Günümüzde oyun konsolları alacaklar için oyun konsollar hakkında biraz bilgi:

Günlük hayatımızda birçok çatışmaya sebep olan oyun konsolları hakkında bilgi verip hangisinin daha avantajlı olduğuna bakacağız.

 

Sony PS4 – PS4 Pro Farkları

İlk öncelikle PS4 ile başlıyalım 500 GB,1 TB olarak 2 türlü hafıza seçeneği bulunmaktadır.  AMD 8 çekirdek işlemciye sahip olup 8 GB GDDR5 belleğe sahip 2 adet USB bağlantı noktası bulunmakta.Ağırlığı yaklaşık olarak 2.1 kilogram(Ek parçalar hariç).Fiyatı ise ortalama 1500 TL ile piyasada bulabilirsiniz.

Peki ya PS4 Pro dediğinizi duyar gibiyim, PS4 Pro ise tek seçenek 1 TB’lık hafıza seçeneği bulunmaktadır.Teknik özellik olarak PS4 teki gibi AMD 8 Çekirdek işlemci ve 8 GB GDDR5 belleği bulunmaktadır.PS4’ten farklı olarak 3 adet USB girişi bulunmaktadır ağırlığı ise 3.3 kilogram(Ek parçalar hariç)ki bu fark sık seyahat edenler için biraz problem olabilir.
Ama PS4 Pro’nun en büyük özelliği olan 4K Oyunları desteklemesi eğer 4K çözünürlüğü destekleyen bir monitör,televizyona sahipseniz bu gerçektende büyük bir avantaj!PS4 Pro’nun fiyatı ise yaklaşık 1900 TL ile piyasada bulabilirsiniz.
Gelelim bu küçük karşılaştırmamızın sonucuna bu konu biraz öznel olsada ben nesnel konulara değineceğim,eğer 4K bir monitöre,televiyona sahipseniz “Ağırlık çok önemli değil genelde evde takılıyorum” diyorsanız PS4 Pro almak sizin için daha avantajlı olacaktır.Ama elbet fiyat performan açısından 4K özelliği için yaklaşık olarak 500 TL vereceksiniz eğer bir monitöre sahip değilseniz 4K monitörlerin fiyatlarıda epey cep yakıcı olduğunuda belirterek kararı size bırakıyorum. Daha Fazla detay için : ps4 ps4 pro farkı

 

Microsoft XBOX One X ile Sony PS4 Pro Karşılaştırma

XBOX severler köşede beklemesin!Eğer benim biraz daha bütçem var 4K bir monitörede sahibim diyorsanız buyrun hemen PS4 Pro ile XBOX One X’i karşılaştıralım:

PS4 Pro özelliklerini kısaca bi hatırlayalım 8 Çekirdekli AMD İşlemci 8 GB GDDR5 bellek ve bizim için en önemli şey olan 4K yıda unutmamak gerek fakat zaten bu karşılaştırmada XBOX ONE X te 4K çözünürlüğü destekliyor.Teknik özelliklerde işlemcide bir fark yok yani XBOX’ta AMD 8 çekirdekli işlemciyi kullanıyor ama XBOX 12 GB GDDR5 bellek kullanarak büyük ölçüde öne geçmiş.Ağırlık konusunda isee XBOX 3.8 kilogram ağırlığında ancak küçük bir tasarıma sahip olan XBOX hem tasarım hemde teknik açıdan bu konuda avantajlı.

Kısacası performans açısından XBOX One X gerçektende en güçlü oyun konsolu olduğunu bize göstermiş bulunmakta.XBOX’ın cep yakan fiyatınıda demeden geçmeyelim Türkiye de yaklaşık 2800 TL ye satışa sunulmuş mağzalardan temin edebilirsiniz.
Bu 2 oyun konsol seçeneklerinde Gold üyelik dediğimiz bi sistem var.Malesef XBOX ve Sony bize bu üyelikleri bu özellikleri bedavadan vermiyor ancak avantajlı olduğu birçok konu var birde bunlara bakalım.İsterseniz Sony ile başlıyalım Playstation Plus hesaplarının fiyatı 1 aylığı 24 TL, 3 aylığı 75 TL ve 12 aylığı ise 180 TL şeklindedir yani fiyatları oranlarsanız Playstation Plus üyelik fiyatlarında ay arttıkça fiyattada iyi bir ölçüde indirim uygulanmış bunun yanı sıra bize 14 günlük bir deneme süreside sunuyor buda küçük kullanıcıların denemesi için küçük bi avantaj. Eğer daha detaylı inceleme isterseniz : ps4 pro mu xbox one x mi   

Gelelim bize sunduğu avantajlara:

  1. Fazladan indirimler
  2. Birçok özel betalara erken erişim
  3. Online oyun modlarını etkileştirme
  4. Ücretsiz temalar ve avatarlar
  5. 10 GB cloud depolama alanı

Bana sorarsanız bu özelliği tek zorunlu kılan madde 4. madde ancak bize bununla kalmayıp aylık bir şekilde bedava oyun vermesi ve bunun gibi üstte sıraladığım maddelerin avantajlı kılıp fiyat dengesini korumuş olması kullanıcıların yüzünü sevindirdi gibi görünüyor.

Sırada XBOX Live Gold üyeliği var öncelikle fiyatından bahsedeyim.1 Ay 29 TL 3 Ay 75 TL 12 Ay ise 179 TL açıkçası PS4 Pro’dan neredeyse farkı yok.Aşağıdada sunduğu avantajlar:

  1. Online oyun modlarını etkileştirme
  2. Oyunları geriye dönüp oynama(Battlefield 1 oyununu satın aldınız Battlefield 3’ü oynayabilirsiniz)
  3. Fazladan indirimler
  4. Home gold özelliği (Evde bir çok XBOX a gold üyelik verebilirsiniz

Bunlar 2 şirketin aldığımız Gold üyeliklerin bize sağladığı avantajlar. Buradaki avantajları karşılaştırırsak XBOX’ın bize sunduğu 2. ve 4. maddeler gayet avantajlı örneğin hikayeli bir oyun oynayacaksanız son oyunu alıp oyun tam anlamıyla oyunu oynayabilirsiniz gerçekten de XBOX burada kullanıcılara büyük bir tasarruf sağlamış.

Sonuç

Evet,gelelim sonuca tasarım teknik açıdan XBOX büyük açıdan fark atmış gibi görünüyor aynı zamanda Gold üyeliktede daha çok avantajı var.Playstation’un Dualshock 4 ü ile XBOX controllerları arasında sizi başbaşa bırakıyorum hangi controllerın size oyunlarda daha büyük avantaj sağlayacağını düşünüyorsanız onu almanız sizin için iyi olacaktır.

Haftanın program önerisi : ekran videosu çekme programı