor.

 

God of War

God Of War

Platformlar: PS4
Çıkış Tarihi: 2018 (Kesin Değil)

Bildiğiniz bir oyun, fakat yeni grafikler ve yeni bir hikaye ile PS4 platformunda yayınlanacak olan sürüm hakkında bilgi veriyorum. Zaten şuan ön sipariş’te isterseniz alabilirsiniz 🙂

God of War, Santa Monica Stüdyosu tarafından geliştirilen ve Sony İnteraktif Eğlence (SIE) tarafından yayınlanmaya başlayacak  bir üçüncü kişi aksiyon-macera video oyunudur. PlayStation 4 (PS4) konsolu için 2018 yılının başında piyasaya çıkması planlanıyor. Savaş Tanrısı serisinin sekizinci versiyonu, kronolojik olarak sekizinci ve 2010’un God of War’ın devamı olacak. Oyun imtiyaz için yumuşak bir yeniden başlatma olacak ve seri sizi Norse mitolojisinin dünyasına götürecek, daha önceki tüm oyunlar Yunan mitolojisine dayanıyordu. Seri başrol oyuncusu Kratos ana karakter olarak geri gelecek fakat şimdi Atreus adlı bir oğlu var. Kratos, oğlu için akıl hocalığı ve koruyuculuk görevini görür ve yıllarca onu yönlendiren öfkeye hakim olmalıdır.

Oyun başından itibaren yeniden kurulduğundan, önceki versiyonlardan büyük ölçüde farklı olacak. Ascension (2013) adlı önceki versiyon, dizide çok oyunculu tanıtmış olsa da, bu yeni versiyon tek oyunculu olacak. Oyun, okçuluk bilgi noktaları gibi rol yapma oyunlarına (RPG) benzer unsurlara ve savaş sırasında bir Spartalı Rage zamanlı yeteneğe sahip olacak. Bu yetenek, önceki versiyonların “Öfke” yeteneğinin yerini alacağa benziyor. Bulacak oyuncu için hazırlanmış kaynaklar da olacaktır.

Önemli bir değişiklik mevcut , Kratos’un imzasını taşıyan iki zincirli bıçak artık God Of War III (2010) ‘un sözleşmesinin sonunda kaybetmesi nedeniyle kullanmayacağıdır. Bunun yerine, temel yeteneklerle donatılan ve düşmanlara atılan büyülü bir savaş baltası kullanacaktır. E3 2016 ve 2017’de balta buzla kaplanabilir ve Kratos’un bir düşmana fırlatıp sihirli bir şekilde eline geri çağırabileceğini gösterdi. Kratos da baltayı şarj edebilecek ve yakındaki düşmanlara zarar verecek bir enerji patlaması yapabilecektir. Oyun direktörü Cory Barlog baltanın köklü geçmişi ve karakterlerle bağlantısı olduğunu söyledi; Hem oğlu hem annesi ile bağlantılıdır. Kratos’un kullanacağı başka yeni bir silah ise de bir kalkan’dır . Kullanılmadığı zaman katlanır ve Kratos’un sol ön kolunda zırh gibi görünür. Toparlandığında, kalkan saldırı ve savunma için kullanılabilir. Kratos ayrıca Ascension’da tanıtılan bir özellik olan elle dövüşü kullanacaktır.

Oyuncular oyun boyunca Kratos olarak oynasa da, oyuncu Kratos’un oğlu Atreus’u pasif olarak kontrol altına alacağı zamanlar olacaktır. Bir düğme Atreus’a ithaf edilmiştir ve kullanımı kontrole bağlıdır. Barlog, Atreus’un “sihir gibi, ilave bir dövüş kaynağı olduğu ve oyuncu kendisinin eğitim gördüğü ve ona öğrettiği” nden bahsetti. Atreus, oynatıcının bulunduğu yere bağlı olarak başıyla yıldırım okları vurabilir. Oyun boyunca Atreus savaş, çaprazlama, keşif ve bulmaca çözmede yardımcı oluyor. Kratos güçlü düşmanlarla savaşırken, düşmanları büyük miktarda karşı karşıya getirdiğinde, serbestçe daha zayıf düşmanların dikkatini dağıtacak.

Yunan panteonunu parçalayan Kratos (şimdi şımarık sakallı), yeni bir mitolojiyi ele geçirmek için adımı attı.Efsane vahşi PlayStation serisi’nde yani God Of War’da Kratos’un sonsuz öfkesini kontrol etmeye zorlanacağız gibi görünüyor; zira oğlu oğlu Atreus’u dinç bir savaşçı etmek için eğitmeli. Endişelenmeyin, Kratos’un yeni şimşekli baltası ana silahını kullanarak yol boyunca bir sürü fantastik yaratık öldürecek, ancak tüm katliam arasında daha fazla karakter gelişimi ve daha sessiz anlar bekliyor olacaksınız.

 

Days Gone

Days Gone

Platformlar: PS4
Çıkış Tarihi: 2018 Başında

Yalnızca Playstation 4 için çıkacak olan Days Gone , SIE Bend Studio tarafından geliştirilen ve PlayStation 4 için Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanmaya başlayacak olan bir hareket-macera hayatta kalma korku video oyunudur.

Days Gone, kıyamet sonrası açık dünyada geçen ve üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanan bir aksiyon-macera hayatta kalma korku oyunudur. Oyuncular oyunun kahramanı “Deacon St. John” (Samuel Witwer), vahşi kamplarda yaşama konusunda tehlikeli bir hayat yaşayan eski ödül avcısıdır. Oyun, küresel bir salgın gerçekleştikten hemen sonra insanlığın neredeyse tamamını öldüren ve milyonlarca insanı hızla gelişen akılsız zombi benzeri yaratıklardan “Freakers” a dönüştükten iki yıl sonra gerçekleşir. Oyunun E3 2016 sahne demosunda, Newts and Hordes adlı iki tür “Freakers” yayınlanmıştır.

Oyun açık bir dünya ortamında kurulduğundan, oyuncular, sessizce ve gizlilik içinde olmalıdır. Uzun ve kısa menzilli silahlar kullanarak agresif yaklaşımda bulunarak hedefleri yok etmek için birden fazla yol kullanmalarına izin verilir. Dinamik bir hava durumu sistemi ve gece-gündüz döngüsü mevcuttur fakat oyun sırasında “Freakers”  gündüzleri zayıflar ve yavaşlar, ancak gece boyunca hızlı ve agresif haldedir. Motosiklet gibi araçlar, oyun dünyasını keşfetmek için kullanılabilir. Oyuncular, savaş verimliliğini artırmak için yeni ürünler hazırlayabilir, bi nevi craft sistemi mevcut oyunda.

Benim düşüncem bu oyun açık ve bariz bir şekilde Dying Light çakması olmasıdır. Belki farklı yönleri olur da oyunu satın alanlar tarafından sevilir, fakat pek sanmıyorum bu oyunda Playstation 4 oyuncuları tarafından bir köşeye fırlatılacak bir oyun gibi duruyor.

 

Değerli okuyucularım, bu yazımı beğendiyseniz, bu yazımın 1. Bölüm’ünede göz atmanızı tavsiye ederim.

1. Bölüm’e Göz Atmak İçin 

 

 Evet değerli okuyucularım;

2018’de Çıkacak En İyi Oyunlar – Güncel Liste – (2. Bölüm) hakkında yazdığım yazı için ne düşünüyorsunuz?

  • Bahsettiğim oyunları beğendiniz mi?
  • Hangisinin çıkması için sabırsızlanıyorsunuz?
  • Bu gibi başka oyunları da sizler için araştırayım mı ?

Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı aşağıya yorum olarak yazarsanız hemen yorumunuzu okur ve sizin yorumunuza geri cevap yazarım.